Заїда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ангулярний хейліт
Уражена ділянка шкіри.
Уражена ділянка шкіри.
Спеціальність дерматологія
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 K13.0
CMNS: Angular cheilitis у Вікісховищі

Заїда (лат. angulus infectiosus; синонім: ангуліт, ангулярний стоматит, ангулярний хейліт) - захворювання слизової оболонки і шкіри кутів рота, що викликається стрептококами (стрептококова заїда) або дріжджоподібними грибками роду Candida (дріжджова, або кандідамікотична, заїда).

Хворіють частіше діти й підлітки, що мають звичку облизувати губи, а також люди похилого віку, які носять зубні протези. У куточках рота з'являється мокрість, почервоніння шкіри, згодом утворюються болючі тріщинки, вкриті жовтою кірочкою. Іноді захворювання може перейти на слизову оболонку порожнини рота.

Стрептококова заїда частіше відзначається в дітей; починається з появи в кутку рота флікіслотени (міхура) з млявою тонкою поверхнею; на місці міхура швидко утворюється ерозія у формі тріщинки, що покривається гнійно-кров'янистої кіркою. Після її видалення стає помітною червона волога поверхня, що легко кровоточить, нерідко з тріщиною по центрі; через 1-2 год заїда знову покривається кіркою. Процес може супроводжуватися несильним болем при відкриванні рота.

Кандідамікотична заїда характеризується утворенням в кутку рота лаково-червоної ерозії, оточеної бахромою мацерованного епітелію. Іноді ерозія покрита сірувато-білуватим нальотом. На відміну від стрептококової заїди, при кандідамікотичній відсутні кірки на поверхні ерозії і зазвичай, коли рот хворого закритий, вона маскується нависаючою шкірною складкою. Захворювання нерідко має хронічний рецидивуючий перебіг.

Причини[ред. | ред. код]

Якщо заїда з'явилася у дитини, то причиною може бути просто звичка облизувати губи або тягнути в рот сторонні предмети. У дорослої людини хейліт можуть порушувати стрептококи, стафілококи або грибкові захворювання. Рідкісні Причини Гіпо- і авітаміноз (особливо дефіцит вітаміну В2); залізодефіцитна анемія. Неправильний прикус. Якщо на тлі цього слизова та шкіра кутів рота контактують зі слиною, це провокує ангуліт; Неправильно підібрані протези або відсутність зубів. Це веде до зміни прикусу і механічного подразнення;

Проте найчастіше заїда з'являється на тлі авітамінозу, особливо за бракому рибофлавіну - вітаміну В2. В цьому випадку, окрім неприємних висипань на губах, можуть лущитися крила носа, з'явиться свербіння і почервоніння язика. Слабкість, втрата апетиту і швидка стомлюваність теж сигналізують, що організму не вистачає вітамінів.

Лікування[ред. | ред. код]

Лікування призначає лікар. Заїди обов'язково треба підсушувати, змащуючи зеленкою, дерматолог призначає мазь з антибіотиком. Захворювання часто набуває хронічного перебігу, але за умови наполегливого і правильного лікування повністю виліковується. Одужання прискорюють щоденні аплікації з настою дубової кори на куточки губ.

Для профілактики заїдів важливе значення має правильне харчування: їжа багата на вітаміни, особливо групи В, які в значній кількості містяться у фруктах, овочах, свинячій печінці, пивних дріжджах та інших продуктах.

Важливу роль також відіграє постійний і правильний догляд за порожниною рота. У разі подразнення шкіри в куточках рота з раціону треба вилучити гострі та кислі страви, цитрусові.