Заворушення в Південно-Африканській Республіці (2021)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Заворушення в Південно-Африканській Республіці (2021)
англ. 2021 South African unrest
Дата: з 9 липня 2021 року по 17 липня 2021 року (8 днів)
Місце: ПАР ПАР: Квазулу-Наталь, Гаутенг
Координати:
Привід:
Цілі:
Методи:
Результат:
Сторони
ПАР Уряд ПАР

Політичні партії

Цивільні

 • Приватні охоронці
  • Члени спільнот
  • Підприємці
  • Асоціації таксі[15]
Політичні партії

Цивільні

 • Прихильники Зуми
  • Кримінальні елементи
  • Члени спільнот (включаючи мародерів)
Ключові фігури
Сиріл Рамафоса децентралізований протест
Втрати
Загинуло: 212[17]
Заарештовано: 2554[18]

Серія заворушень і акцій протесту в Південно-Африканській Республіці почалася увечері 9 липня 2021 року в провінції Квазулу-Наталь[19]. Увечері 11 липня 2021 року заворушення також поширилися на провінцію Гаутенг[20][21]. Заворушення почалися в відповідь на арешт колишнього президента ПАР Джейкоба Зуми за неповагу до суду через його відмови дати свідчення комісії, яка розслідує звинувачення в корупції. Спочатку заворушення являли собою акції протестів прихильників Зуми в Квазулу-Натале, але пізніше вони переросли в широкомасштабні грабежі і акти насильства в провінціях Квазулу-Наталь і Гаутенг[22]. Станом на 13 липня в заворушеннях загинуло 72 людини і 1234 були заарештовані[23].

Передісторія[ред. | ред. код]

Економіка[ред. | ред. код]

Більше половини населення ПАР живе за межею бідності, при цьому рівень безробіття становить 32%. Економічний спад, викликаний пандемією COVID-19, збільшив кризу[24].

Судова тяжба Джейкоба Зуми[ред. | ред. код]

Колишній президент ПАР Джейкоб Зума був звинувачений в корупції в березні 2018 року, в основному у зв'язку з операцією з постачання зброї на 30 мільярдів рандів[25]. З тих пір тривала судова тяжба. Юристи Зуми просили надати більше часу, щоб підготуватися і спробувати спростувати звинувачення. Під час судового розгляду Зума неодноразово був відсутній в суді з медичних та фінансових причин[26]. Справа була передана до Конституційного суду ПАР[27].

Арешт Джейкоба Зуми[ред. | ред. код]

29 червня 2021 року Джейкоб Зума був засуджений до 15 місяців тюремного ув'язнення за неповагу до суду після того, як відмовився з'явитися до комісії, призначену урядом для розслідування передбачуваної корупції протягом його дев'яти років перебування на посаді президента[28]. 4 липня поліція повинна була заарештувати Зуму, проте 3 липня суд погодився розглянути його заяву 12 липня[29]. Потім Південно-Африканської поліцейську службу було наказано заарештувати Зуму до 7 липня 2021 роки, якщо він відмовиться здаватися. Його прихильники зібралися біля його будинку зі зброєю, щоб зупинити арешт[30], але 7 липня Зума здався поліції[31] і був укладений до виправної установи «Есткур Центр»[30]. 8 липня 2021 року міністр юстиції і виправних установ Рональд Ламоль оголосив, що Зума матиме право на умовно-дострокове звільнення після відбуття чверті свого 15-місячного терміну[32].

Зума оскаржив своє затримання 9 липня Верховному суді Пітермаріцбурзі за станом здоров'я, але вона була відхилена[33]. Арешт Зуми викликав жорстокі протести з боку його прихильників в Квазулу-Натале. Гасло протестувальників говорить: «Free Jacob Zuma and shut down KZN»[34].

