Зикурат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
5-ти ступінчастий зикурат релігійного центру Еламу Дур-Унташ (нині — Чога-Занбіль), 13 ст. до н. е.
Зикурат царя Ур-Намму в Урі, кінець ІІІ-го тис. до н. е.

Зикура́т (також зікурат) (від аккадського ziqqurrat — вершина, зокрема вершина гори) — східчаста культова споруда в стародавньому Межиріччі. Такі споруди, датовані від 2235 до 1520-х рр. до н.е.[1], були типовими для вавилонської, еламської, ассирійської та шумерської культур. Зикурати також були першими в історії людства центрами науки, своєрідними обсерваторіями, в яких жерці спостерігали за небесними світилами та життям Всесвіту.

Перші зикурати у формі примітивних східчастих терас з'явилися в Шумері наприкінці IV тисячоліття до н.е. Шумери, а за ними — ассирійці та вавилоняни, поклонялися своїм богам на вершинах гір і, зберігши цю традицію після переселення в низинне Межиріччя, зводили храми—насипи, сполучаючи небо і землю.

Зикурат є баштою з розміщених одна на одній звужених догори платформ — паралелепіпедів або усічених пірамід, кількістю від 3-х — у шумерів до 7-ми — у вавилонян, що не мали інтер'єру, за винятком верхнього майданчика, на якому розташовувалося святилище — «житло Бога». Тераси зикурату розфарбовували у яскраві кольори і з'єднували сходами або пандусами, стіни членували прямокутними нішами. Усередині стін розміщували кімнати, в яких мешкали священики та храмова прислуга. Поруч з зикуратом розташовувався храм, його вважали оселею Богів, а не приміщенням для ритуалів, обрядів і молитов.

Матеріалом для спорудження зикуратів була цегла — саман, додатково зміцнена шарами очерету, зовні зикурати облицьовували випаленою цеглою. Дощі і вітри руйнували ці споруди, їх періодично підновляли і відновлювали, тому вони з часом ставали вищими і більшими, змінювалася і їх конструкція. Шумери будували триступеневі зикурати на честь верховної трійці свого пантеону — бога повітря Енліля, бога вод Еа і бога неба Ану. Вавилонські зикурати були семиступеневими, забарвленими у символічні кольори планет (у стародавньому Вавилоні було відомо п'ять планет), чорний (Сатурн, Нінурт), білий (Меркурій, Набу), пурпуровий (Венера, Іштар), синій (Юпітер, Мардук), яскраво-червоний (Марс,  Нергал), срібний (Місяць, Сін) і золотий (Сонце, Шамаш).

Зикурат Етеменанкі. Графічна реконструкція, автор — Роберт Йоганн Кольдевей, 1919 р.
Графічна реконструкція зикурату Еурмеімінанкі. Автор - Жан Жак Елізе Реклю, 1905 р.

Кожне місто Вавилонії мало свій зикурат. Достеменно відомо про 32 зикурати Месопотамії та навколо неї, 4 з яких знаходились на території сучасного Ірану, - інші, переважно, в Іраку[2]. Найславетнішим є зикурат Етеменанкішумерської — Наріжний камінь Неба та Землі) у Вавилоні — легендарна Вавилонська вежа. Завввишки та завширшки у 91 метр, зикурат Етеменанкі мав 7 вертикальних виступів, розфарбованих у різні кольори. Облицьована цеглою поверх сирцевої кладки, вежа була міцно скріплена розчином бітуму. Викладений синіми кахлями верхній храм бога Мардука був увінчений золотими рогами — знаком плодючості. Всередині храму не було ні статуй, ні барельєфів — лише золочені стіл та ложе визначали місце помешкання божества. Етеменанкі був складовою частиною розміщеного на площі в 16 гектарів та оточеного стіною з 12-ма воротами храмового комплексу бога Мардука — Есагіла, якого вщент зруйнували у VI-му ст. до н. е. війська перського царя Ксеркса.

Другим за значенням зикуратом у Месопотамії вважають 7-ступінчастий зикурат у Борсиппі - Еурмеімінанкі (з шум. - Храм семи володарів Неба та Землі), більш відомий як «Вежа мов», «Храм Набу» та «Храм семи сфер». На відміну від Етеменанкі, руїни зикурату Еурмеімінанкі заввишки понад 52 м. збереглись до нинішнього часу.

У подальшій історії зикурати були більше адміністративними центрами, ніж сакральними спорудами. Останній помітний спалах активності у спорудженні месопотамських зикуратів засвідчений у VI ст. до н. е., наприкінці Нововавилонського періоду. Зикурати збереглися в Іраку (у стародавніх містах Борсиппі, Вавилоні, Дур-Шаррукіні, усі — I-го тис. до н. е.) та в Ірані (архітектурний комплекс Чога-Занбіль, XIII ст. до н. е.). Нині частково відреставрований один з найдавнійших зикуратів царя Ур-Намму в Урі кінця III-го тис. до н. е. (див. — Зикурат в Урі).

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

УСЕ (Український словник-енциклопедія)

Словопедія: Архітектура і монументальне мистецтво

Etemenanki (The tower of Babel) (англ.)

Див. також[ред.ред. код]

Вавилонська астрономія


Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.