Зазирни у мої сни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зазирни у мої сни
Зазирни у мої сни, Кідрук.jpg
Жанр технотрилер, містика
Автор Макс Кідрук
Мова українська
Написано 20142016
Опубліковано Серпень 2016
Попередній твір Бот: Ґуаякільський парадокс
ISBN-13: 978-617-12-1504-7

«Зазирни у мої сни» — роман у жанрі драматичного технотрилера українського письменника Макса Кідрука. Виданий у вересні 2016 року та презентований на Форумі видавців. Книга з оригінальним сюжетом стала третьою в серії технотрилерів письменника. До цього світ вже побачили ще дві книги жанру: «Бот» та «Бот: Ґуаякільський парадокс».

У книзі розповідається про п'ятирічного хлопчика Тео, в якого під час операції на 36 секунд зупиняється серце. Хоч лікарям і вдалося витягнути хлопчика зі стану клінічної смерті, з хлопчиком після операції починає відбуватись щось надприродне. Уві сні до нього навідується якась лиха сила. Родина намагається дізнатись, що ж не так із їх сином і звертається до лікарів. Але це «лихе» починає усвідомлювати, що за ним спостерігають .

Ідея книги з'явилася у Максима Кідрука після прочитання ним статті американського вченого Джека Л. Ґалланта, що першим зумів розкодувати нервові імпульси та відтворити те, що бачить людина. Це відкриття ознаменувалось можливістю «зазирнути людині у сон» .

26 вересня 2016 року автор поїхав із романом «Зазирни у мої сни» в промо-тур, що розпочався в Рівному. Автор відвідав понад два десятки українських і низку німецьких міст протягом двох місяців .

Літературні критики та оглядачі позитивно сприйняли роман. Тетяна Трофименко зауважила професійний ріст автора в книзі та висловила впевненість у зайняття ним чільних позицій у сучасній українській літературі в майбутньому .

Книжка увійшла у Довгий список літературної премії Книга року ВВС-2016[1], а згодом і у короткий[2].

Сюжет[ред. | ред. код]

П'ятилітній хлопчик-українець переживає складну операцію, під час якої у нього на 36 секунд спиняється серце. Лікарям вдається його витягнути з того світу. Але дитина починає бачити незвичні тривожні сни. За кілька років він з родиною переїжджає до США, сни стають дедалі моторошними. Уві сні щось дуже «лихе» приходить до нього, якийсь злий розум витинається з його підсвідомого. Вчені з інституту вивчення мозку почали досліджувати сни юнака. Завдяки самонавчальній комп'ютерній програмі, котра аналізує дані електроенцефалограми, вдалося розпізнавати образи, що виникають в його мозку. [3]

За якийсь час «лихе» в його снах усвідомлює що за ним спостерігають. Воно починає діяти.

Створення[ред. | ред. код]

Ідея[ред. | ред. код]

Автор оголосив про намір написати книгу з назвою «Зазирни у мої сни» 27 листопада 2013 року під час презентації роману «Твердиня» у Волинській обласній бібліотеці для юнацтва[4]. На цьому заході Максим Кідрук зазначив, що ідея написати роман виникла уже раніше і книга мала бути написана ще перед «Ботом II», однак усе ж вийде друком аж у 2016 році:

« Це історія, яка виникла давно і яку я хочу виписати. Мав написати цей твір, а не «Бот II» »

Надихнули до написання майбутньої книги дослідження та, зокрема, стаття американського професора Джека Л. Ґалланта із Каліфорнійського університету в журналі, що йому колись подарували на одній із презентацій Києві[5]. Науковець що першим створив комп'ютерну програму, що здатна аналізувати нервові імпульси та відтворювати те, що бачить людина. Цей проект американського професора відтак ознаменувався справжнім проривом — учені за допомогою техніки зуміли «зазирнути в людський сон»[3][6].

За словами автора, майбутній трилер мав ґрунтуватися на історії про хлопчика, до якого у снах почало навідуватись щось погане. Вчені намагались якось допомогти хлопчику, спробувавши метод спостереження за його снами.

Задля інтриги щодо власного задуму Максим додав[6]:

« Весь треш і «рубалово» в тому романі почнеться тоді, коли ось те «щось», те «недобре», «лихе» зрозуміє, що за ним спостерігають. »

В інтерв'ю «Громадському радіо» на прохання прокоментувати слова, написані Максом у Фейсбуці, що для нього ця книга є довгоочікуваною, автор відповів, що все розпочалось із прочитання книги Саймона Сінека[en] «Почни з чому[en]». На думку письменника, книга спричинила в нього потужний ментальний зсув: «Там йдеться про три запитання, які кожна людина має собі поставити про все, чим вона займається — що? як? чому? Багато хто знає відповіді на перші два питання, але майже ніхто не може сказати чому.»