Заворушення[ред. | ред. код]

9 липня 2021 року в той же день, коли Верховний суд Квазулу-Натала залишив в силі обвинувальний вирок і вирок до тюремного ув'язнення Джейкоба Зуми, почалися заворушення[2][35]. Широко поширені повідомлення про публічне насильство, крадіжки зі зломом, зловмисне пошкодження майна було зареєстровано в деяких частинах Квазулу-Натала. Щонайменше 28 осіб було заарештовано, а шосе було перекрито[35]. Заворушення продовжилися увечері 11 липня 2021 року, коли кілька джерел новин повідомили про постріли і вибухи в місцевих торгових центрах і житлових районах[36]. Насильство швидко загострилося, і до ранок 12 липня 2021 року, дещо компаній і торгових центрів були змушені закритися через масові грабежів та насильства[37]. Станом на 13 липня 72 людини загинули в результаті заворушень, а 1234 були заарештовані[23].

Підбурювання[ред. | ред. код]

Дочка Джейкоба Зуми Дудузіле Зума-Самбудла входить в число тих, хто заохочував грабежі і насильство, щоб домогтися звільнення її батька. За словами державного міністра безпеки Аяндо Длодло, влада розслідує інформацію про те, чи будуть колишні працівники Агентства державної безпеки і члени ANC, пов'язані з Джейкобом Зумою, відповідальні за розпалювання недавнього насильства в провінціях Квазулу-Наталь і Гаутенг[38]. Міністр поліції Бхекі Челе додав, що група безпеки відстежує від десяти до дванадцяти чоловік, які розпалювали безлади через соціальні мережі[39]. Повідомляється, що колишній глава спецпідрозділу Агентства державної безпеки і вірний прихильник Зуми Тулані Дломо також перебуває під слідством за звинуваченням у розпалюванні заворушень[40].

Придушення[ред. | ред. код]

Спочатку Південно-Африканська поліцейська служба була розгорнута в районі Нкандла для контролю кількості заворушень в цьому районі[41][42]. 10 і 11 липня поліцейська служба стримувала широкомасштабні грабежі і навмисні руйнування інфраструктури[43]. На уряд чинився тиск з метою розгорнути армію проти учасників заворушень[44].

Вранці 12 липня 2021 року в Гаутенг і Квазулу-Натале були розгорнуті Збройні сили Південно-Африканської Республіки[45].

Реакція[ред. | ред. код]

Усередині ПАР[ред. | ред. код]

12 липня 2021 року президент ПАР Сиріл Рамафоса звернувся до протестуючих, заявивши, що акти громадського насильства «рідко спостерігаються» в демократичній Південній Африці. Рамафоса назвав заворушення опортуністичними актами насильства, пославшись на відсутність невдоволення або будь-яких інших політичних причин, які можуть виправдати руйнування протестуючих. У своїй промові він особливо відзначив Конституцію ПАР, яка гарантує право кожного на самовираження, але заявив, що жертвами розгортається насильства є робочі, водії вантажівок, власники бізнесу, які нічого протизаконного не робили. Рамафоса також обговорив вплив заворушень на поширення COVID-19 по країні. Він зазначив, що в подальшому економіка ПАР зіткнеться з проблемами через відсутність продовольчої і лікарської безпеки в результаті заворушень. Також обговорювалося розгортання Південно-Африканських національних сил оборони для надання допомоги в припиненні заворушень.[46]

У той же день Конституційний суд ПАР відхилив пропозицію Джейкоба Зуми про скасування вироку до тюремного ув'язнення[47]. Згідно з рішенням суду Зума повинен залишатися у в'язниці.

Лідер опозиційної партії «Демократичний альянс» Джон Стінхейзен оголосив, що партія висуне кримінальні звинувачення проти дітей Джейкоба Зуми, Дудузане Зуми і Дудузіле Зума-Самбудли, а також лідера Борців за економічну свободу Джуліуса Малема за коментарі в соціальних мережах, що підбурюють до насильства і грабежів[48]. Лідер ActionSA Герман Машаба оголосив окремий колективний судовий позов проти уряду і ANC за невжиття оперативних заходів по боротьбі з заворушеннями і грабежами. Машаба заявив, що «ми вважаємо, що існує більш ніж достатня судова практика, яка заслуговує серйозного випробування і допомагає нам залучити уряд до відповідальності за його навмисну нездатність забезпечити належне правозастосування та захист життя, засобів до існування і власності»[49].

