Знімок екрана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Текст заміщення
Знімок (або скриншот) стільниці операційної системи Ubuntu Linux

Зні́мок екра́на[1] (англ. screenshot, скриншот[2], зняток[3]) — зображення, отримане комп'ютером, що зображує дійсно те, що бачить користувач на екрані монітора. Це зображення створене із запису видимих елементів екрана комп'ютера або іншого візуального пристрою виведення інформації. Як правило, це цифрове зображення створюється операційною системою або спеціальним програмним забезпеченням, хоча може також бути зроблене за допомогою фотокамери або іншого приладу для перехоплення сигналу відео з виходу комп'ютера.

Способи створення скриншоту[ред. | ред. код]

Windows[ред. | ред. код]

Найпростішим способом створення знімку екрана в операційній системі Windows є використання клавіші на клавіатурі PrtScr (для всього екрана) або поєднання клавіш Alt+PrtScr — для поточного вікна. Після виконання цієї операції знімок поміщається до буфера обміну Windows. Для його вставлення та редагування може використовуватися будь-який графічний редактор, зокрема стандартний Paint, що входить до набору застосунків Windows. Починаючи з Windows Vista, з'явився передвстановлений компонент Microsoft Windows Засіб захоплення фрагментів, який дозволяє зробити знімок екрана без додаткових операцій з графічними редакторами.

Для створення скриншоту існує велика кількість сторонніх програм. Деякі з них дають змогу користувачеві робити знімок певної частини екрана, змінювати зображення одразу ж після створення, робити фото через певний проміжок часу, автоматично зберегти знімок до файлу, записувати відео тощо.

Mac OS X[ред. | ред. код]

У Mac OS X за фотографування екрана відповідають клавіші Shift+ Command+3 (весь екран) та Shift+ Command+4 (поточне вікно). Автоматично знімок зберігається на стільницю, але, якщо при його створенні затиснута клавіша Ctrl, зняток зберігається до буфера обміну.

Linux та Unix[ред. | ред. код]

У багатьох дистрибутивах можна скористатись клавішею PrtScr для створення знімку стільниці. Під час роботи з кількома моніторами знімок об'єднуватиме всі використані екрани. Для створення знімку поточного вікна призначена комбінація клавіш Alt+PrtScr, а при використанні комбінації Shift+PrtScr слід виділити графічним курсором ділянку екрана для збереження.

У робочому середовищі GNOME створений знімок екрана буде відразу ж збережений до відповідної теки. Для збереження знятка в буфері обміну до перерахованих вище комбінацій слід додати клавішу-модифікатор Ctrl, наприклад, Ctrl+ Shift+PrtScr збереже у буфері обміну виділену ділянку екрана.

Також можливо зробити знімок екрана засобами командного рядка, наприклад, прочитавши вміст фреймбуфера. Приклад коду:

$ cat /dev/fb0 > /home/$USER/screenshot.raw

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Слово екран у родовому відмінку має закінчення згідно з такими словниками: екра́н // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980. екра́н // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2022. екра́н // «Словники України» online / Український мовно-інформаційний фонд НАН України.
  2. Також трапляється написання «скріншот», яке не відповідає чинному правописові (див. правило дев'ятки)
  3. Так само, поширеним є слово «зняток», наявне у словниках 20-30 років XX ст., тлумачно-стилістичному словнику української мови (2013), а також у новітніх перекладах програм, фільмів тощо

Див. також[ред. | ред. код]