Закон про особливий статус Донбасу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей
Закон України
Малий Державний Герб України
Загальна інформація
Номер: 1680-VII
Номер проекту: 5081
Ініціатор(и): Президент України П. Порошенко
Дати
Прийнятий: 16 вересня 2014
Остання редакція: № 256-VIII від 17.03.2015
Wikisource-logo.svg
Ви можете прочитати цей закон у Вікіджерелах:
Закон України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей»
Статус: Чинний

Закон України № 1680-VII «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», відомий також як Закон про особливий статус Донбасу[1] — закон України, прийнятий 16 вересня 2014 року. Цей закон був створений в рамках Мінських домовленостей, і полягає в наданні особливого статусу терміном на 3 роки територіям, які не контролюють сили АТО станом на день прийняття закону, а не на всій території Донецької та Луганської області.[2]

Згідно з цим законом, в окремих районах Донецької та Луганської областей на період дії особливого порядку, місцеве самоврядування діє з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ст. 2). Перелік районів і населених пунктів, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, визначений рішенням Верховної Ради України (ст. 1). Відповідна постанова була прийнята 17 березня 2015 року.[3] У жовтні 2017-го термін дії продовжено ще на рік[4][5][6].

Норми закону[ред.ред. код]

Амністія[ред.ред. код]

 • «Недопущення кримінального переслідування, притягнення до кримінальної, адміністративної відповідальності і покарання осіб — учасників подій на території Донецької, Луганської областей»
 • «Забороняється дискримінація, переслідування та притягнення до відповідальності осіб з приводу подій, які мали місце в Донецькій, Луганській областях».

Статус російської мови[ред.ред. код]

 • «В суспільному та приватному житті, вивчення і підтримка російської та будь-якої іншої мови, їх вільний розвиток і рівноправність».

Про вибори[ред.ред. код]

 • призначення на 7 грудня 2014 року позачергових виборів депутатів районних, міських, районних у містах, селищних, сільських рад, сільських, селищних, міських голів в окремих районах;
 • неможливість дострокового припинення повноважень депутатів місцевих рад і посадових осіб, обраних на цих позачергових виборах;

Чиновники та інші державні кадри[ред.ред. код]

Вводиться особливий порядок призначення суддівського корпусу та прокуратури. Призначення будуть прийматися за згодою місцевих властей, а не Києва.

 • Кабмін, інші центральні органи виконавчої влади можуть підписувати з відповідними органами місцевого самоврядування угоди щодо економічного, соціального та культурного розвитку окремих районів.
 • Передбачається підписання угоди щодо економічного, соціального та культурного розвитку окремих районів.

Правоохоронці[ред.ред. код]

Рішенням міських, селищних, сільських рад створюються загони народної міліції, координація їх діяльності здійснюється відповідною сільською, селищною, міською главою.

 • Загони народної міліції утворюються на добровільних засадах з числа громадян України, які постійно проживають у відповідних населених пунктах, — сказано в документі.

Економічна підтримка[ред.ред. код]

Підтримку соціально-економічного розвитку Донбасу надає Україна, — сказано в законопроекті.

Введуть спеціальний економічний режим (не такий, як по країні), щоб стимулювати інвестиції і допомогти підприємствам для відновлення об'єктів промисловості, транспортної та соціальної інфраструктури, житлового фонду, переорієнтації промислового потенціалу, створення нових робочих місць, залучення інвестицій і кредитів для відновлення і розвитку об'єктів, розташованих в окремих районах.

У державному бюджеті на 2015 закладуть на це кошти. І вони пройдуть за основним фондом і по захищеним статтями. При скороченні витрат бюджету ці кошти не зможуть перенаправити в іншу галузь або скоротити їх обсяг.

Росія[ред.ред. код]

Документ передбачає "посилення і поглиблення добросусідських відносин між територіальними громадами, органами місцевого самоврядування окремих районів з адміністративно-територіальними одиницями Російської Федерації на основі угод про прикордонне співробітництво, які складаються територіальними громадами, органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади України та територіальними громадами в межах компетенції, встановленої законом ".

