Зальцкаммергут

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 47°33′34″ пн. ш. 13°38′47″ сх. д. / 47.55944° пн. ш. 13.64639° сх. д. / 47.55944; 13.64639

Озеро Альмзее в Зальцкаммерґуті
ЮНЕСКО Світова спадщина ЮНЕСКО, об'єкт №806 (англ.)

Зальцкаммерґут (нім. Salzkammergut) — історична область в Австрії на схід від Зальцбурга, на території федеральних земель Верхня Австрія (72 %), Зальцбурґ (12 %) і Штирія (16 %). Багатий на озера гірський край в долині річки Траун — традиційне місце туризму. Назва Зальцкаммерґут, буквально майно Соляною палати, нагадує про часи, коли навколишні соляні шахти управлялись імперською адміністрацією з Відня. 1997 року район міста Гальштат і гора Дахштайн увійшли до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, як за критерієм виняткового природного ландшафту, так і за його роль у розвитку людства — соляні шахти Зальцкаммерґута розроблялись, починаючи з другого тисячоліття до н. е.

Географія[ред. | ред. код]

Ландшафт області визначає річкова система Трауна із 76 великими й малими озерами, а також навколишні гори — Дахштайн, Мертві гори й Печерні гори. Три основних ландшафти Зальцкаммерґута — альпійські передгір'я (північ), середньогір'я (Mittelgebirge) і, власне, альпійське високогір'я. Зальцкаммерґут було сформовано льодовиком, ізольовані ділянки якого під час останнього потепління утворювали озера й високогірні болота. У вапнякових гірських масивах поширені печери, в тому числі печера Гірлац загальною довжиною 96 км.

Історія[ред. | ред. код]

Найбільш давня культура, відома в Зальцкаммерґуті — мондзейська культура, яка датується 3600-3300 роками до н. е. Мондзейські поселенці зводили будинки на воді й уміли обробляти мідь. Добре вивчена Гальштатська археологічна культура, 900—400 роки до н. е. Названа за Гальштатом в Зальцкаммерґуті, ця культура широко представлена від північної Франції до Албанії (варіант гальштатської культури в Угорщині та Західній Україні відомий як Гава-голіградська культура).

З середини XV століття район соляних шахт — у власності роду Габсбургів, сама ж назва Зальцкаммерґут вперше згадується 1656 року. У XVIII — XIX століттях австрійська держава підтримувала прибуткову соляну монополію, постійно прирізаючи до Зальцкаммергута нові лісові угіддя — солеварні потребували пального. Сучасні межі області встановились тільки в середині XX століття.

Озера й міста[ред. | ред. код]

Обертраун, вид з висоти Хое Дахштайн

До складу Зальцкаммергута входить десять районів:

Посилання[ред. | ред. код]