Заклади вищої освіти Миколаївської області

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Станом на 06.07.2012 р. мережа вищої освіти[недоступне посилання з липень 2019] Миколаївської області була представлена 42-ма закладами вищої освіти (ЗВО):

 • 17 ЗВО III-IV рівнів акредитації, з них: 4 державних, 1 приватний, 10 відокремлених структурних підрозділів (інститути, філії, центри, пункти, факультети тощо, з яких 7 державних, 3 приватних) та 2 інститути післядипломної освіти, 3 вищих навчальних заклади, яким надано статус національного. 10 ВНЗ III-IV рівнів акредитації знаходяться у м. Миколаєві;
 • 21 заклади вищої освіти І-ІІ рівня акредитації, з них: 11 — державних, 4 — приватних, 6 — комунальних. 11 ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації знаходяться у м. Миколаєві;
 • 4 вищих професійних училища (всі розташовані у м. Миколаєві).

У 2011-2012 навчальному році[недоступне посилання з липень 2019] навчальний процес у вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації забезпечувало понад 3,5 тис. науково-педагогічних працівників, у тому числі 160 докторів наук, 151 професор, 829 кандидатів наук, 712 доцентів.

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Миколаївський національний аграрний університет
Nuvola apps kaboodle.svg Миколаївський національний університет імені В.О.Сухомлинського
Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова
Nuvola apps kaboodle.svg Чорноморський державний університет імені Петра Могили (ЧДУ ім. Петра Могили)
Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Миколаївський базовий медичний коледж
Nuvola apps kaboodle.svg Миколаївський технікум залізничного транспорту імені академіка В. М. Образцова

Історія вищої освіти на Миколаївщині[ред. | ред. код]

Університетським містом планував зробити Миколаїв ще царський уряд[1]. Поразка Росії в Кримській війні значно підірвала економічну базу м. Миколаєва. Через заборону для Росії тримати на Чорному морі військово-морський флот різко скоротилось будівництво суден. Закривались морські установи[2].

В такій важкій ситуації адмірал Борис Олександрович фон Глазенап (головний командир Миколаївського порту і воєнний губернатор м. Миколаєва) висловив пропозицію про відкриття в Миколаєві вищого навчального закладу на базі «обмертвілих» корпусів адміралтейства, майстерень та інших колишніх приміщень військово-морського призначення. Новостворюваний навчальний заклад міг би також використовувати книжковий фонд перебазованої до Миколаєва Севастопольської бібліотеки, обсерваторію та приміщення морського шпиталю.

« Адмірал Глазенап доводив, що власне матеріальна частина, необхідна для університету, в Миколаєві вся є готовою; і цей університет одержав би у Миколаєві навіть те, чим зазвичай університети, що відкриваються, облаштовуються з часом, — іноді через десять, двадцять років (Г. М. Ґе)[3]. »
Проект статуту і штатного розкладу новостворюваного університету

Урядова комісія, створена Міністерством народної освіти для вивчення реальної обстановки на місці та складання проекту Статуту і штатного розкладу новостворюваного університету, у 1862 р. направила до Санкт-Петербургу повідомлення, в якому зазначалося, що цей край і місто Миколаїв дуже потребує вищого навчального закладу і Миколаївський університет зможе успішно продовжити традиції довготривалого існування інших університетів, які пишаються і багатством, і науковими досягненнями, і славою своїх викладачів, а також вихованців.

У цьому ж 1862 р. за редакцією заступника попечителя Харківського навчального округу К.Фойгта був підготовлений проект статуту університету для Миколаєва, але в цьому проекті зазначалось, що оскільки університет у Миколаєві готував би кадри для всієї наново освоюваної території колишніх козацьких вольностей і таврійського степу, то він повинен називатися Новоросійським. У зв'язку з тим, що новостворюваний університет хотів взяти під свою опіку сам цар Олександр II, то його пропонувалося іменувати Імператорським[4].

В університеті передбачалося відкриття трьох факультетів: історико-філологічного з відділами слов'яно-російської, стародавньо-класичної й східної словесностей та історичної науки; фізико-математичного з відділами математичних, природничих наук, техніко-грономічним (із вивченням комерційної справи); юридичного із спеціалізаціями з цивільного, адміністративного та міжнародного права. На 38 кафедрах повинні були працювати близько 150 викладачів. Крім цього, на загальноуніверситетській кафедрі богослужіння повинні бути спеціалісти для читання на всіх факультетах церковної історії, а на юридичному факультеті — церковного законознавства. Всі викладачі вважалися б державними службовцями, яким би присвоювалися відповідні ранги.

