Засядько Олександр Дмитрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Засядько Олександр Дмитрович.jpg

Олекса́ндр Дми́трович Зася́дько (1779 с. Лютенька (Полтавщина) — 8 червня 1837, Харків, Курязький монастир) — видатний український інженер-артилерист, генерал-лейтенант артилерії. Конструктор ракет, піонер використання їх у військових цілях.

З біографії[ред.ред. код]

Народився в с. Лютенька Гадяцького повіту Полтавської губернії (тепер це Гадяцький район Полтавської області) в сім'ї родовитого козака (гармаша Запорізької січі). Здобув освіту в Артилерійському і Інженерному шляхетському кадетському корпусі. Брав участь в італійському поході Суворова, служив під командуванням Кутузова, штурмував Ізмаїл.

З 1815 р., продавши маєток під Одесою, почав серйозні експерименти за власний кошт. Першим створив (1817) кілька типів бойових порохових ракет та спеціальний пусковий пристрій для стрільби ними, організував їх виробництво і розробив тактику їх використання. Організував і очолював Артилерійське училище, пороховий завод та арсенал у С.-Петербурзі.

Сконструював пускові станки, що дозволяли вести залповий вогонь (6 ракет) та пристосування для наведення їх на ціль і розробив тактику бойового застосування ракетної зброї в російській армії. Заснував перший в Росії ракетний завод (Петербург), який 1864 р. перевели до Миколаєва, та Вище артилерійське училище. Створивши «Ракетну роту № 1», започаткував створення в російській армії нового виду збройних сил. Учасник російсько-турецької війни, на практиці довів переваги ракетної артилерії. 1827 року О. Засядько був призначений начальником штабу артилерії російської армії.

Першу ракетну атаку О. Засядько продемонстрував під час російсько-турецької війни в штурмі фортеці Бреїла (нині Румунія). Атака була надзвичайно успішною — ворог здався й відступив. Потім були бомбардування Сілістрії, а особливо Варни, що остаточно переконали і прихильників, і опонентів О. Засядька в ефективності нової зброї.

Нагороджений шпагою «За хоробрість» (таку ж відзнаку мав ще видатний полководець Багратіон).

Іменем О. Засядька названо один з кратерів Місяця.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Чухліб Тарас. Творець ракетної зброї генерал Засядько // Патріот Батьківщини. — 1991. — № 10. — С.3-4.
  • Чухліб Тарас. Перший український винахідник ракетної зброї // Борисфен. — 1992. — № 12. — С.22-24.
  • Віталій Абліцов «Галактика „Україна“. Українська діаспора: видатні постаті» — К.: КИТ, 2007. — 436 с.
  • Нікітін Юрій. Золота шпага // М.: ЕКСМО 2007

Джерела інформації[ред.ред. код]