Замасп (шах)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Замасп
Drachma of Zamarzp - cropped.jpg
Народився невідомо
Помер бл. 530
Національність перс
Титул шах-ін-шах
Термін 496—498 роки
Попередник Кавад I
Наступник Кавад I
Конфесія зороастризм
Батько Пероз
Рід Сасанідами
Брати, сестри ·Кавад I
Діти 1 син

Замасп або Джамасп чи Ямасп (*جاماسپ‎‎, д/н —бл. 530) — шах-ін-шах Персії у 496498 роках.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з династії Сасанідів. Син Пероза, шах-ін-шаха Персії. Про молоді роки нічого невідомо. Після загибелі батька у 484 році у битві при Гераті, Замасп перебирається до Ктесифону. Не брав участь у політичних справах, ймовірно обіймав посаду сатрапа.

Зі сходження брата Кавада I опинився при його дворі, ставши одним з очільників зороастризму, виступаючи проти маздакітів. Цим вирішили скористатися аристократи-змовники, які у 496 році повалили Кавада I й поставили на трон Замаспа.

Замасп намагався відновити внутрішній спокій в державі, для чого став відроджувати зороастризм, знизив податки, поліпшив життя селян та містян. У 498 році на чолі ефталітського війська проти Замаспа рушив повалений брат Кавада. Війська Замаспа зазнали поразки, а сам шах-ін-шах зрікся трону.

Замасп залишився живим, його було відправлено до Вірменії. У 505—506 роках звитяжив у війнах з хозарами у Вірменії та Кавказькій Албанії. Згодом отримав маєтності в Табаристані. Помер бл. 530 року.

Родина[ред.ред. код]

  • Нарсе

Джерела[ред.ред. код]

  • Wigram, W. A. (2004). An introduction to the history of the Assyrian Church, or, The Church of the Sassanid Persian Empire, 100—640 A.D. Gorgias Press. ISBN 1-59333-103-7.


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.