Міжнародна[ред. | ред. код]

13 липня 2021 року голова Комісії Африканського союзу Мусса Факі опублікував заяву, в якій засудила насильство в ПАР. Він також попередив, що заворушення всередині країни можуть загрожувати стабільності в усьому регіоні[50]. Організація Об'єднаних Націй в Південній Африці також засудила насильство і висловила підтримку уряду[51].

Наслідки[ред. | ред. код]

Негативний вплив на логістику[ред. | ред. код]

Контейнерним портам Річардс-Бей і Дурбан довелося припинити роботу. Контейнери в порту Дурбан були розграбовані. Після кількох нападів на вантажівки було прийнято рішення закрити 10 липня автомагістраль N3, яка пов'язує порт Дурбан з Йоханнесбургом. Кілька логістичних і паливних компаній заявили про примусове тимчасове закриття своїх операцій в Квазулу-Наталь, пославшись на побоювання з приводу триваючих грабежів, викрадень, підпалів вантажівок і соціальних заворушень, які можуть ще більше вплинути на бізнес-операції, що збільшить витрати на усунення пошкоджень, викликані ними[52][53].

Вплив заворушень на дорожні мережі
Позначення:
     Закрита дорога
     Дорога, охоплена протестами

Нестача їжі[ред. | ред. код]

Пошкодження транспортної інфраструктури призвело до нестачі продуктів харчування, появи черг у продуктових магазинів і перешкоджання збору і розподілу свіжих продуктів[54].

Економічні збитки[ред. | ред. код]

12 липня південноафриканський ранд впав на 2%, що є максимумом з 25 лютого[55]. Грунтуючись на попередньому аналізі, проведеному 13 липня, Асоціація страхування особливих ризиків ПАР підрахувала, що загальні втрати через збитки і грабежів можуть скласти «мільярди рандів». На брифінгу 14 липня в Дурбані, мер муніципалітету Етеквіні оголосив, що було порушено до 45 000 підприємств та 129 000 робітників. Також було згадано те, що було потрібно 16 мільярдів рандів, щоб відшкодувати збиток від пошкоджень майна та обладнання[56].

Знищення приватної власності[ред. | ред. код]

До 12 липня було розграбовано більше 200 торгових центрів, в тому числі кілька в Совето[57]. 14 липня Аптечний рада ПАР заявив, що 90 аптек були повністю знищені, причому більша частина з них постраждала в Квазулу-Натале[58]. ICASA оголосило, що 113 мережевих вишок піддалися вандалізму, що призвело до порушення роботи стільникових мереж[59].

Уповільнення вакцинації від COVID-19[ред. | ред. код]