Кожний студент повинен був сплачувати за навчання щорічно по 40 рублів. Але нужденні студенти мали право на пільги. Від сплати за навчання звільнялися б також діти професорсько-викладацького складу університету та вчителів і вихователів, які працюють у системі Міністерства народної освіти. Окрім цього, студенти-відмінники могли розраховувати на отримання щорічної стипендії в розмірі 200 рублів із державної скарбниці. Але всі стипендіати після закінчення університету мусили відпрацьовувати за розподіленням стільки, скільки років отримував стипендію.

Про пільгове навчання в Проекті Статуту університету

Так сталося, що в ході обговорення даного проекту одеські чиновники та міщани, а насамперед тодішній попечитель Одеського навчального округу М. І. Пирогов, зуміли переконати урядові кола про доцільність відкриття такого університету не в Миколаєві, а в Одесі, що й було зроблено у 1865 р.[5].

У Миколаєві ж були відкриті чоловіча гімназія з пансіоном для дітей південних слов'ян, жіноча гімназія з прогімназією, повітове та ремісниче училища і 15 шкіл грамотності.

Це не могло влаштувати адмірала Б. О. фон Глазенапа. Тому він висунув нову ініціативу про створення у Миколаєві політехнічного інституту із такими шістьма відділами (факультетами): механіко-технічним, будівельно-інженерним, суднобудівним, хіміко-технічним, гірничо-заводським та сільськогосподарським.

Цей новий проект також отримав схвалення у всьому південному краю. Багато земських установ і міських зібрань Херсонської та інших губерній висловили готовність про фінансову підтримку майбутнього політехнічного вищого навчального закладу.

Барон М. О. Таубе

Але, у 1871 р. адмірала Глазенапа було призначено членом Адміралтейської ради і переведено з Миколаєва до Санкт-Петербургу. Після цього відразу ж ідея про відкриття вищого технічного навчального закладу була перехоплена керівництвом Харкова, і у1872 р. було прийнято рішення про відкриття в Харкові технологічного інституту (нині Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»)[6].

Історію провідних закладІВ вищої освіти Миколаївської області можна рахувати з 1862 р., коли була відкрита портова реміснича школа, на місці якої у 1996 р. була створена Миколаївська філія Києво-Могилянської академії (зараз — ЧНУ імені Петра Могили)[7][8], а також Олександрівська чоловіча гімназія, в будівлі якої у 1940 р. розташувався будівельний технікум (нині — Миколаївський будівельний коледж Київського національного університету будівництва і архітектури).

Історія Миколаївського національного аграрного університету починається у 1984 році, коли в м. Миколаєві було організовано філію Одеського сільськогосподарського інституту[9].

Базою для створення теперішнього Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова стало відкриття в Миколаєві з 1 липня 1902 року середнього механіко-технічного училища[10].

18 червня 1913 р. виконуючий обов'язки Міністра освіти барон М. О. Таубе підписав наказ про відкриття Миколаївського учительського інституту[11] для підготовки викладачів прогімназій і вищих початкових училищ, на базі якого створений теперішній Миколаївський національний університет імені В. О. Сухомлинського.

Серед коледжів, технікумів і вищих училищ обласного центру найстарішими є[12]:

Вищі навчальні заклади І та ІІ рівнів акредитації існують нині й у інших містах Миколаївщини: Вознесенську, Первомайську, Новому Бузі, Южноукраїнську та в смт. Мигія[14].

Заклади вищої освіти ІІІ-IV рівнів акредитації[ред. | ред. код]

м. Миколаїв[ред. | ред. код]

Державні ВНЗ[ред. | ред. код]

