Задонщина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Задонщина» — повість що є пам'яткою літератури кінця XIV — початку XV століть про розгром татарського війська Дмитром Донським у 1380. Своєю поетичною мовою і билинним зображенням героїв і подій «Задонщина» близька до усної народної творчості.

Повість складається з двох частин. Їм передує вступ, за допомогою якого автор налаштовує читача на особливий, урочистий лад, а також повідомляє йому справжні цілі, які переслідує створення «Задонщини». У вступі також підкреслюється оптимістичний лад повісті. Твір «Задонщина» дуже неоднорідний за стилем написання. Так, поряд з поетичними текстами знаходяться фрагменти, які вже дуже нагадують ділову прозу. Її сліди також проявляються в хронологічних подробицях і пильній увазі до титулів князів.

Дата створення Задонщини невідома. На думку дослідників М.Н.Тихомирова і В.Ф.Ржігі, цей твір був написаний незабаром після Куликовської битви, між 1380 і 1393. Їх докази такі. По-перше, в Задонщині згадана столиця Болгарського царства місто Торнава (Тирново), до якого доходить звістка про славну перемогу, здобуту Дмитром Донським. Але Тирново було завойовано турками в 1393, а значить Задонщина, швидше за все, була написана до цього часу. По-друге, в тексті твору є вказівка, що від битви на річці Калці 1223 року, першого зіткнення русичів з монголо-татарами, до битви на Куликовому полі пройшло 160 років.

Мабуть, цей підрахунок відноситься не до року Куликовської битви, а до часу написання Задонщина, тобто до 1384 або, може бути, трохи раніше. М.А.Салміна стверджувала, що автор Задонщина використовував текст так званої Великої літописної повісті, створеної в 1440-х, відповідно, Задонщина не могла бути написана раніше 1440-х. Але більшість вчених не підтримали цю гіпотезу. Ймовірніше, що не Задонщина зазнала впливу літописної повісті, а навпаки, упорядник літописної повісті звертався до тексту Задонщини.

У творі широко використані план, художні засоби і окремі вирази «Слова о полку Ігоревім».[1]

Цікавим фактом є те що в Задонщині Московські війська під керівництвом Дмитра Донського названі Залісською ордою.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Колективна праця науковців Інституту літератури імені Тараса Шевченка АН УРСР. Історія української літератури. Том перший. Дожовтнева література.. — Київ : Видавництво Академії наук УРСР, 1954. — 731 с.Сторінка 47.