Після розграбування і руйнування власності кількох пунктів вакцинації проти COVID-19, їм довелося закритися, щоб запобігти спустошенню і знищення майна. Ці запобіжні заходи забарилися розгортання вакцинації для боротьби з третьою хвилею інфекції[60][61].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Jacob Zuma: Six people dead in South Africa as protests escalate over jailing of former president. Sky News. Архів оригіналу за 13 July 2021. Процитовано 12 July 2021. 
 2. а б Ten dead in violent riots over jailing of South Africa's Jacob Zuma. Stuff (en). 2021-07-12. Архів оригіналу за 12 July 2021. Процитовано 2021-07-12. 
 3. South Africa struggles to contain worst unrest in decades. www.ft.com. Архів оригіналу за 13 July 2021. Процитовано 2021-07-13. 
 4. AfricaNews (2021-07-11). Supporters demand Zuma's release via fiery protests in KwaZulu-Natal. Africanews (en). Архів оригіналу за 11 July 2021. Процитовано 2021-07-12. 
 5. allAfrica (2021-07-12). South Africa: Pro-Zuma Protests Turn Into Looting, Arson Attacks. allafrica.com (en). Процитовано 2021-07-12. 
 6. Makhafola, Getrude. N3 in KwaZulu-Natal closed after trucks set alight in Free Zuma protests. News24 (en-US). Архів оригіналу за 12 July 2021. Процитовано 2021-07-12. 
 7. Four killed, 96 arrested in Gauteng amid violent action, looting. www.iol.co.za (en). Архів оригіналу за 12 July 2021. Процитовано 2021-07-12. 
 8. Jacob Zuma: Military deployed to tackle unrest over jailed ex-president. news.yahoo.com. Архів оригіналу за 12 July 2021. Процитовано 12 July 2021. 
 9. Soldiers deployed to KZN and Gauteng | eNCA. www.enca.com. Архів оригіналу за 12 July 2021. Процитовано 12 July 2021. 
 10. Violent protests deal body blow to South Africa's economy. www.aljazeera.com. Архів оригіналу за 13 July 2021. Процитовано 13 July 2021. 
 11. WATCH: Violence and looting continue as South Africa face worst unrest in years. ca.movies.yahoo.com. Архів оригіналу за 13 July 2021. Процитовано 13 July 2021. 
 12. McCain, Nicole. Chatsworth man, 22, killed in drive-by shooting as public violence continues to sweep across KZN. News24. Архів оригіналу за 13 July 2021. Процитовано 13 July 2021. 
 13. COVID-19 vaccinations face delay after pharmacy lootings | eNCA. Архів оригіналу за 12 July 2021. Процитовано 13 July 2021. 
 14. McCain, Nicole. Durban clinics, vaccination sites close amid threats by rioters. News24. Архів оригіналу за 12 July 2021. Процитовано 13 July 2021. 
 15. #UnrestSA: Taxi associations gear up to protect businesses amid widespread unrest. 
 16. Malema under fire over comments on deployment of SANDF to quell unrest in Gauteng and KZN. iol.co.za. Процитовано 12 July 2021. 
 17. Death toll from unrest in South Africa rises to 212 (en). 2021-07-16. 
 18. Maqhina, Mayibongwe (16 July 2021). Death toll from civil unrest shoots up to 212. Independent Online. Процитовано 2021-07-16. 
 19. South Africa deploys military to tackle Zuma riots. BBC News. 2021-07-12. Процитовано 2021-07-14. 
 20. South Africa deploys military as protests turn violent in wake of Jacob Zuma’s jailing. Washington Post. 0190-8286. Процитовано 2021-07-14. 
 21. LIVE UPDATES: Looting and violence in Gauteng and KZN. www.iol.co.za (en). Процитовано 2021-07-14. 
 22. S Africa violence spreads after Jacob Zuma jailed. www.aljazeera.com (en). Процитовано 2021-07-14. 
 23. а б News24 reporters. LIVE | #UnrestSA: 5 000 soldiers deployed to help quell violence, public urged to not panic buy. News24 (en-US). Процитовано 2021-07-14. 
 24. Deaths climb to 72 in South Africa riots after Zuma jailed. CNBC (en). 2021-07-13. Процитовано 2021-07-14. 
 25. Zuma to stand trial on corruption charges relating to $2.5bn arms deal. the Guardian (en). 2019-10-11. Процитовано 2021-07-14. 
 26. South Africa's top court set to review ex-president Zuma's jail term. France 24 (en). 2021-07-11. Процитовано 2021-07-14. 
 27. South Africa's jailed ex-leader Zuma loses bid to overturn arrest. Reuters. 2021-07-09. Процитовано 2021-07-14. 
 28. David McKenzie, Amy Cassidy and Rob Picheta CNN. Former South African President Jacob Zuma sentenced to 15 months in prison for contempt of court. CNN (en). Процитовано 2021-07-14. 
 29. South Africa’s top court agrees to hear Zuma challenge. Aljazeera (en). Процитовано 2021-07-14. 
 30. а б South Africa's Zuma hands himself over to police to begin sentence. Reuters (en). 2021-07-07. Процитовано 2021-07-14. 
