Фундація (цикл творів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Заснування)
Перейти до: навігація, пошук

Фундація, Заснування або Основа (англ. Foundation) — вигаданий всесвіт, що об'єднує цикл із семи романів Айзека Азімова, класика наукової фантастики, про Роботів, становлення Імперії та Фундацію; розповідає про розпад могутньої Галактичної імперії та її прискорене відродження з допомогою «плану Селдона». Входить до складу 19-томного циклу Айзека Азімова Історія майбутнього .

Стислий зміст[ред.ред. код]

Гарі Селдон у голографічному зображенні на обкладинці

Гарі Селдон, найвидатніший математик Галактичної імперії, розвинув науку, яку він назвав психоісторією, за допомогою якої міг передбачати історичні події в масштабах Галактики. Його передбачення свідчили про швидкий і неминучий розпад Галактичної імперії та про період смути, що повинен був тривати 30 тис. років. Селдон жодним чином не міг зупинити розпад, але він розробив план, як скоротити період смути до 1000 років. Для цього він під приводом компіляції Галактичної Енциклопедії, заснував на забутій далекій планеті Термінус на краю Галактики Фундацію і зібрав там видатних науковців. Перед смертю Селдон зробив записи своїх передбачень, які жителі Термінуса повинні продивлятися через певні проміжки часу, при настанні наступної кризи розвитку, звіряючи, чи йде історія за «планом Селдона».

З початком розпаду Імперії вчені з Термінуса втратили державне фінансування, й повинні були викручуватися самі. Маючи знання, але не маючи ресурсів, вони вдосконалили відомі технології, які в охоплених розбратом інших частинах Імперії почали забуватися.

У першій книзі серії («Фундація»), зробленій у вигляді новел, темою яких є послідовні селдонівські кризи, Азімов розповідає про перемогу на Термінусі прагматизму над абстрактним теоретизуванням, про використання релігії для умиротворення й підкорення агресивних сусідніх планетних систем, про розвиток торгової мережі й відмову від релігії на користь відносин, основаних на взаємовигоді. У другій книзі («Фундація та Імперія») уже зміцнілий Термінус стикається із залишками Галактичної імперії. При кожній кризі відкривається запис Селдона, і жителі Термінусу переконуються в тому, що все йде за планом.

Подальший план розвитку Термінуса, який би був водночас логічним і цікавим для читачів, Азімов виробити не зміг, і уже в другій книзі циклу план Селдона полетів шкереберть. Азімов придумав особливу людину, чоловіка на прізвисько Мул, який мав надзвичайну властивість здобувати собі союзників, підкоряючи волю людей. Найбільші його вороги після зустрічі, ставали вірними прихильниками. Мул відбудовує імперію, влада в якій, власне, тримається тільки на його волі. Підкоряється йому й Термінус, однак у рукаві в Селдона є ще одна козирна карта — Друга Фундація.

Однією з умов успішного передбачення майбутнього за допомогою психоісторії за Азімовим є невідання мас про це передбачення. Тому спеціалістів з психоісторії на Термінусі не було. Але, для контролю за процесом Селдон заснував окрему таємну організацію, яка отримала назву Другої Фундації. Ця організація продовжувала роботу із планом Селдона, застосовуючи математичні методи та надприродні психічні здібності своїх членів. Друга Фундація, залишаючись у затінку, мало широку мережу шпигунів у всій Галактиці.

Мул усвідомлював, що така організація існує, й намагався її знищити. Друга Фундація намагалася знищити Мула й повернути історичний процес на шлях, передбачений планом Селдона. Їм вдалося це зробити, але вони викрили себе перед Термінусом. Термінус, звісно, не бажав, щоб ним керували сірі кардинали, і тому вжив заходів для знищення Другої Фундації. Проте, Друга Фундація вислизнула, пожертвувавши кількома своїми членами. Термінус повірив у те, що Друга Фундація знищена, Друга Фундація знову пішла у підпілля, а історичний процес повернувся до курсу, накресленого Гарі Селдоном.

Після третьої криги Азімов закинув тему. Пізніше він говорив, що вичерпався й не має про що писати. «Фундація » поволі ставала класичним циклом, який любителі наукової фантастики високо цінували, але вважали історією.

У кінці 70-х, коли від написання третьої книги пройшло майже чверть століття, видавці зробили Азімову пропозицію продовжити цикл, від якої він не зміг відмовитися. Нова книга циклу «Межа Фундації» вийшла напрочуд вдалою і довгий час стояла у списку бестселерів «Нью-Йорк Таймс».