Назва навчального закладу Адреса веб-сайту вищого навчального закладу Адреса Телефон
Миколаївське відділення Навчально-наукового інституту заочного та дистанційного навчання Національної академії внутрішніх справ http://www.naiau.kiev.ua/ nnizdn_site м. Миколаїв, вул. Морехідна, 2 +380-512-58-04-68
Миколаївський інститут права Національного університету «Одеська юридична академія» http://onua.edu.ua/index.php м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 18 +380-512-41-66-01
Миколаївський національний аграрний університет http://www.mnau.edu.ua м. Миколаїв, вул. Паризької комуни, 9 +380-512-34-10-82
Миколаївський національний університет імені В.О.Сухомлинського http://www.mdu.edu.ua м. Миколаїв, вул. Нікольська, 24 +380-512-37-88-40
Миколаївська філія Київського національного університету культури і мистецтв https://web.archive.org/web/20180622194211/http://nfknuki.mk.ua/ м. Миколаїв, вул. Декабристів, 17 +380-512-47-00-68
Навчально-консультаційний пункт Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка в місті Миколаєві https://web.archive.org/web/20181003110048/http://lduvs.mk.ua/page/Головна_id1.html м. Миколаїв, вул. Лагерне поле, 5 +380-512-59-26-87
Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова http://www.nuos.edu.ua м. Миколаїв, проспект Героїв Сталінграда, 9 +380-512-37-05-80
Південна академія підвищення кваліфікації кадрів Мінпромполітики України м. Миколаїв, вул. Логовенка, 2 +380-512-24-51-91
Чорноморський національний університет імені Петра Могили http://www.chdu.edu.ua м. Миколаїв, вул. 68 Десантників, 10 +380-512-50-03-33

Комунальні ВНЗ[ред. | ред. код]

Назва навчального закладу Адреса веб-сайту вищого навчального закладу Адреса Телефон
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти http://www.moippo.mk.ua м. Миколаїв, вул. Адміральська, 4 +380-512-37-85-87

Приватні ВНЗ[ред. | ред. код]

Назва навчального закладу Адреса веб-сайту вищого навчального закладу Адреса Телефон
Миколаївський міжрегіональний інститут розвитку людини вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна» http://mmirl.edu.ua м. Миколаїв,вул. Котельна, 2 +380-512-24-11-06
Міжнародний технологічний університет "Миколаївська політехніка" http://mpi.mk.ua м. Миколаїв, вул. Робоча, 2а +380-512-56-55-50
Миколаївська філія приватного вищого навчального закладу «Європейський університет» http://mikolaiv.e-u.in.ua м. Миколаїв, вул. Морехідна, 2а +380-512-34-11-15
Південнослов'янський інститут Київського славістичного університету (у 2012 році під своєю назвою увійшов у структуру Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського) https://web.archive.org/web/20130318123443/http://mdu.edu.ua/cats/view/116 м. Миколаїв, вул. Логовенка,2 +380-512-55-57-10

Миколаївська область[ред. | ред. код]

м. Первомайськ[ред. | ред. код]
Назва навчального закладу Адреса веб-сайту вищого навчального закладу Адреса Телефон
Первомайський інститут Одеського національного університету імені І. І. Мечнікова http://onu.edu.ua/uk/structure/ institutes/pervomay_inst Миколаївська обл., м. Первомайськ, вул. 40-років Перемоги, 4 +380-516-17-31-11
Первомайський навчально-консультаційний центр Харківського державного університету харчування та торгівлі http://hduht.edu.ua/ default.files/def_sr.htm Миколаївська обл., м. Первомайськ, вул. Островського,39 +380-516-14-23-05
Первомайський політехнічний інститут Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова http://www.ppi.net.ua Миколаївська обл., м. Первомайськ, вул. Одеська, 107 +380-516-14-24-54
Первомайська філія медичного коледжу "Монада" http://monada.mk.ua/ Миколаївська обл., м. Первомайськ, вул. Корбельна, 4-А +380-5161-31-108, +380-5161-35-744

Заклади вищої освіти I–II рівнів акредитації[ред. | ред. код]

м. Миколаїв[ред. | ред. код]

Державні ВНЗ[ред. | ред. код]

