Зливок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Давньоруська гривня — злиток масою 200,2 г (Центральний військово-морський музей, Санкт-Петербург, 2007 р.)

Зли́вок (або зли́ток, англ. ingot) — лита металева заготівка.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Зливок призначений для подальшої переробки шляхом пластичної деформації (вальцювання, кування, пресування), переплаву (одержання фасонних виливків, готування сплавів) або електролізу. Також злитком називають кусок самородного золота чи срібла.

Злиток одержують шляхом розливання рідкого металу у форми порівняно простих обрисів — виливниці, а також методом безперервного лиття й наплавления у водоохолоджуваному кристалізаторі (електрошлаковий переплав, переплав у дугових вакуумних печах).

Особливості зливків[ред. | ред. код]

Докладніше: Сталевий зливок
Зливання сталі зі сталевозного ковша у виливниці з метою одержання сталевих зливків.
Сталевий зливок. Після нагрівання у нагрівальному колодязі транспортується краном до обтискного стану
Сталеві зливки, що призначені для обтискання на обтискних станах на блюми, сляби і фасонні заготовки.

Зливки, відлиті в виливниці та призначені для подальшої обробки тиском, мають найчастіше форму зрізаної піраміди або зрізаного конуса. Якщо метал кристалізується з усадкою, то в злиткові є прибуткова частина, де концентрується усадочна раковина й яку при подальшому переділі відрізають і направляють на переплавлення.

Зливки, відлиті методом безперервного лиття, мають форму призм (квадратного, прямокутного, багатокутного перетину) або циліндрів. Іноді відливають злитки більше складної форми, наприклад порожні. У верхній частині безперервнолитих злитків також утворюється усадочна раковина (порівняно невеликого розміру), яку відокремлюють при різанні заготівки на мірні довжини.

У злитках електрошлакового та вакуумно-дугового переплаву усадочна раковина значно менша, що зумовлено зниженням швидкості наплавления на заключному етапі формування злитку.

Маса злитків, призначених для обробки тиском, складає від декількох кілограмів до 250 т і більше. Найуживаніші сталеві злитки мають масу від 0,5 до 20 т. Злитки чавуну та деяких кольорових металів, призначені для переплаву, мають звичайно форму невеликих зрізаних пірамід із великою конусністю. Такі злитки називаються чу́шками (виливанцями), й їхня маса не перевищує, як правило, 30-40 кг.

Найбільший великогабаритний злиток в історії незалежної України вилито на «Енергомашспецсталь». Його вага — 415 тhttp://old.vp.donetsk.ua/statya.php?vstat=14224 [Архівовано 4 листопада 2016 у Wayback Machine.] у Великій радянській енциклопедії (рос.)

  • Злиток[недоступне посилання з липня 2019] у Металургійному словнику (рос.)
  • Бучинський М. Я., Горик О. В., Чернявський А. М., Яхін С. В. ОСНОВИ ТВОРЕННЯ МАШИН / [За редакцією О. В. Горика, доктора технічних наук, професора, заслуженого працівника народної освіти України]. — Харків: Вид-во «НТМТ», 2017. — 448 с. : 52 іл. ISBN 978-966-2989-39-7