За танкову атаку (нагрудний знак)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
За танкову атаку
Panzer badge.jpg
Країна Третій Рейх Третій Рейх
Тип нагрудний знак
Статус Не вручається
Статистика
Дата заснування 20 грудня 1939
Зображення Срібного нагрудного знаку «За танкову атаку»

За танкову атаку — німецька медаль (нагрудний знак), нагородження якою проводилося протягом Другої світової війни. Засновано генерал-полковником фон Браухічем 20 грудня 1939 для нагородження танкістів. Ескіз знаку розроблений берлінською фірмою Ernst Peekhaus. 6 червня 1940 було затверджено «бронзовий» варіант нагороди.

Критерії нагородження[ред.ред. код]

Знак вручався за:

 • Участь у трьох і більше окремих атаках;
 • За отримання поранення під час бойової операції;
 • За прояв особливої ​​хоробрості в ході проведення бойової операції.

Класи[ред.ред. код]

Знак виготовлявся в двох класах.

 • Бронзовий клас для екіпажів самохідних гармат, бронемашин і для бійців допоміжних підрозділів.
 • Срібний клас призначався для нагородження танкістів.

В ході війни з'явилася проблема при виділенні зі складу екіпажів ветеранів, у зв'язку з чим в червні 1943 року були введені чотири додаткові класи знаку «За танкову атаку», а саме:

 • 25 днів в бойовій обстановці;
 • 50 днів в бойовій обстановці;
 • 75 днів в бойовій обстановці;
 • 100 днів в бойовій обстановці.

У нижній частині даної нагороди розташовувалася табличка із зазначенням числа атак. Перші два варіанти сріблилися, інші два виконувалися з позолотою.

Деякі джерела стверджують, що існувала версія знаку 200 днів в бойовій обстановці.

Опис нагороди[ред.ред. код]

На нагрудний знак в овальному вінку з дубового листя поміщений танк Panzer IV ранніх серій з короткоствольною 75-мм гарматою, що рухається зліва направо. Обрамляє зображення танка вінок, що складається з чотирьох дубових листків з одного боку і з п'яти листків з іншого. Ліва гусениця танка закриває один з дубових листків, розташованих справа. У верхній частині знаку знаходиться Герб Третього рейхуорел з розправленими крилами, що стискає в пазурах свастику.

Знак виготовлявся з великим ступенем деталізації. На початку Другої світової війни для його виготовлення використовували справжню бронзу та срібло, оскільки ця нагорода була досить почесною серед військовослужбовців Вермахту. Однак у другій половині війни у ​​зв'язку з погіршенням економічного становища Німеччини для виготовлення цього і багатьох інших, схожих за матеріалом, нагрудних знаків стали використовувати посріблений цинк, що відповідним чином позначилося на якості виробу (в бік погіршення).

Вручення і носіння нагороди[ред.ред. код]

Нагорода вручалася в паперовому конверті. На лицьовій стороні конверта готичними буквами друкувалося назва нагороди, зі зворотного боку проставлявся штемпель фірми-виробника. До нагороди додавався звичайний набір документів (запис в солдатську книжку) із зазначенням імені одержувача, назви частини, підписом та штампом.

Даний нагрудний знак, як і інші, аналогічні йому, носився з лівого боку відразу під Залізним хрестом 1-го класу або аналогічною йому нагородою.

Література[ред.ред. код]

 • Курылев О. П. Боевые награды Третьего рейха. — М.: Эксмо, 2005. — 352 с. — 4000 экз. — ISBN 5-699-12721-6
 • Kurt-Gerhard Klietmann. Auszeichnungen des Deutschen Reiches 1936—1945. — 11. — Stuttgart: Motorbuch-Verlag, 2004. — 239 p. — ISBN 3-879-43689-4 (нім.)

Посилання[ред.ред. код]