Акт Шермана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Закон Шермана)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Акт Шермана
Названо на честь Джон Шерман
Держава Flag of the United States.svg США
Юрисдикція США
Наука, що вивчає об'єкт економіка
Головний предмет твору Антимонопольне законодавство
Прийнятий законодавцем 51st United States Congressd
Сторона, яка підписала Бенджамін Гаррісон

Акт Шермана (англ. Sherman Act) — перший антитрестовий (антимонопольний) закон США, який проголосив злочином перешкоджання вільної торгівлі створенням тресту (монополії) і вступ у змову з такою метою. Акт зобов'язував федеральних прокурорів переслідувати такі злочинні об'єднання та встановлював покарання у вигляді штрафів, конфіскацій та позбавлення волі до 10 років. Акт Шермана діє, по суті, по сьогодні, включений у федеральний Кодекс Сполучених Штатів (частина 15, параграфи 1-7).

Названий на ім'я ініціатора законопроекту політика Джона Шермана, в 1890 роцісенатора та керівника фракції республіканців у Сенаті. Законопроект Шермана був схвалений Сенатом США 8 квітня 1890 (51 до 1), палатою представників — 20 червня (одноголосно), затверджений президентом Гаррісоном і набрав чинності 2 липня 1890 року. Протягом десятиліття закон «спав», поки президент Теодор Рузвельт не почав активно використовувати його у своїй антитрестовій кампанії.

Акт Шермана був спрямований не проти трестів (монополій) як таких, а проти безпосередніх обмежень свободи торгівлі (як між штатами США, так і міжнародної) — в тому числі, персонально проти Джона Рокфеллера і його Standard Oil. Визначення тресту, дане в законі («договір, об'єднання у формі тресту або в іншій формі, що обмежує торгівлю...»), що дозволяло використовувати його як проти об'єднань комерційних підприємств, так і проти профспілок; антипрофспілкова лазівка була усунена Актом Клейтона 1914 року.

Посилання[ред. | ред. код]