Зброя масового ураження

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Міжнародна символіка зброї масового ураження

Збро́я ма́сового ура́ження (також збро́я ма́сового зни́щення) — зброя, призначена для нанесення масових втрат або руйнувань на великій площі. У міжнародній англомовній ЗМІ-лексиці також часто як абревіатура ABC-зброя (англ. ABC weapons, від atomic, biological or chemical weapons).

Уражаючі чинники зброї масового ураження, як правило, продовжують наносити ураження протягом тривалого часу. Також ЗМУ деморалізує як війська, так і цивільне населення. Порівнянні наслідки можуть настати й у разі застосування звичайної зброї або здійснення терористичних актів на екологічно небезпечних об'єктах, таких як АЕС, дамбах і гідровузлах, хімічних заводах тощо.

На озброєнні сучасних держав перебувають три основні види зброї масового ураження:

Характеристики[ред.ред. код]

ЗМУ характеризується великою руйнівною спроможністю та великою територією ураження. Об'єктами можуть бути як самі люди, так і навколишнє середовище: родючі ґрунти, місцевість, рослини, тварини.

Разючі фактори ЗМУ завжди діють як миттєво, так і впродовж деякого часу.

  • Разючі фактори ядерного вибуху — це повітряна ударна хвиля, сейсмічна хвиля, світлове випромінювання (може призвести до займання деяких легкозаймистих речовин, навіть на великих відстанях), проникаюча радіація, електромагнітний імпульс (миттєва дія), радіоактивне забруднення (діє протягом певного часу).
  • Для хімічної зброї разючим фактором є дія отруйної речовини (ОР) певного виду (газоподібного, аерозольного, на поверхні предметів). Час дії ОР залежить від її виду та від метеорологічних умов.
  • Для біологічної зброї разючий фактор — збудник хвороби (аерозоль, на поверхні предметів). Тривалість дії може змінюватись у залежності від збудника та зовнішніх умов від декількох годин до десятків років (природні спалахи сибірки у тварин можуть тривати іноді десятиріччями).
Ядерний вибух
Ядерний вибух у Нагасакі, Японія

Зброя масового ураження гіпотетично може працювати і на інших принципах:

Офіційно поява жодного прийняття на озброєння зразка подібної зброї не оголошено.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • С. П. Галака. Зброя масового знищення // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т. /Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К: Знання України, 2004 — Т.1 — 760с. ISBN 966-316-039-X
  • С. Галака. Зброя масового знищення // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.268 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання[ред.ред. код]


Бомба Це незавершена стаття про зброю.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.