Загальна психологія з фізіогномікою в ілюстрованому викладі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Загальна психологія з фізіогномікою в ілюстрованому викладі»
Sikorskiy Vseobschaja psychologija s fisiognomikoj.jpg
Титульна сторінка київського видання 1912 року
Автор І. О. Сікорський
Назва мовою оригіналу Всеобщая психологія съ физіогномикой въ иллюстрированномъ изложеніи
Ілюстрації 330
Країна Росія Російська імперія
Мова російська
Тема психологія
Місце Київ
Укр. видавництво Типографія С. В. Кульженко
Виданий 1912
Тип носія на папері
Сторінки 770

«Загальна психологія з фізіогномікою в ілюстрованому викладі» — відома книга українського психолога та психіатра І. О. Сікорського (18421919).

Історія створення[ред. | ред. код]

У 1912 році вийшло друге видання книги. За перше видання, опубліковане у 1904 році, автор отримав у 1907 році премію імені П. М. Юшенова[ru] Імператорської Військово-Медичної академії[1][2].

Робота була відібрана з шести номінантів комісією під головуванням В. М. Бєхтєрєва.

Премія, згідно положенню про неї, присуджувалася через кожні п'ять років за найбільш видатні відкриття чи роботи з медичних наук. Розмір премії — 3400 рублів, досить великий за мірками того часу[1].

Короткий зміст[ред. | ред. код]

Книга Сікорського є енциклопедичним виданням. Вона спирається на докладні дані з історії світобудови, фізики, біології, антропології, анатомії, фізіології та патології нервової системи.

Виклад основ психології охоплює широке коло проблем психічних процесів (передусім — мислення), емоцій та почуттів, вольової сфери, інстинктів, характеристик особистості (сутність свідомості, типи індивідуальності). Окремими нарисами є психологічні характеристик душі дитини і душі тварин, що є прообразом таких наукових галузей як вікова психологія та порівняльна психологія.

Найбільшим розділом книги є учіння про фізіогноміку як психологічну морфологію та діагностику. Автор розглядає загальну, антропологічну та патологічну фізіогноміку, фізіогноміку волі, почуттів, характеру. Досить цікавим є фізіогномічний аналіз таких форм поведінки, як наближення, зближення, що передбачує деякі положення науки про поведінку етології. Цікавим результатом є опис фізіогномічних типів професій.

Книга містить велику кількість ілюстрацій (330), що є чудовим доповненням до теорії фізіономіки, зображаючи різні емоційні стани, риси характеру, темпераменту, різні форми патології тощо.

Література[ред. | ред. код]

  • Сикорский И. А. Всеобщая психологія съ физіогномикой въ иллюстрированномъ изложеніи. — 2-е изд. — К. : Тип. С. В. Кульженко, 1912. — 770 с.
  • Сикорский И. А. Всеобщая психологія съ физіогномикой въ иллюстрированномъ изложеніи. — К. : Тип. С. В. Кульженко, 1904. — 574, [2] с., 18 л. цв. илл.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Присуждение премии И. А. Сикорскому (Газета «Кіевлянинъ», 16 мая 1907 г.) газета «Сегодня» — 29 Мая 2007
  2. Иван Алексеевич Сикорский Саратовский национальный исследовательский государственный университет имени Н. Г. Чернышевского — 7 июня, 2017