Зикурат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
5-ти ступеневий зикурат релігійного центру Еламу Дур-Унташ (нині — Чогха-Занбіль), 13 ст. до н. е.
Зикурат царя Ур-Намму в Урі, кінець ІІІ-го тис. до н. е.

Зикура́т (також зікурат) (від аккадського ziqqurrat — вершина, зокрема вершина гори) — східчаста культова споруда в стародавньому Межиріччі. Такі споруди були типовими для вавилонської, еламської, ассирійської та шумерської культур. Зикурати також були першими в історії людства центрами науки, своєрідними обсерваторіями, в яких жерці спостерігали за небесними світилами та життям Усесвіту.

Перші зикурати у формі примітивних східчастих терас з'явилися в Шумері у кінці IV тисячоліття до н.е. Шумери, а за ними — ассирійці та вавилоняни, поклонялися своїм богам на вершинах гір і, зберігши цю традицію після переселення в низинне Межиріччя, зводили храми—насипи, сполучаючи небо і землю.

Зикурат є баштою з розміщених одна на одній звужених догори платформ — паралелепіпедів або усічених пірамід, кількістю від 3-х — у шумерів до 7-ми — у вавилонян, що не мали інтер'єру, за винятком верхнього майданчика, на якому розташовувалося святилище — «житло Бога». Тераси зикурату, розфарбовувались у яскраві кольори і з'єднувались сходами або пандусами, стіни членувалися прямокутними нішами. Усередині стін розташовувались кімнати, в яких мешкали священики та храмова прислуга. Поруч з зикуратом розташовувався храм, його вважали оселею Богів, а не приміщенням для ритуалів, обрядів і молитов.

Матеріалом для спорудження зикуратів була цегла — саман, додатково зміцнена шарами очерету, зовні зикурати облицьовувалися випаленою цеглою. Дощі і вітри руйнували ці споруди, їх періодично підновляли і відновлювали, тому вони з часом ставали вищими і більшими, змінювалася і їх конструкція. Шумери будували триступеневі зикурати на честь верховної трійці свого пантеону — бога повітря Енліля, бога вод Еа і бога неба Ану. Вавилонські зикурати були семиступеневими, забарвленими у символічні кольори планет (у стародавньому Вавилоні було відомо п'ять планет), чорний (Сатурн, Нінурта), білий (Меркурій, Набу), пурпуровий (Венера, Іштар), синій (Юпітер, Мардук), яскраво-червоний (Марс, Нергал), срібний (Місяць, Син) і золотий (Сонце, Шамаш).

Зикурат Етеменанкі. Графічна реконструкція, автор — Роберт Йоганн Кольдевей, 1919 р.

Кожне місто Вавилонії мало свій зикурат. Достеменно відомо про 32 зикурати Месопотамії та навколо неї. Найславетнішим є зикурат Етеменанкішумерської — Наріжний камінь Землі та Неба) у Вавилоні — легендарна Вавилонська вежа. Висотою та шириною у 90 метрів, зикурат Етеменанкі мав 7 вертикальних виступів, розфарбованих у різні кольори. Облицьована цеглою поверх сирцевої кладки, вежа була міцно скріплена розчином бітуму. Викладений синіми кахлями верхній храм бога Мардука був увінчений золотими рогами — знаком плодючості. Всередині храму не було ні статуй, ні барельєфів — лише золочені стіл та ложе визначали місце помешкання божества. Етеменанкі був складовою частиною розміщеного на площі в 16 гектарів та оточеного стіною з 12-ма воротами храмового комплексу бога Мардука — Есагіла, який вщент зруйнували у VI-му ст. до н. е. війська перського царя Ксеркса.

У подальшій історії зикурати були більше адміністративними центрами, ніж сакральними спорудами. Останній помітний спалах активності у спорудженні месопотамських зикуратів засвідчений у VI ст. до н. е., в кінці Нововавилонського періоду. Зикурати збереглися в Іраку (у стародавніх містах Борсиппі, Вавилоні, Дур-Шаррукіні, усі — I-го тис. до н. е.) та в Ірані (архітектурний комплекс Чогха-Занбіль, XIII ст. до н. е.). Нині частково відреставрований один з найдавнійших зикуратів царя Ур-Намму в Урі кінця III-го тис. до н. е. (див. — Зикурат в Урі).

Див. також[ред.ред. код]

Вавилонська астрономія

Література[ред.ред. код]

Дмитриева Н.А., Виноградова Н.А. Искусство Древнего мира - М.,1989 (рос.)

Посилання[ред.ред. код]

УСЕ (Український словник-енциклопедія)

Словопедія: Архітектура і монументальне мистецтво

Etemenanki (The tower of Babel) (англ.)


Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.