Дочитуючи роман, Максим вирішив, що мусить знайти для себе відповідь на питання, чому він пише. За словами Максима Кідрука, після прочитання книги в нього підсвідомо з'явилась відповідь на це питання[7]:

« Це не просто трилер, там є подвійне дно, там зачіпаються важливі питання. »

Написання[ред. | ред. код]

24 вересня 2015 на презентації технотрилера «Бот: Ґуаякільський парадокс» автор заявив, що вже тієї ж осені «почне працювати над втіленням у життя своєї найбільш потужної ідеї, що вже три роки „вариться“ у його голові»[5].

Відтак, 3 листопада, в одному зі своїх інтерв'ю автор зазначив, що пише роман із назвою «Зазирни у мої сни». Тоді автор так прокоментував процес написання книги: «Вона починає тебе розбурхувати і викликає відчуття ейфорії таке, як колись, але не тому що це перша книга, а тому що настільки чудова історія. Вже уявляється скільком людям сподобається, і ти знову починаєш відчувати щось подібне до того, що було на початку кар'єри»[8].

У травні 2016 року Максим Кідрук поставив останню крапку в романі, передав на опрацювання вичитувачам.

Три місяці по тому, в серпні, роман опублікувало видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля». Автором ілюстрації до обкладинки став Микита Вепріков[9].

Наприкінці вересня в одному зі своїх інтерв'ю у відповідь на питання, чи бувають у нього творчі кризи, Максим відповів, що писав роман без натхнення, адже йому подобається те, чим він займається[10].

Маркетинг[ред. | ред. код]

Всеукраїнський тур[ред. | ред. код]

У вересні 2016 року автор оголосив, що поїде в промо-тур із романом «Зазирни у мої сни», що розпочнеться 26 вересня в Рівному, а відтак відвідає ще понад двадцять українських міст протягом двох місяців, а також низку міст у Німеччині[11][12]:

« Починаємо 26-го з Рівного, і далі - більше двадцяти міст усією країною. Потрібно замовити книги, розіслати книги, надрукувати афіші, продумати рекламу, домовитися з інформаційними партнерами, підшукати зали, купити квитки. Це логістичне пекло, але це те, що я люблю. »

Максим Кідрук, як зазначають інтернет-видання, дуже сумлінно готувався до презентацій свого роману в містах України, що поєднувалось із його умінням розповідати про складне надзвичайно просто. Презентації завжди мали розвивальний характер, наповнювали книгу сенсом і ставали до вподоби відвідувачам. Зокрема Кідрук зачіпав такі теми як життя, смерть, сни, ДНК, космічні процеси[13].

Книготрейлер[ред. | ред. код]

22 серпня 2016 року на каналі Максима Кідрука на YouTube з'явився книготрейлер до роману «Зазирни у мої сни». На одній із презентацій письменник розповів про його створення. Як виявилось, у книготрейлері знімались не професійні актори, а звичайні люди: Володимир Тадай, Галина Тадай, Олексій Титаренко, Святослав Панчук, Ігор Навроцький. Зйомки відбувались у справжній операційній[14].

Також згодом Максим Кідрук зазначив, що роман «ЗУМС» цілком заслуговує на екранізацію, адже є найсильнішим із уже опублікованих його творів[13].

Критика[ред. | ред. код]

Олександр Михед жартома виокремив фінал роману «Зазирни у мої сни».

Роман «Зазирни у мої сни» був гарно сприйнятий публікою та критиками. Увійшов до чарту найочікуваніших книг на Форумі видавців у 2016 році.

Роман прочитав і прокоментував письменник, культуролог і літературознавець Олександр Михед, який разом із Максимом Кідруком брав участь у зустрічі-дискусії в Рівному, що позиціонувалась організаторами як «зустріч майстрів жанру трилер»[15].

Олександр розповів, що прочитав роман «на одному подиху», а також виокремив фінал, який, на його погляд, «ще довго не відпускатиме і викликатиме бажання вибити колись із Кідрука альтернативне закінчення»[9].

Літературний оглядач Анастасія Почекутова зазначила, що в новому романі автор «ніби подорослішав, став більш статечним та виваженим, при цьому залишивши за собою усіма улюблену кінематографічність розповіді».

Оглядач висловила своє прихильне ставлення до роману, а також вказала на неможливість передбачення майбутніх векторів праці Максима Кідрука:

« В цілому книга вийшла сильна та не схожа на все те, що ми раніше читали у Кідрука. І що я можу сказати? Такий Кідрук мені сподобався, може, навіть більше за попереднього. Адже після «ЗУМС» дуже важко передбачити, що можна далі чекати від автора. »
Тетяна Трофименко високо оцінила роман і професійний розвиток автора.

