Залізний вовк
Залізний вовк — східноєвропейський фольклорний персонаж у вигляді чарівного вовка-перевертня.
В українських казках Залізний вовк уособлював силу, лицарство, відвагу і приходив на допомогу знедоленим[1].
В Білорусі Залізний вовк ототожнювався з полоцьким князем Всеславом[2].
В Литві він присутній в легенді про заснування Вільнюса, де акцентовано момент його невразливості. Залізний вовк з'являється уві сні великому князю Гедиміну[3], причому язичницький жрець Ліздейко витлумачив Залізного вовка як уособлення прийдешнього неприступного замку[4] (ця легенда зображена на пам'ятнику Гедиміна в литовській столиці).
Переказ про заснування міста розповідає про сон, який приснився князю, коли одного разу після полювання він зупинився на нічліг біля пагорба над річкою Вільня:
І приснився йому там сон, що на горі, яку звали Крива, а зараз Лиса, стоїть великий залізний вовк і в ньому реве, наче сто вовків вило. І прийшовши до тями від сну свого, він сказав волхву своєму по імені Ліздейко, який був знайдений в орлиному гнізді, і був той Ліздейко у князя Гедиміна волхвом і найвищим язичницьким попом: «Бачив я сон дивовижний» ; і сказав йому все, що уві сні бачив. А той волхв Ліздейко сказав государю: «Князь великий, залізний вовк означає, що буде тут столичне місто, а що у нього всередині реве — то слава про нього рознесеться на весь світ» . І князь великий Гедимін завтра ж, не виїжджаючи, послав за людьми і заклав замок, один на Свинторогі, Нижній, а інший — на Кривий горі, яку тепер звуть Лисою, і дав ім'я тим містам Вільно.
— Хроніка Биховця - «РІД ВЕЛИКИХ КНЯЗІВ ЛИТОВСЬКИХ, ІЗ ПОКОЛІННЯ І З РОДУ ...» [5]
- ↑ Як Залізний Вовк зиму врятував. Архів оригіналу за 20 квітня 2019. Процитовано 20 квітня 2019.
- ↑ Традиції воїнів-звірів в українській військовій культурі. Архів оригіналу за 20 квітня 2019. Процитовано 20 квітня 2019.
- ↑ Князь Гедеминас и Железный волк. Архів оригіналу за 20 квітня 2019. Процитовано 20 квітня 2019.
- ↑ Дни столицы в Литве. Архів оригіналу за 20 квітня 2019. Процитовано 20 квітня 2019.
- ↑ Хроника Быховца // vostlit.info