Зображуваний функтор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

В теорії категорій, зображуваний функторфунктор спеціального типу з довільної категорії в категорію множин. У певному сенсі, такі функтори задають опис категорії в термінах множин і функцій.

Означення

[ред. | ред. код]

Нехай Cлокально мала категорія, тоді для кожного її об'єкту A Hom(A, -) — функтор Hom, який відправляє об'єкти X у множини Hom(A, X).

Функтор F: CSet називається зображуваним, якщо він є натурально ізоморфним Hom(A, -) для деякого об'єкта A категорії C.

Контраваріантний функтор G з C в Set, називається зображуваним, якщо він є натурально ізоморфним контраваріантному hom-функтору Hom(-, A) для деякого об'єкта A категорії C.

Універсальні елементи

[ред. | ред. код]

Згідно леми Йонеди, натуральні перетворення Hom(A, -) в F знаходяться у взаємно-однозначній відповідності з елементами F(A). Щоб отримати зображення F потрібно дізнатися, для якого uF(A) відповідне натуральне перетворення є ізоморфізмом. Це мотивує таке означення:

Універсальним елементом функтора F: CSet називається пара (A, u), де A — об'єкт у C і uF(A), такі що для будь-якої пари (X, v) , vF(X) існує єдиний морфізм f: AX, такий що (Ff) u = v.

Природне перетворення, індуковане uF(A) є ізоморфізмом тоді і тільки тоді, коли (A, u) — універсальний елемент. Тому на зображення функтора часто посилаються як на універсальні елементи. З універсальності випливає, що зображення функтора є єдиним з точністю до єдиного ізоморфізму (втім, єдиність випливає і з повноти вкладення Йонеди).

Приклади

[ред. | ред. код]

Зв'язок з універсальними стрілками і спряженими функторами

[ред. | ред. код]

Категорні означення універсальної стрілки і спряжених функторів можуть бути виражені через зображувані функтори.

Нехай G: DC — функтор і X — об'єкт C. Тоді (A, φ) — універсальна стрілка з X в G тоді і тільки тоді, коли (A, φ) — зображення функтора HomC(X, G -) з D в Set. З цього випливає, що G має лівий спряжений функтор F тоді і тільки тоді, коли HomC(X, G-) є зображуваним для всіх X в C.

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Douady, Adrien; Douady, Régine (2005). Algèbre et théories galoisiennes. Nouvelle bibliothèque mathématique. Paris: Cassini. ISBN 978-2-842-25005-8.
  • Leinster, Tom (2014). Basic Category Theory. Cambridge Studies in Advanced Mathematics. Т. 143. Cambridge University Press. ISBN 978-1-107-04424-1.
  • Mac Lane, Saunders (1998). Categories for the Working Mathematician. Graduate Texts in Mathematics 5 (вид. 2nd). Springer. ISBN 0-387-98403-8.