Зміянська вишивка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зміянська вишивка
Zmijanje embroidery [1]
Світова спадщина
КраїнаБоснія і Герцеговина
ТипНематеріальна спадщина
РегіонЄвропа
Зареєстровано:2014 (38 сесія)

CMNS: Зміянська вишивка у Вікісховищі

Зміянська вишивка (серб. Змијањски вез) — специфічна техніка вишивки, якою традиційно займаються жінки в селах області Зміяньє Республіки Сербської в Боснії і Герцеговині. Відрізняється багатством орнаментів і складністю техніки. У 2014 році її занесено до списку шедеврів усної та нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО[2]. Зміянська вишивка є важливою частиною традиційного зміянського жіночого костюма.

Техніка вишивки «Зміяньє» — особлива техніка, що водночас може слугувати для прикрашання буденних речей. Ця вишивка традиційно використовується для прикрашання жіночих костюмів і предметів хатнього вжитку, в тому числі весільних суконь, шарфів, деталей одягу і постільної білизни. Темно-сині нитки використовуються для вишивки багатих імпровізованих геометричних візерунків, при цьому різні гаптовані візерунки визначають соціальний статус сільських жінок. Як правило, жінки вишивають у групах: вони займаються рукоділлям під час співу і невимушеної бесіди.

Техніка зміянської вишивки сформувалася в середині XIX століття. До початку XX століття ця вишивка наносилася тільки на лляну або конопляну тканину. З середини XX століття до початку XXI століття зміянська вишивка наноситься на бавовняну тканину. Кожна вишивальниця привносить в техніку вишивки щось своє, навички та вміння передаються з покоління в покоління. Сучасний спосіб життя і глобалізація можуть поставити це традиційне ремесло під загрозу зникнення. Тому організовуються різні курси з навчання зміянської вишивки[3].

Існує чотири основних техніки зміянської ручної вишивки: «прорлак», «подвлакно», «пруталачка» і «крстачка»[4]. З перерахованого переважає «крстачка» (вишивка хрестиком) [5].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. * Назва в офіційному англомовному списку
  2. UNESCO - Zmijanje embroidery. ich.unesco.org. Процитовано 2 березня 2020.

↑ Sarajevo: Zmijanski vez uvršten na listu UNESCO-a pristupljeno 3. jula 2015. (босн.)

↑ Змијањски вез — Нематеријално културно насљеђе човјечанства // ekulturars.com (серб.)

↑ Змијањски вез // esrpska.com (серб.)

↑ Post Srpske has Issued a New Stamp Issue Cultural Heritage! // worldstampnews.com (англ.)

Посилання

[ред. | ред. код]

https://web.archive.org/web/20150402102426/http://www.worldstampnews.com/2014/06/post-srpske-has-issued-a-new-stamp-issue-cultural-heritage/