Реакція[ред.ред. код]

В Україні[ред.ред. код]

В Україні Закон України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» було сприйнято неоднозначно. Найбільше обурення викликали пункти законопроекту, що передбачають «недопущення кримінального переслідування, притягнення до кримінальної, адміністративної відповідальності та покарання осіб — учасників подій на території Донецької, Луганської областей» (ст.3), а також легалізацію «загонів народної міліції» на цих територіях (ст.9). Зокрема, Сергій Рахманін відзначає, що тим самим «Київ дає згоду на формування неконтрольованими регіонами Донбасу загонів „народної міліції“. Тобто фактично обіцяє узаконити НЗФ Гіві, Моторол, Косогорів et cetera, які нині вважаються незаконними збройними формуваннями»[7].

Протистояння загострились наприкінці серпня 2015 року, коли Президент України Петро Порошенко вніс до парламенту Проект Закону про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади), в якому зазначалось, що «особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей визначаються окремим законом».[8] ВО «Свобода» закликала до акцій протесту, щоб не допустити змін до Конституції[9], до акції протесту приєдналися також Радикальна партія Олега Ляшка і партія «Укроп»[10]. Акція закінчилася жорстким протистоянням протестувальників і правоохоронців, в ході якого більше ста осіб було поранено.

"ДНР" та "ЛНР"[ред.ред. код]

Перший "віце-прем'єр" "ДНР" Андрій Пургін в інтерв'ю одному з російських ЗМІ, зазначив, що все одно ніяких політичних союзів з Україною не буде, і "влада" "ДНР" буде шукати спосіб визнання її незалежності.[11]

2 листопада 2016 року Владислав Дейнего, функціонер ЛНР у статусі Міністра закордонних справ, трактував особливий статус так, що незаконні збройні формування ДНР та ЛНР будуть визнані Україною як легітимні, і таким чином продовжуватимуть утримувати контроль над російсько-українським кордоном вже як рівноправні з українською армією структури.[12][13][14]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. ОСОБЛИВИЙ СТАТУС ДОНБАСУ МОЖЕ БУТИ ЗАКРІПЛЕНО В КОНСТИТУЦІЇ. Українська правда. Процитовано 2017-02-06. 
 2. Закон України від 16 вересня 2014 року № 1680-VII «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей»
 3. Постанова Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VIII «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування»
 4. Руденко, Сергій (6 жовтня 2017). Коментар: Донбас - бомба уповільненої дії для Порошенка. www.dw.com. DW.COM. Процитовано 8 жовтня 2017. 
 5. Драбок, Максим (6 жовтня 2017). Закони про Донбас: наслідки вилучення згадки про Мінськ. www.dw.com. DW.COM. Процитовано 8 жовтня 2017. 
 6. Чому питання Криму та Донбасу є розділеними в законі щодо реінтеграції: пояснення Геращенко. http://24tv.ua. 24 канал. 8 жовтня 2017. Процитовано 8 жовтня 2017. 
 7. Мінські домовленості. Реакція соцмереж
 8. пункт 18. Текст законопроекту див. Проект Закону (доопрацьований) 15.07.2015
 9. «Свобода» закликає до акцій протесту, щоб не допустити змін до Конституції — Олег Осуховський
 10. Свободівці, радикали та «УКРОП» протестують перед ВР проти ухвалення змін до Конституції України в частині децентралізації
 11. У «ДНР» відреагували на закон про спецстатус Донбасу
 12. Цензор.НЕТ. "Наша Народна міліція буде вже легітимною для України, як українська армія", - бойовики "ЛНР" про передання кордону з Росією під контроль України. Цензор.НЕТ (uk-UA). Процитовано 2017-02-06. 
 13. В Луганске студентам рассказали, что «милиция ЛНР» станет украинской армией, а границу вернут Украине. Информационное агентство «Вчасно» (ru-RU). 2016-11-05. Процитовано 2017-02-06. 
 14. Дейнего: После передачи границы Народная милиция ЛНР станет украинской армией.