Заміндар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Замінда́р — землевласник в Індії, який сплачував земельний податок (за системою заміндари) на користь верховного землевласника — британських колоніальних властей.

Див. також[ред. | ред. код]

  • У Делійском султанаті і Імперії Великих Моголів заміндар - зазвичай правитель васального князівства, вождь васального племені. У XVII-XVIII століттях заміндарамі називали спадкових відкупників податків, особливо в Бенгалії, Біхарі і Центральної Індії. У Північно-Західній Індії в ту ж епоху заміндар - також селянин, повноправний член громади.

Після англійського колоніального завоювання терміном «заміндар» у різних провінціях Британської Індії стали називати різні групи феодалів, затверджених в правах земельних власників. Верховним власником землі при цьому оголошувалися англійські колоніальні влади. Розрізнялося постійне (земельний податок фіксувався «навіки») та тимчасове (податок переглядався кожні 20-40 років) заміндарство. Саме система «заміндарі» надалі стала основним джерелом британського колоніального доходу в Індії.

«Політика колоніальних правителів полягала у витягу максимуму доходів в Індії, насамперед у сільській місцевості, і в перетворенні її в джерело сировини і ринок збуту для промислових товарів, вироблених в Британії, проте в різних місцях вона проводилася по-різному. Це призвело до формування в регіонах Індії трьох типів землекористування, що мали важливі наслідки для подальшого розвитку сільського господарства, а також до неоднаковим процесам руйнування ремесел у результаті імпорту дешевих промислових товарів із-за кордону. Уведення системи заміндарі в східній Індії (Бенгалія) призвело до виникнення паразитичного класу збирачів ренти, не зацікавленого в продуктивних інвестиціях. Зростаюче тягар земельної ренти в поєднанні з лихварством призвело до пауперизації селян і ремісників. В областях, де були прийняті системи райотварі (Бомбей і Мадрас) і махалварі (Пенджаб, Північно-Західна прикордонна провінція), зізнавалися великі права селян на землю, механізм вилучення ренти був менш жорстким, а в деяких районах Великого Пенджабу конфіскація землі у селян боржників і передача її кредиторам були обмежені. Тому руйнівний вплив цих двох систем проявилося в значно меншій мірі ».

У першій половині XX століття заміндари - збірне позначення феодалів-поміщиків, що володіли землею по системі «заміндарі» в Британської Індії, а також феодалів в індійських князівствах. У незалежній Індії в 50-ті роки XX століття були проведені закони про скасування системи «заміндарі».