Також критик зазначила, що в новому романі автор «ніби подорослішав, став більш статечним та виваженим, при цьому залишивши за собою усіма улюблену кінематографічність розповіді»[16].

Літературний критик Тетяна Трофименко оцінила творчий розвиток автора і зробила припущення щодо зайняття Максимом Кідруком чільної позиції в сучасній українській літературі:

« Направду, якщо автор і далі так старанно працюватиме й не знижуватиме планку письма, його романи в сучукрліті замінять усе. Ну принаймні те, що зараз називають любовним й соціально-психологічним романом, – точно. »

За словами Тетяни Трофименко, «письменник упевнено зайняв нішу в жанровій літературі, а також, щонайважливіше, продемонстрував уміння вибудовувати захопливий сюжет, створювати яскраві образи та характери персонажів».

Також критик оцінила змалювання родинного конфлікту в романі й пообіцяла, що сюжет триматиме читача в напрузі до самого фіналу[17].

Позитивно відгукнулась про творчий доробок і про самого Максима Кідрука директор книгарні «Букініст» Марина Лібанова: «Мені приємно, що Макс у такому класному віці майже кожного року пише новий роман і від цього його більше знають, читають. Тобто, він сам себе популяризує»[18].

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 1. ВВС Україна оголошує "довгі списки" Книги року ВВС-2016. Українська служба BBC. Архів оригіналу за 26 листопада 2016. Процитовано 26 листопада 2016. 
 2. ВВС Україна оголосила короткі списки премій Книга року ВВС-2016 та Дитяча Книга року ВВС-2016. Українська служба BBC. 1 грудня 2016. Архів оригіналу за 1 грудня 2016. Процитовано 1 грудня 2016. 
 3. а б Письменник Максим Кідрук розповів про відеозаписи снів та епідемію в Ґуаякалі. Новини Полтавщини. 2015-10-28. Процитовано 2016-03-13. 
 4. Макс Кідрук розповів у Луцьку, які книги писатиме далі. Слово Волині. 2013-11-27. Процитовано 2016-03-12. 
 5. а б Макс Кідрук: «Я помилився, перший мій «Бот» не був технотрилером». http://rivnepost.rv.ua/. 24-9-2015. 
 6. а б Кідрук у Луцьку: про мертвих дітей та гусениць, які стріляють «какашками». Процитовано 2016-09-23. 
 7. Багаліка, Анастасія (19 серпня 2016). Максим Кідрук презентує новий психологічний трилер «Зазирни у мої сни». hromadskeradio.org. 
 8. Макс Кідрук. 9 питань письменнику. http://md-eksperiment.org/. 3 листопада 2015. Процитовано 2016-09-25. 
 9. а б Гончарова, Катерина (15.09.2016). Макс Кідрук анонсує новий масштабний тур Україною. http://slavpeople.com/. [недоступне посилання з липень 2019]
 10. "Завжди маю біля себе записник, а книги зберігаю в шафі": інтерв'ю з Максимом Кідруком (ЧАСТИНА 1) - iRivne.info (uk-UA). 2016-09-22. Процитовано 2016-09-25. [недоступне посилання з липень 2019]
 11. Rbc.ua. "Зазирни в мої сни": Кидрук отправится в тур с новой книгой (ru). Процитовано 2016-09-23. 
 12. 1», Телеканал «Рівне. Макс Кідрук готується до презентації нової книги [ВІДЕО]. Культура - Телеканал «Рівне 1». rivne1.tv (ru-RU). Процитовано 2016-09-25. 
 13. а б У Кам’янці Макс Кідрук презентував новий трилер «Зазирни у мої сни» | 7 днів. informweek.com. Процитовано 2016-11-19. 
 14. У Полтаві Макс Кідрук презентував роман «Зазирни у мої сни». poltava.today. Процитовано 2016-11-05. [недоступне посилання з липень 2019]
 15. Макс Кідрук та Олександр Михед зустрінуться в Рівному. bukvoid.com.ua. Процитовано 2016-09-25. 
 16. Макс Кідрук "Зазирни у мої сни" | Читай.ua. chytay-ua.com. Процитовано 2016-09-22. 
 17. Гаряченьке чтиво від топ-авторів Форуму: нова Малярчук, Антипович, Бабкіна, дембель Чех, Кідрук…. Новинарня. 2016-09-14. Процитовано 2016-09-22. 
 18. Journalist (2016-10-06). У Чернівцях письменник Макс Кідрук презентував свій містичний роман «Зазирни у мої сни» (ФОТО) | CHV.TV. CHV.TV. Процитовано 2016-11-05. 

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]