Землі Савойського дому

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Землі Савойського дому - художній термін, який використовується істориками для позначення сукупності всіх держав, керованих графами та герцогами Савойськими з часів Середньовіччя до утворення Королівства Італія. Наприкінці XVII століття його населення становило близько 1,4 мільйона людей.[1]

Історія[ред. | ред. код]

Багатовікова історія Савої включає період до утворення графства Савойя, становлення графства Савойя, згодом герцогства Савойя, період від Савої до Сицилії та Сардинії перед об'єднанням Італії та після.

У середні віки до складу держав входили герцогство Савойське, князівство П'ємонт, герцогство Аоста та графство Ніцца, які формально входили до складу Священної Римської імперії. Проте савойці часто діяли проти імператора, неодноразово виступаючи за французів під час франко-габсбургських воєн. З 1708 до складу держави входило герцогство Монферрат, потім Сицилійське королівство з 1713 по 1720 рік, Сардинське королівство з 1720 року і Генуезьке герцогство з 1815 року. Ці території утворювали складову державу під владою Савойського будинку, поки в 1848 році не було прийнято єдиної конституції, Statuto Albertino. До 1861 року об'єднана держава придбала більшість інших держав на італійському півострові та утворила Королівство Італія, а її території на північ і захід від Альп (включаючи власне Савойю) стали частиною Франції.

У Заключному акті Віденського конгресу 1815 об'єднання прозване "державами Його Величності короля Сардинії". Серед сучасників "Сардинське королівство" та "Сардинія" використовувалися як загальноприйняті короткі форми, хоча їх плутали з островом. "П'ємонт", "Савойя-П'ємонт" та "П'ємонт-Сардинія" також іноді використовуються, щоб підкреслити, що економічним та політичним центром савойської держави з пізнього середньовіччя був П'ємонт. Резиденція правителів перебувала у Турині. Кожна держава мала власні інститути і закони.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Geoffrey Symcox. "Victor Amadaeus II: Absolutism in the Savoyard State, 1675-1730." Page 245.