Закон про підтримку свободи України 2014

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Закон про підтримку свободи України 2014
Країна Flag of the United States.svg США
Прийнятий законодавцем 113th United States Congressd

Закон про підтримку свободи України 2014 (англ. Ukraine Freedom Support Act of 2014) — законопроєкт, ухвалений 11 грудня 2014 Сенатом і 12 грудня 2014 Палатою Представників США. Визначає Україну військовим союзником США за межами НАТО[1]. 18 грудня Закон підписав Президент США Барак Обама[2].

Закон дозволяє послідовно посилювати тиск на оборонну, енергетичну і фінансову галузі російської економіки.

Barack Obama signs at his desk.jpg

Проєкт Сенату № S.2828[ред. | ред. код]

Роберт Менендез

Законопроєкт спрямований на захист України, Грузії та Молдови та інших країн регіону від російської агресії — як воєнної, так і енергетичної.

Автором документу є сенатор Роберт Менендес. Його було пролобійовано активістами української діаспори, для чого вони створили спеціальний сайт pass2828.org.

Проєкт доручає Президенту США запровадити санкції проти Російської Федерації, а саме стосовно:

Акт надає допомогу Україні:

  • у військовому, оборонному, енергетичному та цивільному секторах;
  • внутрішньо переміщеним особам.

Також доручається Держсекретарю США співпрацювати з українськими чиновниками, аби допомогти Україні знизити залежність від імпорту природного газу з Російської Федерації.

Крім того, Актом обумовлюється посилення телерадіомовлення на країни колишнього Радянського Союзу з метою протидії російській пропаганді.

Проєкт Палати Представників № H.R.5859[ред. | ред. код]

Марсі Каптур

12 грудня Палата Представників у пришвидшеному режимі прийняла свій варіант Закону, що майже повторює зміст S.2828. Він має № H.R.5859 і називається «Про введення санкцій стосовно Російської Федерації з метою забезпечення додаткової допомоги Україні, а також для інших цілей» (англ. To impose sanctions with respect to the Russian Federation, to provide additional assistance to Ukraine, and for other purposes).

Автор проєкту — конгресвумен Марсі Каптур. Саме цей варіант документа підписаний Президентом[3].

У порівнянні з початковим текстом, був вилучений розділ щодо надання Україні статусу головного союзника поза НАТО із зауваженням, що це є прерогативою адміністрації президента США. Крім того, зазнали певних поправок формулювання щодо санкцій проти Росії. З іншого боку, передбачається виділення $350 млн на військову підтримку України, в тому числі у вигляді постачання оборонного озброєння[4].

Згідно з коментарем МЗС України, Закон передбачає можливість надати Україні військову техніку, наприклад, засоби протитанкового озброєння, радарних систем для боротьби з артилерією, тактичних розвідувальних БПЛА, захищених засобів зв'язку, а також допомогу щодо навчання українських військовиків.

Упродовж 60 днів після вступу в дію Закону Президент США має подати до Конгресу перелік необхідного військового майна та послуг, а також розрахунки щодо термінів проведення відповідних робіт. З цією метою Державному департаменту виділяється 350 млн дол., які будуть доступні для використання до кінця 2017 р. (100 млн — у 2015 фінансовому році, по 125 млн у 2016 та 2017).

У бюджеті США також закладаються кошти, аби надати Україні технічну допомогу у царині зміцнення енергетичної безпеки та розвитку громадянського суспільства. Аби зменшити залежність України від експорту енергоносіїв, США допомагатимуть Уряду України у розробці середньо- та довгострокових планів з підвищення енергоефективності та виробництва енергії. З цією метою на 2016–2018 фін. рр. передбачені видатки у розмірі 50 млн дол.

На розвиток в Україні громадянського суспільства, незалежних ЗМІ та боротьбу з корупцією передбачено виділити 20 млн дол.[5]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]