Звіробій (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Звіробій, або Перша стежка війни
The Deerslayer, or The First Warpath
Zvirobiy Poster.jpg
Обкладинка до книги "Звіробій"(Київ, "Веселка", 1968)
Жанр пригодницький роман, історичний роман і Європейська колонізація Америки
Автор Джеймс Фенімор Купер
Мова англійська
Виданий 1841
Переклад Переклад з англійської Леоніда Солонька, Олександра Тереха ("Дніпро", 2001)
в проекті «Гутенберг» 3285

«Звіробій» (англ. The Deerslayer) — один із романів про Шкіряну Панчоху, в якому відомий американський письменник змалював початок колонізації Північної Америки. Цей твір розповідає про юнацькі роки славнозвісного розвідника й мисливця Натаніеля Бампо та його друга, мудрого й відважного індіянця Чингачгука. Автор зображує сповнене небезпеки життя перших колоністів, опір, який чинили індіянські племена англійським та французьким поневолювачам.

Сюжет[ред.ред. код]

Здолавши ледь прохідну лісову хащу, двоє молодих людей вийшли до берега гірського озера. Перший з подорожан — рослий силач і хвалько Гаррі Марч (по прізвиську — Непосида), другий — молодий мисливець Натті Бампо, або Звіробій. Підступивши до берега у них перед очима відкрився чудовий краєвид незайманої водойми. Однак часу милуватися не було і тому подорожні незабаром вирушили у дорогу. Особливо поспішав Гаррі, адже Його, як сподівався велетень, чекає не дочекається красуня Джудіт — дочка Томаса Гаттера, який уже давно поселився на озері.

Головні герої[ред.ред. код]

  • Звіробій (Натаніель Бампо)[1] — молодий мисливець, що вперше вступив на стежку війни. За неабияку майстерність у стрільбі дістав від свого ворога (гурона) прізвисько Соколине Око. У «Звіробої» Натаніель разом із своїм другом Чнигачгуком та Гаррі Непосидою допомагає сім'ї Томаса Гаттера вижити під час нападу на них гуронів.
  • Чингачгук (Великий Змій) — молодий вождь зникаючого племені могікан. Головною його метою у романі є визволення з полону ворожого племені свою кохану Уа-та-Уа. З розвитком подій разом із другом стає на захист Т. Гаттера та його дочок.
  • Гаррі Марч — мисливець, за свою вдачу отримав прізвисько Непосида. Разом зі Звіробоєм приходить на Мерехтливе Свічадо, з метою погостювати у Гаттера. Закоханий у його старшу дочку, Джудіт.
  • Томас Гаттер (Плавучий Том, Хохуля) — колонізатор, що оселився на ще не освоєній території разом із сім'єю. В подіях роману беруть участь старша дочка Джудіт і молодша — Гетті. Також згадується про їх матір.
  • Джудіт Гаттер — одна із доньок Плавучого Тома, надзвичайно вродлива та легковажна, але разом з тим смілива та цілеспрямована дівчина. За свою вдачу та надзвичайну красу серед індіанців, більш відома як Дика Троянда.
  • Гетті Гаттер — молодша дочка Т. Гаттера. Простодушна наївна й довірлива, тому гарнізонні офіцери прозвали її «компас на нас». Через слабоумство користувалася шаною серед червоношкірих, оскільки вони вважали зло радше оселиться у здорову людину, а ніж у того, кого обділили розумом.
  • Уа-та-Уа (Тихше, о тихше) — індіанка, закохана у Чингачгука, який намагається визволити її з полону, представниця роду делаварів.

Екранізація[ред.ред. код]

  1. «Звіробій» — радянський пригодницький фільм (1990 р.), знятий за мотивами роману Фенімора Купера.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Характеристика героїв подається відповідно до першої частини пенталогії.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Звіробій: Роман/Пер. з англ. Л. Т. Солонько, О. І. Терех.- К.: Дніпро, 2001.- 448 с. (Бібліотека школяра). ISBN 966-578-020-4

книги Це незавершена стаття про книгу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.