Заха Хадід

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Захі Хадід)
Перейти до: навігація, пошук
Заха Хадід
Дата народження 31 жовтня 1950(1950-10-31) (65 років)
Місце народження Багдад, Ірак
Громадянство Велика Британія
Нагороди

Дама-Командор ордена Британської імперії

Дама За́ха Мохаммад Хаді́д (англ. Zaha Mohammad Hadid; 31 жовтня 1950, Багдад, Ірак) — британська архітекторка іракського походження, лауреат Прітцкерівської премії з архітектури 2004 року. Представниця деконструктивістського напрямку в архітектурі. Дочка колишнього Міністра фінансів Іраку Мохаммада Хадіда, який займав посаду у 1958–1963 рр.

Біографія[ред.ред. код]

Народилася у Багдаді (Ірак) у 1950 році. Отримала науковий ступінь з математики у Американському Університеті в Бейруті перед переїздом на навчання у лондонську Школу Архітектури при Асоціації Архітектури. Після закінчення школи працювала зі своїми колишніми викладачами Ремом Колгасом та Елією Зенгелісом у роттердамському архітектурному бюро OMA (Office for Metropolitan Architecture), ставши одним з його співзасновників у 1977 році.

У 1980 році відкриває у Лондоні власне архітектурне бюро Zaha Hadid Architects. Протягом 1980-их викладає у Асоціації Архітектури та інших престижних закладах у всьому світі. Керує кафедрою Кендзо Танге у Вищій Школі Дизайну при Гарвардському Університеті, кафедрою Саллівена у Школі Архітектури при Іллінойському університеті в Чикаго.

Дипломний проект Заги Хадід називався «Тектонік Малевича» (К. Малевич (1878—†1935) — киянин). У змісті проекту відобразилися мистецькі ідеї іншого вихідця з України харків'янина В. Татліна (1885—†1956).

Зага Хадід — перша жінка нагороджена Прітцкерівською премією.

Нагороди[ред.ред. код]

Література і посилання[ред.ред. код]