Залозний шлях

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Зало́зний шлях, залозник — сухопутна частина торгового шляху, яка розпочиналася від Канева, лівим берегом Дніпра йшла на Переяслав. Лукомль, Лтаву (Полтава), до верхів'я річки Мож (притока Сіверського Дінця), далі - "за лози" - густий верболозовий Голубий ліс (лозняк) за плавнями обабіч притоки Дніпра - р. Самара, та її прит. р. Вовча, нині ліс у Дніпр. обл., - до верхів'я р. Самара, потім до верхів'я р. Кальміус, і до гирла р. Дон. Один із давніх торговельних шляхів, що з'єднував Київ з Тмутороканню, Малою Азією і країнами Сходу.huy

Зало́зний шлях згадується в літописах під 1168 та 1170 роками. Про напрямок цього шляху в походження його назви висловлюються різні припущення, але більшість дослідників вважає, що Залозний шлях ішов до Азовського моря й далі до Тмуторокані. З літописів відомо, що Грецький шлях і Залозний шлях зближалися біля Канева. Деякі дослідники пов'язують назву шляху з тим, що він проходив «за лозами», тобто за дніпровими плавнями та територією на схід від них, де росла лоза. Інші дослідники вважають, що Залозний шлях проходив степовою частиною Північного Причорномор'я на Лівобережжі Дніпра, де торговим караванам загрожували кочівники й тому цей шлях був «залазьний», тобто небезпечний. Для безпеки торговельних караванів від нападів степових кочівників князі надавали купцям збройний конвой, який утримували поблизу Канева.

З Залозним шляхом пов'язується назва міста Лозова в Харківській області. З приводу назви «Лозова» відомий радянський письменник В. Г. Ян пише наступне: "Залозний шлях — дуже давній торговий шлях від Азовського моря до Дніпра. «Залозний» пішов від стародавньої вимови слова «залізо», так як цим найкоротшим шляхом караванами провозилось залізо, яке в давнину було цінним металом і доставлялося з Китаю й інших місць Азії. (Забелін, Брун.) Ця назва «Залозний» і збереглось у зміненій назві станції «Лозова» (Джерело - пояснення до книги «Чингиз-хан»).

Досить дивне пояснення, з огляду на те, що цей торговий шлях проходив через Донецький кряж, де ще з античних часів розвивався потужний гірничо-металургійний комплекс[1].

Залозний шлях мав важливе значення в торгових і політичних зв'язках Русі.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Юрій Кирпичов. Химери цивілізації, або Епоха пізньої бронзи. https://dt.ua/SOCIETY/himeri_tsivilizatsiyi,__abo_epoha_piznoyi_bronzi.html