Закон про громадянство індіанців

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Закон про громадянство індіанців (англ. Indian Citizenship Act) прийнято Конгресом США 1924 року за пропозицією конгресмена Гомера П. Снайдера[en], тому документ також відомий як Закон Снайдера (англ. Snyder Act). Закон надавав повне право на громадянство США корінним народам США (індіанців). Хоча 14-а поправка до Конституції США гарантувала громадянство особам, народженим у США, це право надавалося з застереженням, що ці особи «підпорядковані її юрисдикції»; оскільки юрисдикція США не поширювалася на деякі племінні території, відповідно члени цих племен не мали права на громадянство[1]. Закон підписав президент Калвін Кулідж 2 червня 1924 року.

Історія надання індіанцям громадянства США нерозривно пов'язана з історією угод, підписуваних між окремими племенами і федеральним урядом. Час від часу окремі індіанські племена отримували громадянство, однак в обмін вони нерідко змушені були «поступатися» своїми землями. Найранішим засвідченим письмово випадком є визнання громадянами США згідно з Угодою Денсінг-Реббіт-Крик 1831 року міссісіпських чокто — перших індіанців, які отримали громадянство США.

До початку 1920-х років, тобто через 30 років після закінчення американо-індіанських воєн, близько двох третин індіанців США отримали американське громадянство через шлюби, військову службу, закон Довза (на підставі якого частина індіанських земель, залишаючись у власності індіанців, перейшла під федеральну юрисдикцію), в силу інших договорів чи спеціальних законів. Проте, близько третини все ще залишалися негромадянами і не мали законних підстав для натуралізації.

Успіх закону частково пояснює те, що його прийнято невдовзі після 1-ї світової війни, в якій індіанці й чорношкірі служили у військових підрозділах поряд з іншими американцями і не виділялися в особливі підрозділи.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 30 вересня 2009. Процитовано 14 березня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)

Посилання

[ред. | ред. код]