Заколот року Капсін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Заколот року Капсін
Країна Flag of the king of Joseon.svg Чосон
Наступник Japan–Korea Treaty of 1885d і Convention of Tientsind
Дата й час 7 грудня 1884
Час/дата початку 4 грудня 1884
Час/дата закінчення 7 грудня 1884

Заколот року Капсін - триденне повстання, що почалося 4 грудня 1884 в Кореї і стало невдалою спробою державного перевороту проти династії, що правила у Чосоні. Назву «Капсін» (яп. 甲シン) воно отримало від імені 1884 року за китайським 60-річним циклом (система гань-чжі).

Передісторія[ред. | ред. код]

Після припинення політики ізоляції Японії (Бакумацу) та подальшої швидкої модернізації країни група корейських реформаторів Кехваба на чолі з Кім Ок Кюном та Пак Ен Хе мала намір здійснити такі ж реформи і в Кореї. Щоб знищити консервативну фракцію при корейському дворі, що чинить опір реформам, 4 грудня 1884 вони зайняли королівський палац[який?] ] у Хансоні (нині Сеул)[1].

Щоб протистояти загрозі, Імператриця Мьонсонхванху таємно закликала китайські війська (Корея на той момент вважалася формальним васалом імперії Цін) для придушення погано спланованого перевороту. Через три дні китайський гарнізон у Хансоні, який налічував 1500 осіб , на чолі з Юань Шикаєм зумів придушити переворот. У ході зіткнень спалено будівлю японського посольства, 40 японців загинули. Кім Ок Кюн та інші реформатори, що вижили, розраховували на серйозну підтримку Японії, були змушені втекти в цю країну [2] .

Наслідки[ред. | ред. код]

Уряд Японії зажадав від Кореї вибачень і компенсації, що призвело до укладання 9 січня 1885 Хансонского договора[en] , згідно з яким дипломатичні відносини між державами були відновлені, а Японія отримувала 110 000 ієн і земельну ділянку для зведення нової будівлі посольства. Провал перевороту став серйозною невдачею руху за реформи в Кореї: його лідерів було вигнано з країни на 10 років, а застосування ними сили морально дискредитувало Японію як зразок для модернізації Кореї [3] .

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Peter Duus: The Abacus and the Sword. The Japanese Penetration of Kore, 1895—1910. University of California Press, Berkeley 1995.
  2. Marion Eggert, Jörg Plassen: Kleine Geschichte Koreas. Verlag C.H. Beck, München 2005.
  3. Marion Eggert, Jörg Plassen: Kleine Geschichte Koreas. Verlag C.H. Beck, München 2005, S. 114.