Звір із моря

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Звір із моря[1] — біблійний апокаліптичний образ, звір, що вийшов з моря та мав сім голів та десять рогів. За біблійним оповіданням, разом з дворогим звіром, що вийшов із землі, був показаний Апостолу Івану в баченні, описуваному в 13-му розділі книги Одкровення (Об. 13:1 — 17).

Апостол Іоанн на острові Патмос
(Ієронім Босх, 1504—1505)

Звір, що вийшов з моря, з сімома головами та десятьма рогами[ред. | ред. код]

Звір, що вийшов з моря[ред. | ред. код]

У книзі Одкровення апостол Іоанн описує звіра, що вийшов з моря:

« І я став на морському піску. (13-1) І я бачив звірину, що виходила з моря, яка мала десять рогів та сім голів, а на рогах її було десять вінців, а на її головах богозневажні імена. А звірина, що я її бачив, подібна до рися була, а ноги її як ведмежі, а паща її немов лев'яча паща. І змій дав їй свою силу, і престола свого, і владу велику. А одна з її голів була ніби забита на смерть, але рана смертельна її вздоровилась. І вся земля дивувалась, слідкуючи за звіриною! Об. 13:1 — 3),[2]

… І їй дано уста, що говорили зухвале та богозневажне. І їй дано владу діяти сорок два місяці. (Об.  13:5) … І їй дано провадити війну зо святими, та їх перемогти. (Об. 13:7)… Коли хто до полону веде, сам піде в полон. Коли хто мечем убиває, такий мусить сам бути вбитий мечем! Отут терпеливість та віра святих! (Об. 13:10)

»
Звір, що вийшов з моря, з сімома головами та десятьма рогами, і звір, вийшов із землі з рогами агнця. Matthias Gerung (1500—1570)

Богослови та коментатори пророцтв зазвичай обговорюють такі питання, що стосуються цього бачення:

 • Що таке «звір» (що вийшов з моря) в історії християнської церкви?
 • Які голови та роги мав звір, що вийшов з моря?
 • Який взаємозв'язок між головами звіра, сім'ю царями та восьмим звіром ?
 • Що означають слова: «… п'ять упало, один є, другий ще не прийшов» ?
 • Яка голова з семи була поранена ?
 • Яка різниця між звіром до нанесення смертельної рани та після її зцілення ?
 • Що таке восьмий звір, який «з числа семи, і піде в погибель»?

Більшість християн, що жили в ранні та середньовіччя, вважали звіра, що вийшов з моря, Римської імперією.[3] Сучасний дослідник Біблії Francis Lee наводить список із понад ста імен, включаючи Irenaeus (AD 185), Augustine (430), Bede (730), Joachim of Fioris (1200), John Foxe (1587), Joseph Mede (1631), William Cunninghame (1813), і ін які вважали, що звір подібний барсу — це Антихрист.[4] Той же F.Lee перераховує більше сорока імен, включаючи Walafrid Strabo (840), Peter Waldo (1120), John Wycliffe (1384), John Huss (1415), Sir Isaac Newton (1727), і ін які вважали звіра символом антихриста та папства.[5] Ellen White в книзі Велика Боротьба… пише про звіра: «цей символ, як вважають більшість з протестантів, зображує папа Римський, яке отримало силу, престол (архітектура) та влада стародавнього римського царства» (1888).[6].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Щокін Г. В. Створення світу та кінець часів. — К. : МАУП, 2006. — 368 с. : іл. — Бібліогр. в кінці пр. — (Б-ка журн. «Персонал»). ISBN 966-608-509-7
 2. Всі літературні джерела, на які немає прямого посилання в інтернеті, можна знайти на сайті Early English Books Online (EEBO) [1]
 3. The Bible and Holy Scriptures contained in the Old and New Testament. Translated according to the Ebrewe and Greeke, and conferred with the best translations in divers languages. With most profitable annotations upon all the hard places, and other things of great importance as may appear in the Epistle to the reader. — Imprinted at London by Christopher Barkar, 1576: 112; John Napier, A plain discovery, of the whole Revelation of Saint John: set down in two treatises: the one searching and proving the true interpretation thereof: the other applying the same paraphrastically and historically to the text. — Edinburgh: Printed by Robert Waldegrane, 1593: 166.
 4. Francis N. Lee, John's Revelation unveiled. — Brisbane: Lamp Trimmers, 2001: 154. [2] Архівовано 14 травень 2011 у Wayback Machine.
 5. F.Lee,… 2001: 154—155.
 6. Ellen G. White, The Great Controversy between Christ and Satan… 13th ed. — New York & San Francisco: Pacific Press Publishing Company, 1888: 439. [3]

Посилання[ред. | ред. код]