Зникома точка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рухомий тротуар у франкфуртському аеропорту, тут видно зникому точку в кінці тунелю

У графічній перспективі, зникома точка (англ. vanishing point) — точка, де сходяться паралельні лінії. У випадку одно- чи двоточкової перспективи зникомі точки лежать на лінії обрію, у випадку триточкової перспективи третя точка лежить у зеніті чи надирі, залежно від того, знизу чи згори ведеться спостереження.

Якщо в реальному світі дві або більше прямих паралельні одна одній, але не паралельні щодо площини зображення, тоді вони мають одну й ту саму зникому точку. Перспективне зображення цих прямих не буде паралельним. Якщо прямі повністю розгорнуті на малюнку, зображені лінії перетинатимуться у зникомій точці.[1]

Означення[ред. | ред. код]

Формально зникома точка — це точка в площині зображення π, яка визначена прямою в просторі. Нехай задана точка розташування ока — O і пряма L не паралельна до π і нехай M буде прямою через O паралельною до L. Тоді зникома точка прямої L — це перетин M і π.[2]

Криволінійна і зворотна перспективи[ред. | ред. код]

Криволінійна перспектива — це зображення з 4 або 5 зникомими точками, у разі 5-точкової перспективи зникомі точки складають коло з 4 зникомими точками на головних курсах N, W, S, E й однією в центрі кола.

Зворотна перспектива — це зображення зі зникомими точками розташованими поза картиною з ілюзією, що вони «перед» картиною.

Аксонометричні проєкції[ред. | ред. код]

Аксонометричні проєкції — ізометрична, диметрична та триметрична розроблені для зображення об'єктів задля передачі технічної інформації. Вони використовують паралельні лінії, але не мають зникомих точок. Отже, їх не можна використовувати для реалістичного тривимірного малюнка[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Lesson 3: Vanishing Points and Looking at Art (англ.)
  2. Kirsti Andersen (2007) Geometry of an Art, p. xxx, Springer, ISBN 0-387-25961-9
  3. 1, 2, & 3 Point Linear Perspective [Архівовано 28 вересня 2013 у Wayback Machine.] (англ.)