Захист від зброї масового ураження

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шведський солдат у спеціальній екіпіровці
Тренування в ліквідації наслідків ураження ЗМУ в Ізраїлі. 22 листопада 2011
Солдати британської армії проводять заходи дегазації техніки, що уражена в результаті застосування ЗМУ.

Захист від зброї масового ураження (ЗЗМУ) — у військовій справі — вид бойового забезпечення, комплекс організаційних, інженерних, медичних та інших заходів, спрямованих на запобігання або максимально можливе ослаблення вражаючої і руйнуючої дії зброї масового ураження (ЗМУ) (ядерної, хімічної і біологічної зброї тощо) з метою збереження життя, здоров'я, боєздатності і працездатності особового складу військ і населення, а також збереження військових, цивільних і природних об'єктів, тварин і матеріальних цінностей. Захист організується відповідно до умов обстановки, масштабів застосування противником ЗМУ, можливостями військ та цивільної оборони.

Зміст[ред. | ред. код]

Захист військ від зброї масового ураження організовується всіма командирами і штабами із завданнями: максимально ослабити ефективність застосування противником ядерної, хімічної і бактеріологічної зброї, швидко відновити боєздатність військ, що підпали під удари цієї зброї, і забезпечити умови для дій в районах, де вона застосовувалося. До заходів захисту військ відносяться:

Щоб отримати дані про наслідки застосування противником зброї масового ураження, в смугах дій військ і районах їх розташування проводиться радіаційна, хімічна і бактеріологічна розвідка. Шляхом прогнозування (теоретичних розрахунків) результатів нападу визначаються орієнтовні втрати особового складу озброєння, техніки, матеріальних засобів, можливі зони зараження, руйнувань, пожеж, затоплень, характер і об'єм робіт з ліквідації наслідків нападу. Проводяться протиепідемічні, санітарно-гігієнічні, спеціальні профілактичні і інші медичні заходи, здійснюється контроль радіоактивного випромінювання особового складу, визначається ступінь зараження людей, озброєння, техніки, транспорту, матеріальних засобів і води.

Заходи з ліквідації наслідків застосування противником зброї масового ураження включають: надання допомоги ураженим, рятувальні роботи, спеціальну обробку особового складу військ і бойової техніки (Дезактивація, Дегазація), відновлення доріг маневру військ, гасіння і локалізацію пожеж, боротьбу із збудниками хвороб в осередках бактеріологічного ураження і ін.

Порядок дії при застосуванні ЗМУ[ред. | ред. код]

За сигналами оповіщення про радіоактивне, хімічне та бактеріологічне (біологічне) зараження особовий склад, який діє у пішому порядку або на відкритих машинах, не припиняючи виконання поставлених завдань, негайно одягає засоби індивідуального захисту, при знаходженні в закритих рухомих об'єктах, не обладнаних системою ЗЗМУ, — тільки респіратори (протигази), а в об'єктах, обладнаних даною системою, закриває люки, двері, бійниці, жалюзі і включає цю систему. Особовий склад, що знаходиться у сховищах, включає систему колективного захисту. За сигналом «Радіаційна небезпека» особовий склад надягає респіратори (протигази), по сигналу «Хімічна тривога» — протигази.

При діях у зонах радіоактивного зараження в суху погоду в пішому порядку або на відкритих машинах особовий склад одягає респіратори (протигази), захисні плащі, панчохи і рукавички, в зонах хімічного та бактеріологічного (біологічного) зараження — протигази, захисні плащі, панчохи і рукавички. Особистий склад, що у закритих рухомих об'єктах, не обладнаних системою ЗЗМУ, одягає лише респіратори (протигази), а в об'єктах, обладнаних даною системою, — закриває люки, двері, бійниці, жалюзі і включає цю систему. У сиру погоду при діях у зоні радіоактивного зараження в пішому порядку особовий склад одягає лише засоби захисту шкіри.

При ліквідації наслідків застосування противником ЗМУ проводяться рятувальні роботи, надання першої медичної допомоги ураженим, вивезення (винесення) їх із зон зараження, дозиметричний та хімічний контроль, локалізація і гасіння пожеж, спеціальна обробка.

Перша допомога пораненим і ураженим виявляється в порядку само- та взаємодопомоги в осередках ураження і полягає в надяганні протигазів, введенні антидотів, обробці відкритих ділянок тіла і обмундирування індивідуальним протихімічним пакетом.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Відео[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Радянська військова енциклопедія. «ГРАЖДАНСКАЯ — ЙОКОТА» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. Огарков — председатель. — М. : Воениздат, 1979. — Т. 3. — С. 420-423. — ISBN 00101-236. (рос.)

Примітки[ред. | ред. код]