Зеленський Віктор Федотович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зеленський Віктор Федотович
Народився 18 лютого 1929(1929-02-18)
Саратовська область
Помер 12 березня 2017(2017-03-12) (88 років)
Громадянство Україна Україна
Діяльність педагог
Alma mater Харківський університет
Науковий ступінь академік НАН України
Заклад Харківський фізико-технічний інститут
Відомий завдяки: Розробив та впровадив у пром-сть надстійкі до температур. і радіац. впливів магнієво-берилієві псевдосплави
Нагороди Державна премія СРСР Державна премія України в галузі науки і технікиЗаслужений діяч науки і техніки України Орден Жовтневої Революції Орден Трудового Червоного Прапора
Звання професор (1970)

Віктор Федотович Зеленський (18 лютого 1929, с. Сурочі, тепер у складі с. Табунівки Балашовського р-ну Саратовської обл — 12 березня 2017) — український радянський вчений у галузі фізики твердого тіла і фізичного матеріалознавства, доктор технічних наук, академік АН УРСР (з 1988), заслужений діяч науки УРСР (з 1978). Член КПРС з 1956.

Біографія[ред. | ред. код]

Після закінчення (1952) Харківського університету почав працювати у Фізико-технічному інституті АН УРСР (з 1974 — заступник директора по науковій роботі, з 1980 по 1996 — директор).

Дослідження з фізики радіаційних ушкоджень твердих тіл, радіаційного матеріалознавства і технології матеріалів.

Розвинув уявлення про механiзм фазових переходiв в уранi, брав участь у розробцi високоефектив. ядер. палива АЕС. Запропонував новий наук.-тех. напрям — кількісна експресна імітація та дослідж. на прискорювачах зарядж. частинок радіац. пошкоджень матеріалів ядер., термоядер. реакторів і косміч. техніки. За його безпосеред. участі виявлене і теоретично обґрунтов. явище спонтан. рекомбінації радіац. різноймен. дефектів у крихких твердих розчинах, на основі чого створ. новий клас радіац. сталей і сплавів, визначено подвійну систему пор, розвинуто механізм високотемператур. крихкості матеріалів. Розробив та впровадив у пром-сть надстійкі до температур. і радіац. впливів магнієво-берилієві псевдосплави.

Зареєстровано 60 винаходів, як педагог підготував понад 30 докторів і кандидатів наук.

Нагороди[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]