Замойські

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Замо́йські (пол. Zamoyscy) — польські шляхетські роди.

Родовий герб Єліта
Графський герб Єліта

гербу Єліта[ред. | ред. код]

Історія роду[ред. | ред. код]

Володіння Замойських в Україні на початок XVII ст. (червоним)

Походження, найвідоміший представник[ред. | ред. код]

Походив із Ленчицького воєводства, осів на Холмщині. Мав маєтки у Замості. У XVII столітті представники цього роду стали магнатами, отримали графський титул.

За Каспером Несецьким, першим до Галичини перенісся Томаш з Лазніна, де придбав у Єнджея Пива (пол. Jędrzej Piwo) Старе Замостя.

За Святославом Семенюком («Український путівник по Польщі», 2007; «Історія Українського народу», 2010), Замойські — руський (український) рід з Холмщини,[1] найвідомішим представником якого був Іван Замойський (у багатьох польських джерелах — Ян Саріуш) — великий канцлер і великий гетьман коронний Речі Посполитої. Він народився у 1542 р. у селі Скоківка (тепер Польща, відома з 1450 р., у 1517 р. село викупив у Островських Михайло (Міхал) Замойський), яке пізніше перетворилося у місто Замостя і стало колискою роду Замойських.

Його хрестили у місцевій церкві Вознесіння Господнього як Івана. До 1580 р. ця сільська церква була єдиною культовою спорудою в усій місцевості, тому що руська шляхта цього тоді суцільно русього регіону масово переходила в аріанство, повиганявши всіх ксьондзів і позакривавши всі костели в окрузі. Цей період був унікальним на Люблінщині, коли там не залишилося жодного костелу.[1]

Це дуже непокоїло католицький клір Польщі, Риму. Коли Ян Замойський поїхав у молодості навчатися до Риму, було зроблено все, щоб переконати його у перевагах західної цивілізації та католицтва. Потім, як це неодноразово було у подібних випадках, йому допомогли зробити карколомну кар'єру в Речі Посполитій. Достеменно невідомо, що зробило з Яна ревного католика: чи ідейні переконання, чи поклик душі, чи те, що він невдовзі володів 12 містами і 612 селами. У його батька на момент його народження було тільки 4 села. За усі ці милості від польських королів, безумовно, потрібно було платити, і Замойський взяв на себе важку місію захисту католицтва на Люблінщині. Однак до фанатизму він не доходив і українофобом, як це намагаються змалювати деякі історики, ніколи не був.

Як всі магнати, що перейшли в католицтво, він боявся Божої кари за свій вчинок, і все життя возив з собою стародавню руську ікону, намальовану на дошці яку називали «Чорна Мадонна з Дитятком у срібній сукні». Ця ікона була сімейною реліквією роду Замойських, що оберігала від нещасть не одне покоління цього роду. Та незважаючи на перехід у католицтво, Ян Замойський так і залишився русином з архаїчними українськими звичаями: усе життя він голив чуб, носив оселедець та типове українське вбрання, як свідчить за деякими даними його портрет в Уффіці, у Флоренції. В заповіті Іван (Ян) наказав повісити її біля свого саркофага у кафедральному костелі Замостя (пізніше її заховали за образ Матері Божої роботи Бухбіндера).[2]

Представники[ред. | ред. код]

гербу Гримала[ред. | ред. код]

За Каспером Несецьким, був представлений, зокрема, в Ломжинській землі.

Представники[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Семенюк С. Історія українського народу… — С. 351.
  2. Байцар Андрій. Український шляхетний рід Замойських у Винниках
  3. Байцар Андрій. Український шляхетний рід Замойських у Винниках http://vinnikiplus.in.ua/publ/21-1-0-722
  4. Байцар Андрій. Український шляхетний рід Замойських у Винниках http://vinnikiplus.in.ua/publ/21-1-0-722
  5. Zamoyscy (03) Архівовано 27 November 2014[Дата не збігається] у Wayback Machine. (пол.)

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]