Знаки зодіаку

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Знаки зодіаку — це певні рівні відрізки, на які за певною системою поділено річний шлях Сонця небосхилом.

Екліптика може бути поділена на різну кількість секторів різного розміру, проте історично домінуючим став її поділ на 12 рівних частин, які і називаються знаками Зодіаку.

Дванадцять знаків тропічного зодіаку. Кожна точка є початком знаку. Екліптика розділена на 30ºні сектори. Перетин небесного екватора і екліптики визначає точки рівнодення: перший градус Овна (Aries.svg) і Терезів (Libra.svg). На цій ілюстрації Сонце знаходиться на початку Водолія (Aquarius.svg).

У західній астрології астрологічні знаки є дванадцятьма 30° секторами екліптики, починаючи з точки весняного рівнодення (один з перетинів екліптики з небесним екватором), також знана як перший градус Овна. Порядок астрологічних знаків такий: Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козоріг, Водолій і Риби.

Поняття зодіаку відоме з часів вавилонської астрології.

З геоцентричної точки зору, дванадцять секторів екліптики складають астрологічну основу при визначенні координат небесних тіл, наприклад, Сонце у 23° Овна (23° довготи), Місяць у 7° Скорпіона (217° довготи), або Юпітер у Рибах 29° (359° довготи). Окрім небесних тіл, координати інших важливих астрологічних точок (а саме, Асценденту, МС, вершини решти астрологічних домів, Vertex) пов'язані не лише з екліптичною системою координат, а й з географічним розташуванням і часом.

На даний час різні системи астрології використовують різні підходи до вимірювання та поділу небосхилу, хоча традиційні назви знаків зодіаку і символи залишаються незмінними. Західна астрологія базує поділ екліптики на точках рівнодень та сонцестоянь (точки, пов'язані з найдовшим, рівними по тривалості і найкоротшим днями (тропічний рік)), в той час як ведична астрологія вимірює по екваторіальній площині (зоряний рік).

Спільною рисою всіх: західної (європейської), ведичної (індійської або Джйотиш) та азійської астрологічних традицій є особливе врахування Асценденту та знаку зодіаку, який внаслідок добового обертання Землі сходить з-за обрію на східному горизонті в момент, на який астролог розраховує карту (народження, події та ін.).

Знаки зодіаку у західній астрології[ред.ред. код]

Полярність і чотири елементи[ред.ред. код]

Докладніше: Тригон

Насамперед кожен знак зодіаку пов'язаний з одним із класичних елементів, і за цією ознакою дванадцять астрологічних знаків зодіаку можна згуртувати в такий спосіб:

 • вогонь: Овен, Лев і Стрілець — гарячий, сухий
 • повітря: Близнюки,Терези і Водолій — гарячий, вологий
 • земля: Телець, Діва і Козоріг — холодний, сухий
 • вода: Рак, Скорпіон і Риби — холодний, вологий

У західній астрології кожен трипліцитет має декілька планетарних правителів. Знаки, які належать до одного трипліцитету, розташовані один стосовно одного під кутом 120°. Аспект між такими знаками називається трином (тригоном) і вважається потужним і гармонійним, так як об'єднує сумісні та подібні за якостями знаки, взаємодія між якими є природною, сприятливою та легкоздійснюваною. Класифікація відповідно до елемента має суттєве астрологічне значення; деякі астрологи починають інтерпретацію натальної карти, вивчаючи баланс елементів, враховуючи позиції світил, планет і кутів карти (особливо Сонця, Місяця і Асцендента), визначаючи, наприклад темперамент натива.

Усі знаки стихії вогню та повітря є чоловічими та денними, а усі знаки стихії землі та води є жіночими та нічними. Західна сучасна астрологічна традиція знаки називає чоловічі знаки позитивними, жіночі- негативними.

Три модальності[ред.ред. код]

Кожен з чотирьох елементів проявляється в трьох формах: кардинальній (поворотні, кутові знаки), фіксованій (постійні, нерухомі) і мутабельній (загальні, двотілі, або перехідні)[1]. До кожної модальності згруповані чотири знаки, вони також відомі як квадрупліцитети, іноді їх називають хрестом[2], тому що знаки кожної модальності розташовані у зодіаку навхрест. До квадрупліцитетів об'єднують знаки, розташовані один стосовно одного під кутом у 90 градусів. Аспект між такими знаками називається квадратом і вважається потужним і напруженим, так як об'єднує неподібні за якостями знаки, взаємодія між якими є можливою та не завжди легкою.