План Селдона успішно діє. Термінус ще не став центром нової імперії, але має в Галактиці вплив, який можна порівняти з впливом США в сучасному світі. Значна частина Галактики підпорядкована йому, інші планети й планетні сектори запобігають перед ним, військова сила Термінусу достатня для того, щоб намилити шию будь-кому. Чергова Селдонівська криза зводиться до пропозиції переносу столиці ближче до центру Галактики, яка, як і передбачив Селдон, провалилася. Все йде чудово, тільки радник Тревайз невдоволений. Розміркувавши, він робить висновок: якщо план Селдона відновився після Мулівського спустошення, то йому хтось допомагає, а, отже, Друга Фундація існує й зачаїлася десь. Водночас, молодий учений із Другої Фундації проводить аналіз флуктуацій та відхилень від плану Селдона, неминучих для статистичної теорії, й приходить до висновку: флуктуації надто малі, а, отже, плану Селдона хтось допомагає, і цей хтось могутніший від Другої Фундації.

Уряд Термінуса відправляє Тревайза шукати в Галактиці Другу Фундацію, замаскувавши справжню мету мандрівки, академічними пошуками планети Земля, яка за легендою є колискою людства. Друга Фундація теж шукає свого таємничного помічника-противника, й звертає увагу на діяльність Тревайза. Тревайз не знайшов Землю, проте знайшов таємничу силу, яка допомагає плану Селдона, свідомо, але з іншою метою. Це планета Гея, на якій розвинувся особливий симбіоз між людиною і природою, коли вся планета є наче єдиним організмом і розумом. Гея вважає Тревайза особливою людиною, на яку покладено завдання вирішення долі людства, бо його рішення завжди правильні.

Книга завершується потрійним протистоянням, яке зробило б честь будь-якому вестерну. Три сили: Термінус — військово-бюрократична імперія, Друга Фундація — елітарне правління сірих кардиналів і Гея — шлях об'єднання всіх сил людства ціною втрати індивідуальності. Тревайз повинен вирішити, Гея доручила йому це, яким шляхом повинно йти людство. Тревайз вирішує на користь Геї, але тільки тому, що це довгий шлях, а йому ще не все зрозуміло. Щоб знати відповідь, йому потрібно відшукати Землю.

У наступній книзі циклу («Фундація та Земля») Азімов вирішив пов'язати сюжет «Фундації» з іншими своїми романами, зокрема із циклом про роботів. Невелика група на чолі з Тревайзом, продовжує пошуки легендарної колиски людства, Землі. Аналізуючи древні документи вони знаходять планети спейсерів — першої експансії людства в космос, про які Азімов писав у інших своїх романах (цикл «Роботи»). Відвідини цих планет пошуковою групою дозволяють автору розповісти, що ж відбулося з видуманими ним світами через багато тисяч років. Життя майже всюди на цих планетах або вимерло, або трансформувалося в щось незвичне.

Врешті-решт, пошуки приводять Тревайза з товаришами до Землі, давно радіоактивної. Люди тут більше не живуть. Проте, на Місяці, Тревайз знаходить створіння, яке, можна сказати, управляє всією цією кашею. Це давній знайомий читача за романами циклу «Роботи» Р. Даніл Оліво.

Азімов знову зупинився на подіях, що відбулися приблизно через 500 років з початку Фундації. До побудови нової імперії й завершення плану Селдона залишалося ще півтисячоліття, а перетворення Галактики за зразком Геї мало тривати мільйони років. В Азімова знову закінчилися ідеї щодо подальшого розвитку подій, і він почав писати приквели. У двох романах розповідається про життя Гарі Селдона, становлення науки психоісторії («Прелюдія до Фундації»), підготовку Першої Фундації на Термінусі, й Другої Фундації там, де кінчаються зорі («На шляху до Фундації»).

Романи циклу[ред.ред. код]

За хронологією подій:

Інші романи[ред.ред. код]

Після смерті Азімова цикл «Фундація» був продовжений іншими авторами, серед яких провідні фантасти сьогодення. Ці, нові, романи публікуються з дозволу організації, що опікується спадщиною Азімова.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Побутує думка, що роман Азімова сильно вплинув на Осаму бен Ладена, що навіть спонукало його прийняти рішення створити терористичну організацію «Аль-Каїда». Бен Ладен взяв за зразок Гарі Селдона, що керує суспільством майбутнього шляхом наперед спланованих криз. Окрім цього, назва роману в перекладі арабською звучить як Al Qaida і, таким чином, могла бути причиною виникнення назви організації бен Ладена;
  • Дії роману відбуваються у тому ж світі, що і події багатьох інших книг Азімова, наприклад, розповіді про роботів, та хронологічні пізніші романи про Трантор. Усі події поєднуються у своєрідну історію майбутнього.

Переклади українською[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]