Знищення санкційних продуктів в Росії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Знищення санкційних продуктів в Росії — показові заходи російської влади зі знищення продовольчих та побутових продуктів, введені як «симетрична взаємна відповідь» на міжнародні санкції проти Росії. Заходи проводяться в Росії починаючи з 6 серпня 2015 року, будучи широко висвітленими в російських ЗМІ вони набули пропагандистського характеру.

Передумови[ред. | ред. код]

Із самого початку війни на сході України в 2014 році Росія перебуває під дією міжнародних санкцій та запровадила у відповідь власні санкції проти інших країн. Російські контрсанкції були введені в умовах економічного спаду в Росії і застосовувались скоріше як пропагандистська акція на потребу росіян, покликана довести недієвість санкцій проти Росії, а не як інструмент економічного тиску. Вони також призвели до різкого зростання частки фальсифікованих продуктів на російському ринку[1]. Через деякий час ембарго для окремих продуктів харчування було скасовано частково[2] або повністю скасоване[3][4].

В результаті дії санкцій та російських «антисанкцій» з початку 2015 року майже чверть росіян відмовилася від купівлі багатьох продуктів харчування через підвищення цін та падіння доходів[5][6].

Прийняття закону[ред. | ред. код]

У липні 2015 президент Росії Володимир Путін підписав указ про знищення санкційних продуктів, що потрапляють на територію Росії, котрий став чинним 6 серпня[7]. В прийнятих урядом РФ правилах знищення визначено, що рішення про вилучення та ліквідацію будуть приймати уповноважені представники Федеральної митної служби, Росспоживнагляду і Россільгоспнагляду, а виявляти продукти будуть не тільки на кордоні, але і по всій країні. На 2016 рік для знищення санкційних продуктів в бюджеті РФ була закладена сума в 5 млрд рублів.

Знищення продуктів[ред. | ред. код]

Перше знищення продуктів відбулось в Самарі 4 серпня, ще до набуття чинності законом, коли влада міста знищила 114 тонн свинини через її начебто європейське походження[8]. 6 серпня було знищено 290 тонн продукції рослинного і 29,3 тонни тваринного походження. Партія сиру була розтрощена тракторами і згорнута в яму[9].

Також під знищення підпали продукти, ввезені фізичними особами в ручній поклажі[10]. Виявлення санкційних продуктів, котрі все ж перетнули кордон, подекуди перетворилось на комедію (зокрема знищення трьох гусиних тушок бульдозером як сцена з десятьма участниками[11]).

З 25 серпня в Росії почали вилучати з продажу імпортні пральні порошки[12].

Реакція в Росії[ред. | ред. код]

 • На випередження, влада міста знищила 114 тонн свинини через її начебто європейське походження ще до набуття чинності прийнятого закону[8]
 • Рішення про знищення продуктів викликало обурення серед росіян, які почали збирати підписи про скасування рішення уряду, за першу добу дії закону добу було зібрано більше 300 тисяч підписів[13]. В петиції наголошується, що введені Росією «антисанкції» призвели до подорожчання сільгосппродукції аж до голодування окремих верств населення Росії.
 • Пропозиції щодо передання продуктів нужденним категоріям населення були відкинуті владою, яка заявила, що санкційні продукти не мають сертифікатів якості і небезпечні для голодних сиріт та пенсіонерів.
 • За даними Россільгоспнагляду, за рік дії указу в Росії знищено більше 7500 тонн забороненої до ввезення продукції. У той же час відзначається, що, за інформацією Росстату, кожен шостий росіянин (22,7 мільйона чоловік, 15,7% від загальної чисельності населення Росії) знаходиться зараз за межею бідності.[14]
 • За різними даними кількість росіян, які не згодні з політикою знищення продуктів становила 80-90%. Зокрема, своєю думкою з цього приводу поділилися 12 131 інтернет-користувача з Росії на опитування, яке проводила редакція «Эхо Москвы». Результати опитування показали, що абсолютна більшість (87%) опитаних жителів РФ не підтримують рішення влади по знищенню продуктів. 46% опитаних росіян сказали, що відносяться до утилізації продуктів скоріше негативно і не розуміють навіщо знищувати продукти коли в країні стільки незаможних громадян, а також соціальних установ, в яких не забезпечуються норми харчування.[15]
 • Нищення продуктів породило хвилю сатири в російськомовному секторі інтернету, російський поет Андрій Орлов «Орлуша» присвятив цій темі вірш «Смерть Пармезана»[16], а сцена актора Михайла Єфремова «Огірок-вбивця» набула нового звучання[17].
 • В той час, коли показові нищення десятків тон продуктів, на які спеціально запрошувались кореспонденти місцевих ЗМІ не викликали значного суспільного схвалення, в мережі набув широкої популярності акт знищення тушок трьох гусей, породивши багато мемів. Для знищення трьох тушок було задіяно 10 чоловік та спеціально пригнаний бульдозер. Напередодні, співробітники Россільгоспнагляду в Татарстані знайшли три тушки заморожених гусей угорського виробництва в магазині Алсу, розташованому в селищі Апастово.[18][19]

