Знай свого клієнта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Знай свого клієнта (англ. know your customer, скорочено KYC) — термін банківського та біржового регулювання для фінансових інститутів і букмекерських контор, а також інших компаній, які працюють з грошима приватних осіб, що означає, що вони повинні ідентифікувати і встановити особу контрагента, перш ніж проводити фінансову операцію.
Ця вимога поширюється на отримання розумно повних відомостей про контрагентів-юридичних осіб, характер їхнього бізнесу і окремих господарських операцій, для забезпечення яких проводиться фінансова операція.

Вважається, що така практика перешкоджає відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та ухиленню від сплати податків.

В даний час вимоги і стандарти, спрямовані на реалізацію цього принципу, встановлюються на рівні національного законодавства, нормативних документів банківських регуляторів і міжнародних організацій, таких як FATF.

Правова база[ред. | ред. код]

Сучасні світові тенденції змусили європейське співтовариство застосовувати заходи щодо протидії поширенню тероризму та щодо протидії нелегальним фінансовим операціям. Для цього в 1990 році була прийнята Перша Директива про запобігання використання фінансової системи для цілей відмивання грошей або фінансування тероризму (1AMLD - Anti-Money Laundering Directive).

Сучасна діяльність з ідентифікації осіб або компаній під час проведення фінансових операцій базується на таких основних законодавчих актах:

 • Директива ЕС 2015/849 про запобігання використання фінансової системи для відмивання грошей або фінансування тероризму (4-та Директива щодо боротьби з відмиванням грошей - AMLD IV[1]);
 • Регламент ЄС 2015/847 щодо інформації про платника, який супроводжує переказ коштів[2];
 • Директива ЄС 2018/843 (5-та Директива щодо боротьби з відмиванням грошей - 5 AMLD)[3];
 • Директива ЄС 2018/1673 (6-та Директива щодо боротьби з відмиванням грошей - AMLD 6)[4].

Практична складова[ред. | ред. код]

Зміна вимог до фінансових операцій та потреба у дотримуванні законодавства з протидії відмиванню коштів призвела до появи цілої системи ідентифікації контрагента.

До неї входять:

 • ідентифікація особистості, перевірка на наявність в санкційних списках, приналежність до третіх країн з високим ступенем ризику (згідно списку FATF), визначення політично значимих особистостей ( Politically Exposed Persons - PEP) та інші заходи, що безпосередньо відносяться до KYC;
 • KYCC або знай клієнта свого клієнта. Процес KYCC є похідним від стандартного процесу KYC, який був викликаний зростаючим ризиком шахрайства, що виходить від осіб або компаній-шахраїв, які могли б ховатися в ділових відносинах другого рівня;
 • заходи процесу "Знай свій бізнес" (KYB). KYB - це набір практик для перевірки бізнесу. Він включає в себе перевірку облікових даних, місця розташування, UBO (кінцевих бенефіціарних власників) цього бізнесу і т. д.;
 • електронні засоби знання вашого клієнта (eKYC). Вони передбачають використання Інтернету або цифрових засобів [Архівовано 24 травня 2021 у Wayback Machine.] для вирішення задач попередніх процесів у системі (KYC, KYCC, KYB): перевірку особи, наявність глобальних санкцій, необхідність використання стандартної перевірки EDD (Enhanced Due Dligence), дозволяють забезпечити точну перевірку для небажаних ЗМІ, верифікацію документів, верифікацію відео, оптичне розпізнавання символів тощо.

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Anti-money laundering (AMLD IV) - Directive (EU) 2015/849 | European Commission. https://ec.europa.eu/ (англійська). Архів оригіналу за 25 травня 2021. Процитовано 25 травня 2021. 
 2. EUR-Lex - 32015R0847 - EN - EUR-Lex. https://eur-lex.europa.eu (англійська). Архів оригіналу за 25 травня 2021. Процитовано 25 травня 2021. 
 3. EUR-Lex - 32018L0843 - EN - EUR-Lex. https://eur-lex.europa.eu (англійська). Архів оригіналу за 12 травня 2021. Процитовано 25 травня 2021. 
 4. EUR-Lex - 32018L1673 - EN - EUR-Lex. https://eur-lex.europa.eu (англійська). Архів оригіналу за 25 травня 2021. Процитовано 25 травня 2021.