Заграва (часопис)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Заграва
Країна видання  Польська Республіка
Місце публікації Львів
Періодичність виходу двотижневик
Мова українська
Адреса редакції Львів
Головний редактор Дмитро Донцов
Засновано 1923

Заграва (часопис)

Перше число двотижневика вийшло друком 1 квітня 1923 року у Львові.

Історія заснування та діяльності[ред. | ред. код]

Наприкінці 1922 р. керівники Української народної трудової партії на чолі з Володимиром Бачинським дійшли висновку, що непримиренний, щодо польської влади, політичний курс провалився. Керівництво схилилось до пошуку компромісу з владою Польщі. Попри те, що більшість населення Східної Галичини на заклик уряду Західно-Української Народної Республіки в екзилі бойкотувала парламентські вибори 1922 року, польська влада оголосила їх результати свідченням стабільності державної влади в краї. Сподівання уряду Євгена Петрушевича в екзилі, що держави Антанти не дозволять Польщі анексувати Східну Галичину, не справдилися. Рішення Ради амбасадорів 15 березня 1923 року про визнання прав Польщі на Східну Галичину стало шоком для українців. Відтак незгоди в УНТП загострилися.

Внутрішня криза відштовхнула від УНТП частину членів УВО, що орієнтувалася на цю партію, а деякі формально до неї належали. Ці переважно молоді ветерани українських армій вважали за потрібне створити нову легальну політичну партію, тісно пов'язану з підпіллям, яка б твердо стояла на самостійницьких позиціях, не йдучи на компроміси ні з Варшавою, ні з Москвою. Почати планували зі створення нового політичного часопису.

1 квітня 1923 року у Львові вийшло друком перше число двотижневика «Заграва», який започаткував виокремлення найрадикальнішого напряму українського націоналістичного руху. Цей часопис зіграв важливу роль і в житті провідного ідеолога цього напряму — Дмитра Донцова, який і став начальним (головним) редактором журналу, поєднуючи цю роботу з редагуванням «Літературно-наукового вістника».

На сторінках часопису побутувала різноманітна тематика, що мала за мету висвітити все суспільно-політичне життя: політика, шкільництво, культура, історія, огляди преси, рецензії на книги тощо. Все це робило часопис цікавим для якнайширшого кола читачів. і, особливо, для молоді. Це було новим у публіцистичній думці того часу: ірраціональна, емоційна, більш філософська, ніж дієва ідеологія, яка безкомпромісно позбувалася всього ретроградного, залучала нових прихильників.

З виникненням цього часопису пов'язані події, що обумовили роль та природу українського інтегрального націоналізму, що зайняв чільні позиції в розвитку драматичних подій XX ст.[1]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Рій А. Часопис «Заграва» (1923—1924) — народження українського інтегрального націоналізму. — Acta studiosa historica, 2015. Ч. 6. — С. 106.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Василишин О. М. Дмитро Паліїв і «Заграва» (1923—1924) // Поліграфія і видавнича справа. — 2007. — № 1 (45). — С. 66—71.
  • Зайцев О. Ю. Дмитро Донцов і «Заграва» (1923—1924) // Наукові записки УКУ. — 2019. — Історія, вип. 3. — С. 65—86.
  • Рій А. Часопис «Заграва» (1923—1924) — народження українського інтегрального націоналізму. — Acta studiosa historica, 2015. Ч. 6. — С. 106—124.
  • Костишин Р. С. Громадсько-політична діяльність Володимира Кохана (1898—1966). — Дисс.… канд. іст.наук, спец. 07.00.01 — історія України. — Львів, 2021. — 217 с.

Посилання[ред. | ред. код]