Зачаття Богородиці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зачаття Богородиці
Зачаття Богородиці
Релігійна картина Антоніо де Переда Непорочне зачаття
Офіційна назва Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці
Дата 9 грудня
Пов'язаний з Різдво Богородиці

Зачаття Богородиці (грец. Ευλληπσις τής 'αγιας και θεοπρομητορος Aννας) — православне свято, встановлене на честь зачаття праведною Анною дочки — діви Марії. Повна назва свята — «Зачаття святої Богоматері Анни, коли зачала Пресвяту Богородицю» (церк.-слов. Зача́тие святы́я Богопрама́тере А́нны, егда́ зача́т Пресвяту́ю Богоро́дицу, грец. Ἡ σύλληψις τῆς Ἁγίας Ἄννης, τῆς Μητρὸς τῆς Θεοτόκου, καὶ ἡ ἀνάμνησις τῶν Ἐγκαινίων).

Точний час встановлення святкування в пам'ять зачаття Богородиці невідомий, однак можна встановити тимчасові рамки появи свята. З огляду на, що вже в VIII-IX століттях на свято пишуться богослужбові твори (канон Андрія Критського, проповідь Георгія Нікомидійського, гомілії Іоанна Евбейського), то, ймовірно, свято має давнє походження, тобто вже було в першій половині VIII століття, це найраніше свідоцтво про це свято. У місяцесловах початку V століття немає жодного Богородичного свята. Різдво Пресвятої Богородиці з'являється приблизно з VI століття. Зачаття - це свято менше і більш пізнє в порівнянні з Різдвом Богородиці, воно з'являється з VII по VIII століття. Візантійський імператор Мануїл I у 1166 році відніс свято до числа релігійних свят, коли заборонено працювати.[1]

У католицизмі[ред. | ред. код]

Загальний опис[ред. | ред. код]

Хоча Святе Письмо ніде безпосередньо не стверджує про непорочне зачаття Богородиці, але Римо-Католицька Церква через проголошення догмату папою Пієм ІХ ствердила, що збереження Марії від гріха є логічним наслідком біблійного об'явлення. Урочистості з приводу святкування відбуваються 8 грудня, за дев'ять місяців до святкування Різдва Богородиці 8 вересня.

Рельєф Богоматері на фасаді колишнього костелу францисканців у Львові

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ЗАЧАТИЕ ПРАВЕДНОЙ АННОЙ ПРЕСВЯТОЙ БОГОРОДИЦЫ. www.pravenc.ru. Процитовано 2019-09-07. 

Джерела[ред. | ред. код]

Вибірковий переклад з польської найсуттєвіших частин матеріалу з: