За поранення (нагрудний знак)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нагрудний знак «За поранення» в чорному (1918)

Нагрудний знак «За поранення» (нім. Verwundetenabzeichen) — німецька медаль (нагрудний знак), нагородження якою здійснювалось упродовж Першої і Другої світових війн.

Знак зразка 1918 року[ред. | ред. код]

Знак був заснований 3 березня 1918 року імператором Вільгельмом II для нагородження військовослужбовців, які рдержали поранення під час бойових дій. Існували 3 варіанти знаку:

 • Чорний (за 1-2 поранення);
 • Срібний (за 3-4 поранення);
 • Золотий (за 5 і більше поранень).

Знак мав овальну форму і був обрамлений лавровим вінком. В центрі знаку для службовців сухопутних військ та ВПС — зображення німецького шолома і схрещених мечів. На знаці для службовців ВМФ замість шолома був зображений якір, а замість лаврового вінка знак був обрамлений ланцюгом.

Знак зразка 1939 року[ред. | ред. код]

Нагрудний знак «За поранення» (1939)
Verwundetenabzeichen
I ступеня
Лента нагрудного знака за ранение - Золото (1939).svg
Нагрудный знак за ранение-Золото (1939).svg
II ступеня
Лента нагрудного знака за ранение - Серебро (1939).svg Нагрудный знак за ранение-Серебро (1939).svg
III ступеня
Лента нагрудного знака за ранение - Чёрный (1939).svg Нагрудный знак за ранение-Чёрный (1939).svg
Країна Третій рейх
Тип нагрудний знак відміни
Підстава за поранення
Статус не вручається
Нагородження
Засновано: 1 вересня 1939
Останнє: травень 1945

За поранення у Вікісховищі?

Знак було відновлено 1 вересня 1939 року. Вручався військовослужбовцям, службовцям поліції, а з 1943 року й цивільним особам, що отримали поранення в результаті повітряних нальотів. Загиблі вшановувались вищим «золотим» ступенем посмертно (він передавався членам їхніх сімей). Своєю появою медаль продовжила традицію нагородження аналогічним знаком, започаткованим ще у роки Першої світової війни. Нова нагорода відрізнялась силуетом зображення солдатської каски й додаванням на неї свастики.

Первинним варіантом нагороди був знак «За поранення» Легіону «Кондор». Він був розроблений та затверджений 22 травня 1939 року (пізніше він отримав назву «Іспанський»), і з'явився для того, щоб відзначити заслуги членів Легіону Кондор, які бились у часи громадянської війни в Іспанії у 1936—1939 роках на боці франкістів.

«…як відзнака німецьких добровольців, які зазнали поранень у боротьбі проти більшовизму в ході визвольної Іспанської війни 1936—1939 років».

Усього було вручено 182 звичайних нагрудних знаки й один срібний.

Після припинення випуску іспанського варіанту знака «За поранення», напередодні Другої світової війни, Гітлер відновив знак «За поранення» (тип 1) (нагорода зразка 1939 року), щоб відзначити заслуги тих солдатів і офіцерів, які б зазнали поранень у бойових діях. Оскільки на складах залишався досить великий запас нагород, що лишились із часів Першої світової війни, то ці нагороди доопрацьовувались (на каску наносилась свастика) й використовувались аж до 1942 року.

Другий варіант нагороди було розроблено й затверджено за кілька місяців після початку Польської кампанії. Це була медаль «За поранення» (тип 2). Дана версія нагороди була дуже схожою на попередню: та ж овальна форма із зображенням каски М35 зі свастикою на ній, ззаду шолому — перехрещені мечі, лавровий вінець по контуру нагороди із вплетеною до нього стрічкою. Існували деякі відмінності у розмірах нагород, але 24 офіційних виробника даної нагороди додержувались стандартних розмірів. З 1943 року знаком стали нагороджувати цивільних осіб, що постраждали від нальотів авіації. З 24 вересня 1944 року знак могли отримати й іноземні військовослужбовці Вермахту.

В статуті започаткування нагороди записано:

«…як знак честі для всіх, хто ризикував своїм життям заради батьківщини й був поранений чи скалічений»

Нагрудний знак «За поранення 20 липня 1944 року»[ред. | ред. код]

Три ступені знаку

20 липня 1944 року було затверджено найрідкісніший тип нагороди «За поранення», якою було вшановано лише невелику групу німецьких офіцерів. Затвердження цього знаку пов'язано із відомим замахом на Гітлера, й особи, яких представили до цієї нагороди, були саме тими офіцерами, які зазнали поранень різного ступеня тяжкості в момент згаданої події, всього 24 особи. Один з них помер на місці, троє у шпиталі від отриманих поранень.

Цей знак носився замість знаку зразка 1939 року.

Учасники наради[ред. | ред. код]


Нагороджені знаком «За поранення 20 липня 1944 року» у разі подальших поранень отримували наступний ступінь саме цієї нагороди.

Нагороджені[1][2][3][ред. | ред. код]

Ім'я Найвища ступінь знаку Примітки
Вільгельм Кейтель Чорний знак
Альфред Йодль
Вальтер Варлімонт
Гайнц Ассманн
Ніколаус фон Белов
Гайнц Бухгольц
Вальтер Буле
Герберт Бюкс
Отто Гюнше
Ернст Йон фон Фраєнд
Вальтер Шерфф
Франц фон Зоннляйтер
Гайнц Вайценеггер
Генріх Боргманн Срібний знак
Герман Фегеляйн За поранення також отримав Лицарський хрест Залізного хреста з дубовим листям і мечами.

26 квітня 1945 року позбавлений нагороди.

Адольф Гітлер
Адольф Гойзінгер
Карл-Генріх Боденшац Золотий знак
Карл-Єско фон Путткамер
Ганс-Еріх Фосс Спочатку отримав чорний знак.
Рудольф Шмундт Загинули від вибуху (нагороджені посмертно).
Гайнц Брандт
Гюнтер Кортен
Генріх Бергер

За деякими даними, серед нагороджених також були: статс-секретар Вальтер Хевель і стенографіст Фріц-Ернст Хаген.

Види нагороди[ред. | ред. код]

Існувало три класи нагороди:

 • «Чорний» тип нагороди штампувався з листа латуні, пізніші варіанти виготовлялись із сталі. Нагорода має пустотілу основу зі штифтом для голки. Через зниження якості матеріалів до кінця війни ці знаки починали іржавіти.
 • «Срібний» тип нагороди виготовлявся первинно з посрібленої латуні, а пізніше (з 1942 року) з ретушованого цинку.
 • «Золотий» тип нагороди первинно виготовлявся з латуні з подальшим поліруванням й позолотою. В результаті полірування деякі значки виявились практично пласкими. Реверс плаский.

До 1945 року, внаслідок погіршення якості матеріалів, деякі «чорні» типи нагороди фарбувались у відповідний колір й випускались як нагороди «срібного» й «золотого» типів. У цих випадках зворотний бік знаку майже завжди був пустотілим.

Знак «За поранення» носився на лівій нагрудній кишені кітеля, нижче інших офіційних нагород. Чорний знак зазвичай видавався у конверті. Срібний та Золотий знаки видавались у футлярах. До знака додавались іменні нагородні документи.

Критерії нагородження[ред. | ред. код]

Знак 3-го ступеня (чорний) видавався за одне — два поранення.

Знак 2-го ступеня (срібний) присвоювався за три або чотири поранення чи серйозніші пошкодження, такі, як втрата слуху, руки, ноги, ока, поранення в голову чи спотворення обличчя.

Знак 1-го ступеня (золотий) вручався за п'ять чи більшу кількість поранень, а також за серйозні поранення такого роду, як повна втрата зору чи серйозне ушкодження опорно-рухомого апарату.

До поранень відносили втрата зору чи слуху, обмороження, втрата чи розлад функцій кінцівок, черепно-мозкові травми, поранення, що не загоюються. Одночасно отримані декілька поранень розглядались як одне. Різна кількість чи сполучення поранень давало різні ступені знаку. Правом вручення знаку володіли командири частин від командира батальйону включно, старші посадові особи медичних закладів і начальники округів цивільної оборони.

Сучасний статус нагороди[ред. | ред. код]

Носіння як звичайного знаку, так і його варіантів для учасників громадянської війни в Іспанії та подій 20 липня було дозволено 1957, але тільки «денацифікованого», тобто, без свастики.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Чорний знак "За поранення" на сайті Traces of War (Нідерландська мова). 
 2. Срібний знак "За поранення" на сайті Traces of War (Нідерландська мова). 
 3. Золотий знак "За поранення" на сайті Traces of War (Нідерландська мова). 

Література[ред. | ред. код]

 • Курылев: Боевые награды Третьего рейха (рос.)
 • Klietmann: Auszeichnungen des Deutschen Reiches 1936—1945 (нім.)

Посилання[ред. | ред. код]