Назва навчального закладу Адреса веб-сайту вищого навчального закладу Адреса Телефон
Державний вищий навчальний заклад «Миколаївський політехнічний коледж» https://web.archive.org/web/20171211224945/http://mpc.org.ua/ м. Миколаїв, вул. Нікольська, 11 +380-512-37-96-26
Миколаївська філія Національної академії статистики, обліку та аудиту https://web.archive.org/web/20140715065207/http://www.dasoa.edu.ua/ м. Миколаїв,вул.Інженерна, 13 +380-512-36-23-46
Миколаївський будівельний коледж Київського національного університету будівництва і архітектури http://mbk.mk.ua м. Миколаїв,вул. 1-А Слобідська, 2 +380-512-37-51-70
Миколаївський державний коледж економіки та харчових технологій http://mdkeht.at.ua м. Миколаїв, пр. Миру, 18 +380-512-21-11-30
Миколаївський технікум залізничного транспорту імені академіка В. М. Образцова http://www.mtzt.mksat.net м. Миколаїв, вул. Пушкінська, 71 +380-512-49-23-90
Коледж Миколаївського національного університету ім. В. О. Сухомлинського http://www.mdu.edu.ua м.Миколаїв, вул. Нікольська, 24 +380-512-76-89-74
Технолого-економічний коледж Миколаївського національного аграрного університету http://www.mdau.mk.ua м. Миколаїв, вул. Паризької комуни, 9 +380-512-70-93-04

Комунальні ВНЗ[ред. | ред. код]

Назва навчального закладу Адреса веб-сайту вищого навчального закладу Адреса Телефон
Миколаївське вище училище фізичної культури https://web.archive.org/web/20180905111708/http://vufk.tender.mk.ua/ м. Миколаїв, вул. Чигирина, 41 +380-512-47-99-21
Миколаївське державне вище музичне училище http://muzilishe.org м. Миколаїв, вул. Севастопільська,2 +380-512-47-80-67
Миколаївський базовий медичний коледж http://medcollege.mk.ua м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 79/1 +380-512-23-51-96
Миколаївський коледж культури і мистецтв https://web.archive.org/web/20160422025242/http://nikkk.com.ua/ м. Миколаїв, вул.Фалєєвська, 5 +380-512-37-24-41

Приватні ВНЗ[ред. | ред. код]

Назва навчального закладу Адреса веб-сайту вищого навчального закладу Адреса Телефон
Коледж преси та телебачення http://www.kptv.in.ua м. Миколаїв, вул. Даля, 11-А +380-512-50-00-30
Миколаївський коледж бізнесу і права вищого навчального закладу УКООПСПІЛКИ «Полтавський університет економіки і торгівлі» http://mtecc.at.ua м. Миколаїв, проспект Миру, 20 +380-512-56-66-90

Миколаївська область[ред. | ред. код]

Державні ВНЗ[ред. | ред. код]

м. Вознесенськ[ред. | ред. код]
Назва навчального закладу Адреса веб-сайту вищого навчального закладу Адреса Телефон
Вознесенський коледж Миколаївського національного аграрного університету http://vkmdau.inf.ua Миколаївська обл., м. Вознесенськ, вул. Леніна, 100 +380-513-44-01-65
м. Новий Буг[ред. | ред. код]
м. Первомайськ[ред. | ред. код]
Первомайський район[ред. | ред. код]
Назва навчального закладу Адреса веб-сайту вищого навчального закладу Адреса Телефон
Мигійський коледж Миколаївського національного аграрного університету http://www.mdau.mk.ua Миколаївська обл., Первомайський район, с. Мигія, вул. Радгоспна, 1 +380-516-16-18-48

Комунальні ВНЗ[ред. | ред. код]

м. Новий Буг[ред. | ред. код]
Назва навчального закладу Адреса веб-сайту вищого навчального закладу Адреса Телефон
Комунальний вищий навчальний заклад «Новобузький педагогічний коледж» https://web.archive.org/web/20110327062332/http://npc.webhop.org/ Миколаївська обл., м. Новий Буг, вул. Червона площа, 4 +380-515-19-14-05
м. Первомайськ[ред. | ред. код]

Приватні[ред. | ред. код]

м. Первомайськ[ред. | ред. код]
Назва навчального закладу Адреса веб-сайту вищого навчального закладу Адреса Телефон
Первомайська філія приватного вищого навчального закладу «Кіровоградський інститут регіонального управління та економіки» Миколаївська обл., м. Первомайськ, вул.Кам'яномостівська 5 +380-516-15-46-81
Первомайська філія ТОВ "Медичний коледж «Монада»" http://www.monada.lviv.ua Миколаївська обл., м. Первомайськ, вул. Корабельна, 4а +380-516-14-22-36

Інші ВНЗ[ред. | ред. код]

м. Миколаїв[ред. | ред. код]

Державні ВНЗ[ред. | ред. код]