Реакція в Європі[ред. | ред. код]

В європейських ЗМІ багаття від спалюваних в Росії продуктів порівняли з багаттям інквізиції.

Порятунок продуктів[ред. | ред. код]

Внаслідок того, що продуктові залишки, котрі вважалися ще придатними до вживання після знищення, активно збиралися населенням[20][21], керівництво відповідних підприємств почало вигадувати нові шляхи псування їжі, які б виключили її подальше використання, зокрема окрім давлення гусеничним екскаватором почали подекуди використовувати більш економічно дорожче захоронення продуктів в землю.[22].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Сыр и санкции: что стало с российским рынком (рос.)
 2. Росія частково скасувала ембарго на ввезення фруктів з Молдови (рос.)
 3. Росія вивела з-під санкцій мальків, вітаміни і безлактозне молоко(рос.)
 4. Росія скасувала ембарго на деякі продукти з ЄС і США(рос.)
 5. Кожен п'ятий росіянин почав економити на продуктах(рос.)
 6. Майже чверть росіян відмовилася від покупки ряду товарів Архівовано 4 березень 2016 у Wayback Machine.(рос.)
 7. Путін дозволив знищувати санкційні продукти(рос.)
 8. а б Россільгоспнагляд знищив в Самарі 114 тонн свинини(рос.)
 9. У Росії почали знищувати санкційні продукти. BBC: У Бєлгороді розпочали знищення 10 тонн санкціонного сиру. (рос.)
 10. Об уничтожении подсанкционной продукции животного происхождения (рос.)
 11. В Татарстане полицейские и бульдозер целый день уничтожали трех санкционных гусей // YouTube
 12. Власти России изымают из продажи импортные стиральные порошки (рос.)
 13. Понад 300 тисяч росіян закликають Путіна скасувати указ про знищення санкційних продуктів
 14. В Совфеде предложили отправлять санкционные продукты на социальные нужды. ria.ru. 
 15. 87% россиян против уничтожения санкционных продуктов. pravda.com.ua. 8.8.2015. 
 16. Стихотворение Орлуши «Смерть пармезана» разбирают на цитаты (рос.)
 17. "Огурец-убийца": актер Ефремов высмеял "продуктовую войну" России, опубликовано видео
 18. In Russia involved 10 people and the bulldozer to destroy three "sanctions" carcasses of geese. news.pn. 
 19. В России для уничтожения трех санкционных гусей привлекли бульдозер. biz.nv.ua. 
 20. Жителі Смоленської області врятували санкційні продукти заради «відмінного самогону» (рос.)
 21. Фотофакт: Как россияне собирают недодавленный санкционный сыр и персики Архівовано 10 серпень 2015 у Wayback Machine.(рос.)
 22. У Калінінградській області знищать 4,5 тонни санкційного м'яса (рос.)