Загальноросійська ідея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Загальноросійська ідея (всеросійська ідея; рос. общерусская идея) — концепція[джерело?] російського царизму та сучасних російських шовіністичних культурних, політичних кіл[1], яка проголошує українців частиною російського народу та висуває кінцеву мету об'єднання українського, білоруського та російського народів в єдиний (триєдиний) російський народ[джерело?]. За твердженням російських шовіністів, українська самоідентифікація з'явилась внаслідок шкідливих зусиль історичних ворогів Росії (австрійських, німецьких та польських культурних діячів, політиків): від Росії відірвали південну частину російського народу та на базі його регіональних мовних, культурних відмінностей сформували в його свідомості відмінну від російської українську ідентичність[2][3][4].

Прихильники загальноросійської ідеї не визнають право українського народу за межами російського народу на окреме культурне та політичне існування та на власну українську державність[джерело?]. Українська мова вважається діалектом російської мови, а українці — малоросами — невід'ємною складовою гілкою триєдиного російського народу[5].

Для ідеологічного обґрунтування та легітимізації доцільності злиття українців з єдиним російським народом прихильники з.і. покликаються як на модель на приклади історичного формування німецького та французького народів з споріднених європейських племен, які ще більше культурно та мовно різнилися, ніж попередники українців та росіян[6].

Реалізація загальноросійської ідеї передбачає, за дискурсом російських шовіністів, повернути українців в «свою русскость», тобто по-суті витіснити їхні національні атрибути і відмінності відповідними такими російськими та асимілювати українців в росіян[джерело?]. Для її ідеологічного забезпечення адепти з.і. найчастіше вдаються до підміни понять та історичних перекручень, фальсифікацій[7]. У російському фільмі з назвою «Убить русского в себе»[8] підмінюючи значення поняття «руський» поняттям «російський» (рос. — «русский»), які мають зовсім різні значення, але однаково перекладаються російською мовою на слово «русский», ідеологи загальноросійської ідеї, маніпулюючи фактами та свідомістю глядачів, намагаються донести до глядачів фільму наче в Україні та, зокрема, в Галичині історично проживали такі ж росіяни як і в Росії, які пізніше наче зусиллям ворогів Росії перетворились в українців. Фальсифікуючи історичні факти, прихильники «загальноросійської ідеї» вважають, що до моменту польських та австрійських впливів народ України розмовляв такою ж самою мовою, як і народ, що колись проживав на теририторії Росії.[9][10]

Центральне місце в загальноросійській ідеї займає антинаукова теорія виникнення та поширення української мови наче в наслідку ополячування нібито російського народу України. При цьому ними ігноруються історичні факти, виникнення та поширення діалектів народної української мови на землях, як наприклад, Закарпаття та Буковина, які історично ніколи не були під польським впливом, та на таких землях, як наприклад, Сіверщина та Чернігівщина, які перебували під владою Речі Посполитої всього приблизно тридцять років, з 1618 по 1648 рр. Ними також не береться до уваги те, що землі України, як і землі Білорусі, однаково в часі та в умовах перебували під владою Речі Посполитої, але тим не менше, на тих землях, відповідно, поширились дві окремі мови — українська та білоруська, а не одна.

На практиці прибічники загальноросійської ідеї завжди різноманітними шляхами реалізовували асиміляцію українців в росіян[джерело?].

В Україні серед відомих представників влади речником загальноросійської ідеї виступав колишній міністр освіти України Дмитро Табачник [11].

Президент Росії Путін неодноразово заявляв, що українці та росіяни є одним, єдиним народом.[12][13][14][15][16][17]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Сучасна міфологія про триєдиний російський народ (погляд великодержавників) — Т.Миронова
 2. Леонид Соколов Корни ненависти: истоки украинского сепаратизма(рос.)
 3. Д/ф «Убить русского в себе»
 4. Александр Каревин Русь нерусская (Как рождалась "рідна мова ")
 5. Русское триединство и его «потребительская ценность»(рос.)
 6. Александр Каревин Русь нерусская (Как рождалась "рідна мова ") Необходимое предисловие(рос.)
 7. Д/ф «Убить русского в себе»
 8. Д/ф «Убить русского в себе»
 9. Анатолий Железный Происхождение русско-украинского двуязычия на Украине(рос.)
 10. Александр КАРЕВИН: Русь нерусская (Как рождалась "рідна мова ")(рос.)
 11. Дмитрий Табачник Опоздавшие на 200 лет(рос.)
 12. Русские и украинцы — один народ, жители запада Украины не должны навязывать свои взгляды всему народу: Путин(рос.)
 13. Путін: Західні українці були другосортними, звідси витоки націоналізму
 14. Путин: Русские и украинцы — практически один народ (видео)(рос.)
 15. Путин утверждает, что русские и украинцы — один народ: Мы не сможем друг без друга(рос.)
 16. Концерт, посвящённый воссоединению Крыма и Севастополя с Россией(рос.)
 17. Путін упевнений, що українці і росіяни — один народ

Посилання[ред.ред. код]