Також знаки зодіаку утворюють 4 квадранта, в цілому відповідні порами року: кожен сезон року триває близько трьох місяців, тобто стільки часу, скільки потрібно Сонцю на проходження трьох знаків Зодіаку(Куталев), або для проходження послідовно між точками рівнодень та сонцестоянь.

Знак зодіаку символ чоловічий/жіночий трипліцитет якості хрест квадрант
Овен Aries чоловічий вогонь гарячий, сухий кардинальний весняний
Телець Taurus жіночий земля холодний, сухий фіксований весняний
Близнята Gemini чоловічий повітря гарячий, вологий мутабельний весняний
Рак Cancer жіночий вода холодний, вологий кардинальний літній
Лев Leo чоловічий вогонь гарячий, сухий фіксований літній
Діва Virgo жіночий земля холодний, сухий мутабельний літній
Терези Libra чоловічий повітря гарячий, вологий кардинальний осінній
Скорпіон Scorpio жіночий вода холодний, вологий фіксований осінній
Стрілець Sagittarius чоловічий вогонь гарячий, сухий мутабельний осінній
Козоріг Capricornus жіночий земля холодний, сухий кардинальний зимовий
Водолій Aquarius чоловічий повітря гарячий, вологий фіксований зимовий
Риби Pisces жіночий вода холодний, вологий мутабельний зимовий

Інші традиційні класифікації[ред.ред. код]

Анатомія людини і знаки зодіаку

Наступним є угрупування знаків на знаки північні(від Овна до Діви) та південні (від Терезів до Риб), а також за сторонами світу на східні, західні, північні і південні.

Знаки також поділяються на знаки косого (або швидкого) сходження (від Козорога до Близнюків) та знаки прямого (або повільного) сходження (від Рака до Стрільця). Кожен знак прямого сходження сходить близько двох годин щонайменше, і навіть довше, натомість знаки косого сходять значно швидше (наприклад, Овен мине асцендент приблизно за 48 хвилин).

Знаки, чиї сезонні години рівні, називають знаками антисів.[3] Знаки зодіаку розподіляються на командуючі та підлеглі. Також знаки зодіаку мають повну відповідність тілу людини і тварин. Не менш важливим є згрупування знаків зодіаку за ознаками: знаки плідні, малоплідні та безплідні; голосного голосу та німі; знаки вираженої краси; знаки людські та диких тварин та ін. Здавна відома повна відповідність знаків зодіаку до частин тіла людини і тварин; також знаки зодіаку докладно описують місця, країни (Ліллі).

Планетарне управління знаком[ред.ред. код]

Планетарне управління знаком є відображенням зв'язку між планетою і знаком. Система управителів має п'ять рівнів:

Доміцилі планет
 • доміциль (володарювання, обитель, домівка, керування)
 • екзальтація (велич, вивищення, звеличення)
 • тригон (трипліцитет; має три управителі)
 • терм (межа, границя)
 • декан (фас, лик, обличчя)

Планета, перебуваючи у будь-якому з цих п'яти згаданих позицій керування знаком: доміцилі, величі, трипліцітеті, термі чи декані, має гідність (честь, достоїнство, достойність) такого ж рівня. Планета, яка управляє знаком, є найважливішим правителем і є диспозитором будь-якого небесного тіла, що потрапить у цей знак.

Достоїнство планети означає, що планета, особливоо в управлінні знаком, може проявлятись згідно своєї природи та реалізувати ті сфери, за які вона відповідає в даній карті.