 31. Jacob Zuma: South Africa's former president hands himself over to police. BBC News (en). 2021-07-08. Процитовано 2021-07-14. 
 32. Zuma eligible for parole after serving a quarter of his sentence: Minister Lamola. SABC News (en). 2021-07-08. Процитовано 2021-07-14. 
 33. South Africa's jailed ex-leader Zuma loses bid to overturn arrest. Reuters (en). 2021-07-09. Процитовано 2021-07-14. 
 34. https://www.timeslive.co.za/authors/suthentira-govender. Millions of rand of KZN infrastructure damaged in violent ‘Free Jacob Zuma’ protests. TimesLIVE (en). Процитовано 2021-07-14. 
 35. а б In S.Africa, 28 arrested and highway closed over pro-Zuma protests. Reuters. 2021-07-10. Процитовано 2021-07-14. 
 36. Zuma jailed: Arrests as protests spread in South Africa. BBC News. 2021-07-11. Процитовано 2021-07-14. 
 37. South African military to deploy soldiers to help quell unrest. Reuters. 2021-07-12. Процитовано 2021-07-14. 
 38. Senior ex-intelligence agents and ANC members under probe for allegedly igniting Zuma riots. SABC News - Breaking news, special reports, world, business, sport coverage of all South African current events. Africa's news leader. (en-US). 2021-07-13. Процитовано 2021-07-14. 
 39. Staff Writer. Former security agency members linked to Zuma allegedly behind riots – sources (en-US). Процитовано 2021-07-14. 
 40. Jason Felix, Jeff Wicks and Qaanitah Hunter. EXCLUSIVE | Zuma's 'private spy' Thulani Dlomo a prime suspect for instigating unrest. News24 (en-US). Процитовано 2021-07-14. 
 41. Jacob Zuma: Six people dead in South Africa as protests escalate over jailing of former president. Sky News (en). Процитовано 2021-07-14. 
 42. James de Villiers. #ZumaUnrest: Was SANDF deployment necessary to curb violence? We ask three experts. News24 (en). Процитовано 2021-07-14. 
 43. Fiery Weekend: KZN unrest over Zuma’s jailing spreads…. Daily Maverick (en). 2021-07-12. Процитовано 2021-07-14. 
 44. South Africa deploys army to quell unrest linked to Zuma jailing. Reuters (en). 2021-07-12. Процитовано 2021-07-14. 
 45. Clive Ndou. Free Jacob Zuma campaign set to intensify. News24 (en). Процитовано 2021-07-14. 
 46. David McKenzie and Pierre Bairin CNN. South African military deployed as ex-leader Zuma jailed and looting spreads. CNN. Процитовано 2021-07-14. 
 47. ConCourt reserves judgment on Jacob Zuma’s bid to have prison sentence rescinded. www.iol.co.za (en). Процитовано 2021-07-14. 
 48. Protests: DA to lay charges against Zuma-Sambudla and Malema. The Citizen (en). 2021-07-13. Процитовано 2021-07-14. 
 49. ActionSA calls for class action lawsuit against government, ANC over looting and violence. www.iol.co.za (en). Процитовано 2021-07-14. 
 50. Statement of the Chairperson of the African Union Commission on the situation in South Africa | African Union. au.int. Процитовано 2021-07-14. 
 51. The United Nations in South Africa condemns violence and looting, supports the Government for its efforts to bring peace and restore the rule of law | United Nations in South Africa. southafrica.un.org (en). Процитовано 2021-07-14. 
 52. Staff Writer. Worries over fuel shortages in South Africa as major refinery is forced to close (en-US). Процитовано 2021-07-14. 
 53. Virginia Pietromarchi,Usaid Siddiqui. Fears of food and fuel shortages as unrest rocks South Africa. www.aljazeera.com (en). Процитовано 2021-07-14. 
 54. Bloomberg - Are you a robot?. www.bloomberg.com. Процитовано 2021-07-14. 
 55. Bloomberg - Are you a robot?. www.bloomberg.com. Процитовано 2021-07-14. 
 56. Juniour Khumalo. Durban looting aftermath: 45 000 businesses affected, R16 billion in lost stock and damaged infrastructure. Citypress (en-US). Процитовано 2021-07-15. 
 57. South Africa Zuma riots: Looting and unrest leaves 72 dead. BBC News (en). 2021-07-14. Процитовано 2021-07-15. 
 58. 90 pharmacies lost to looting sprees. TimesLIVE (en). Процитовано 2021-07-15. 
 59. https://www.sowetanlive.co.za/authors/nomahlubi-jordaan. More than 100 network towers hit in violent protests: Icasa. SowetanLIVE (en). Процитовано 2021-07-15. 
 60. COVID-19 vaccinations face delay after pharmacy lootings | eNCA. www.enca.com (en). Процитовано 2021-07-14. 
 61. Nicole McCain. Durban clinics, vaccination sites close amid threats by rioters. News24 (en-US). Процитовано 2021-07-14.