Звіробій (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Звіробій, або Перша стежка війни
Zvirobiy Poster.jpg
Обкладинка до книги "Звіробій"(Київ, "Веселка", 1968)
Оригінал The Deerslayer, or The First Warpath
Жанр пригодницький роман, історичний роман, Європейська колонізація Америки
Автор Джеймс Фенімор Купер
Мова англійська
Виданий 1841
Переклад Переклад з англійської Леоніда Солонька, Олександра Тереха ("Дніпро", 2001)
ISBN-13: ISBN 966-578-020-4
ISBN-10: ISBN 966-578-020-4

«Звіробій» (англ. The Deerslayer) — один із романів про Шкіряну Панчоху, в якому відомий американський письменник змалював початок колонізації Північної Америки. Цей твір розповідає про юнацькі роки славнозвісного розвідника й мисливця Натаніеля Бампо та його друга, мудрого й відважного індіянця Чингачгука. Автор зображує сповнене небезпеки життя перших колоністів, опір, який чинили індіянські племена англійським та французьким поневолювачам.

Сюжет[ред.ред. код]

Здолавши ледь прохідну лісову хащу, двоє молодих людей вийшли до берега гірського озера. Перший з подорожан — рослий силач і хвалько Гаррі Марч (по прізвиську — Непосида), другий — молодий мисливець Натті Бампо, або Звіробій. Підступивши до берега у них перед очима відкрився чудовий краєвид незайманої водойми. Однак часу милуватися не було і тому подорожні незабаром вирушили у дорогу. Особливо поспішав Гаррі, адже Його, як сподівався велетень, чекає не дочекається красуня Джудіт — дочка Томаса Гаттера, який уже давно поселився на озері.

Головні герої[ред.ред. код]

  • Звіробій (Натаніель Бампо)[1] — молодий мисливець, що вперше вступив на стежку війни. За неабияку майстерність у стрільбі дістав від свого ворога (гурона) прізвисько Соколине Око. У «Звіробої» Натаніель разом із своїм другом Чнигачгуком та Гаррі Непосидою допомагає сім'ї Томаса Гаттера вижити під час нападу на них гуронів.
  • Чингачгук (Великий Змій) — молодий вождь зникаючого племені могікан. Головною його метою у романі є визволення з полону ворожого племені свою кохану Уа-та-Уа. З розвитком подій разом із другом стає на захист Т. Гаттера та його дочок.
  • Гаррі Марч — мисливець, за свою вдачу отримав прізвисько Непосида. Разом зі Звіробоєм приходить на Мерехтливе Свічадо, з метою погостювати у Гаттера. Закоханий у його старшу дочку, Джудіт.
  • Томас Гаттер (Плавучий Том, Хохуля) — колонізатор, що оселився на ще не освоєній території разом із сім'єю. В подіях роману беруть участь старша дочка Джудіт і молодша — Гетті. Також згадується про їх матір.
  • Джудіт Гаттер — одна із доньок Плавучого Тома, надзвичайно вродлива та легковажна, але разом з тим смілива та цілеспрямована дівчина. За свою вдачу та надзвичайну красу серед індіанців, більш відома як Дика Троянда.
  • Гетті Гаттер — молодша дочка Т. Гаттера. Простодушна наївна й довірлива, тому гарнізонні офіцери прозвали її «компас на нас». Через слабоумство користувалася шаною серед червоношкірих, оскільки вони вважали зло радше оселиться у здорову людину, а ніж у того, кого обділили розумом.
  • Уа-та-Уа (Тихше, о тихше) — індіанка, закохана у Чингачгука, який намагається визволити її з полону, представниця роду делаварів.

Екранізація[ред.ред. код]

  1. «Звіробій» — радянський пригодницький фільм (1990 р.), знятий за мотивами роману Фенімора Купера.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Характеристика героїв подається відповідно до першої частини пенталогії.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Звіробій: Роман/Пер. з англ. Л. Т. Солонько, О. І. Терех.- К.: Дніпро, 2001.- 448 с. (Бібліотека школяра). ISBN 966-578-020-4

книги Це незавершена стаття про книгу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.