Назва навчального закладу Адреса веб-сайту вищого навчального закладу Адреса Телефон
Вище професійне училище № 21 м. Миколаєва http://vpu21.elitno.net м. Миколаїв, вул. Садова, 31/2 +380-512-55-25-68
Вище професійне училище №7 м. Миколаєва https://web.archive.org/web/20120805041812/http://vpu7.hmarka.net/ м. Миколаїв, вул. Ватутіна, 275 +380-512-25-50-23
Вище професійне училище суднобудування https://web.archive.org/web/20160305120045/http://vpu-shipbuild.tender.mk.ua/ м. Миколаїв, вул. Айвазовського, 6А +380-512-25-50-09
Миколаївське вище професійне училище технологій та дизайну http://vpu.mk.ua м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 37 +380-512-34-20-46

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Багмет, М. О. Становлення вищої освіти в Україні та на Миколаївщині // Наукові праці; Миколаївська філія Національного університету «Києво-Могиляньска академія» (НаУКМА) ім. Петра Могили. — Миколаїв, 2000. — Т. 5. — С. 106–109. — Серія : Історія.
 2. История городов и сел Украинской ССР : в 26 т. / Ин-т истории АН УССР ; гл. ред. кол. П. Т. Тронько (пред.). — К. : УСЭ, 1981. — Николаевская область [редкол.: В. А. Васильев (пред.) и др.]. — 1981. — 710 с.(рос.)
 3. Ге, Г. Н. Исторический очерк столетнего существования г. Николаева при устье Ингула (1790–1890). — Николаев : Русская типо-литография, 1890. — 129 c.(рос.)
 4. Проект Устава и штата Императорского Новороссийского университета в городе Николаеве. — СПб. : Типография Императорской Академии наук, 1862. — 74,[1] с. — Б. ц.(рос.)
 5. Одеський державний університет імені І. І. Мечникова // Українська Радянська Енциклопедія : у 17 т. ; під ред. М. П. Бажана та ін. — Т. 10. — К. : Головна редакція «Української радянської енциклопедії», 1962. — 576 с.
 6. Субтельний, О. Україна: історія. — К. : Либідь, 1994. — 736 с. — ISBN 5-325-00090-10.
 7. Клименко, Л. П. Регіональні проблеми розвитку університетської системи освіти на півдні України : сб. трудов междунар. науч. конф. «Современные достижения в науке и образовании». — Натания. Израиль, 2007. — С. 5-7.
 8. Храм освіти на Інгульських схилах. Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили комплексу «Києво-Могилянська академія»: Ювілейне видання до 10-ї річниці / За ред. Л. П. Клименка. — Миколаїв : Вид-во МДГУ ім. П. Могили, 2006. — 384 с.
 9. Шебанін, В. С. Роль аграрної освіти і науки у розвитку агропромислового комплексу Миколаївщини // Миколаївщині-65 : становлення, розвиток, перспективи : матеріали обл. наук.-практ. конф. 19 вересня 2002 р. / Миколаїв. обл.держ.адмін.; Управл. освіти і науки Миколаїв. обл. держ. адмін. — Миколаїв : Атол, 2002. — 138 с. — ISBN 966-7726-50-9.
 10. Бугаєнко, Б. А. Український державний морський технічний університет / Б. А. Бугаєнко, А. Ф. Галь, Г. Ф. Романовський // Освіта на Миколаївщині у XIX–XX століттях (історичні нариси). — Миколаїв, 1997. — Т. 1. — Розд. 3. — С. 68-85.
 11. Вища педагогічна освіта і наука України: історія, сьогодення та перспективи розвитку. Миколаївська область : монографія / Ред. рада вид. : В. Г. Кремень (гол.) [та ін.]; редкол. тому : В. Д. Будак (гол.) [та ін.]. — К. : Знання України, 2010. — 311 c. — Серія : Вища педагогічна освіта. — ISBN 978-966-316-281-2.
 12. Нарижний, О. І. Вищі навчальні заклади та професійно-технічні училища Миколаївщини / О. І. Нарижний, І. С. Павлик : довідник. — Миколаїв: Офсет, 1998. — 40 с.
 13. Фишов, Е. Они были первыми. К 70-летию НГМУ // Ленінське плем'я. — 1970, 26 ноября.(рос.)
 14. Вищі навчальні заклади Миколаївщини на початок 2009/10 навчального року : стат. Бюлетень. — Миколаїв : Головне управління статистики у Миколаївській області, 2010. — 66 с.

Посилання[ред. | ред. код]