Також планети, розташовані у знаках зодіаку, протилежних до їх доміцилю чи екзальтації, набувають есенційної «слабкості» через позиції вигнання чи падіння. Якщо ж планета в знаку не має жодного з достоїнств, то її називають пілігримом. У традиційній західній астрології кожним знаком править одна і тільки одна із семи видимих планет та світил (зауважимо, що в астрології Сонце і Місяць називаються світилами, в той час як інші тіла називаються планетами, що буквально означає мандрівні, тобто блукаючі зірки, на відміну від нерухомих зірок). Традиційне управління наступне: Овен (Марс), Телець (Венера), Близнюки (Меркурій), Рак (Місяць), Лев (Сонце), Діва (Меркурій), Терези (Венера), Скорпіон (Марс), Стрілець (Юпітер), Козерозі (Сатурн), Водолій (Сатурн), Риби (Юпітер). Окремі знаки є місцями екзальтації (і відповідно, падіння) планет та світил. Так, Сонце екзальтує в Овні, Місяць в Тельці, Меркурій в Діві, Венера в Рибах, Марс в Козорогу, Юпітер в Раку, Сатурн в Терезах.

Екзальтація планет

Сучасна західна астрологія на відміну від традиційної використовує різні моделі управління знаками. Відкриті не так давно планети призначаються як правителі та співправителі (подвійне управління), для нічних чи денних карт (поняття, ймовірно, бере свій початок від еліністичної концепції астрологічних сект), та залежно від інших ознак. Найпоширенішою стала схема управителів, де Уран було призначено правлячою планетою Водолія, Нептун — Риб, а Плутон — Скорпіона[4]. Окремі астрологічні школи модернової астрології призначають правителями знаків і астероїди, і карликові планети. (Агафонов)

Давні астрологи не лише групували знаки зодіаку за певними спільними рисами, а й ділили знаки на менші складові частини. Кожен знак ділиться на п'ять нерівномірних частин, яким завідують п'ять планет, за винятком світил. Ці ділянки названі термами (лат.termini). На сьогодні відомі три системи термів: халдейські, єгипетські і т.зв. птолемеєві (у кількох версіях). Клавдій Птолемей, Тетрабіблос. Терми широко використовуються у різноманітних описових та прогностичних техніках. Відомі й інші варіанту поділу знаків[5]: на три рівні частини- деканати, або фаси, (або обличчя). додекатеморії (поділ на 12 рівних частин) (Доротей Сідонський), новенарії (поділ на 9 рівних частин), та класифікація градусів (темні, світлі, пусті, жіночі, чоловічі тощо)[6] (Абумашар, Бонатті).

Роль знаків[ред.ред. код]

Знаки зодіаку, маючи власні якості, здатні модифікувати природу планет, збільшують або зменшують есенційну природу планет, які знаходяться безпосередньо у знаку, відіграють значну роль в інтерпретації «взаємин» планет, їх взаємодії. На основі планетарного управління знаками базується теорія астрологічних рецепцій.

Знаки зодіаку в сидеричних системах астрології[ред.ред. код]

Індійська джйотіша та тибетська карці також використовують дванадцять зодіакальних знаків-раші (Rāśi) по 30 градусів кожен, як і західна астрологія.

В індійській астрології є п'ять елементів: вогонь, земля, повітря, вода і акаша (ефір, простір) . Вогнем керує Марс, в той час як Меркурій -землею, Сатурн — повітрям, Венера- водою, і Юпітер простором. Але тут також використовують поділ екліптики на 27 накшатр по 13°20’ (іноді вводять 28 накшатру) або місячні стоянки, за кількістю днів сидеричного місяця (27,3 дні).

Знаки зодіаку в китайській астрології[ред.ред. код]

Докладніше: Китайський зодіак

Примітки[ред.ред. код]

 1. р. Авраам Ибн Эзра, Начало Мудрости. Книга Обоснований. -Издатель Еврейская книга, 2009,ст.116 [1]
 2. Тріш Макґреґор. Астрологічна енциклопедія. -Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2006.-377с. ISBN 966-343-263-2, с.27
 3. Фроули, Джон. Учебник хорарной астрологии[2]. -М.: Мир Урании, 2010 г., 480 с., с.185-190
 4. Юлія Ісат. Домашня астрологія: Захоплюючий путівник по вашим зіркам. -Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2008.-336с. ISBN 978-966-548-802-6, с.5-7
 5. «Reguły astrologii tradycyjnej», Studio Astropsychologii, Białystok 2011 (s. 286), с.39-45 ISBN 978-83-7377-479-7
 6. Клод Дарио. Введение в приговоры звёзд. -М.: РИКОНА, 2006. ISBN 5-93764-004-7. 179 с.,с.44-47 [3]

Джерела[ред.ред. код]