Золотий щит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Проєкт «Золотий щит» (англ. The Golden Shield Project, кит. 金盾工程 jīndùn gōngchéng) — система фільтрації вмісту Інтернету в КНР. Система також відома під неофіційною назвою «Великий китайський фаєрвол» (англ. Great Firewall of China від англ. Great Wall of China — Великий китайський мур). Проєкт є системою серверів на інтернет-каналі між провайдерами і міжнародними мережами передачі інформації.

Розробка проєкту почалась у 1998 році, у 2003 році його було введено в експлуатацію по всій країні. «Золотий щит» складається із кількох підсистем, таких як система управління безпекою (кит. 治安 管理 信息 系统), система інформування про правопорушення (кит. 刑事 案件 信息 系统), система контролю виходу і введення (кит. 出入境 管理 信息 系统), інформаційну систему монітрорингу (кит. 监管 人员 信息 系统) і систему управління трафіком (кит. 交通 管理 信息 系统).

«Золотий щит» є одним із 12 ключових проєктів КНР у сфері електронного урядування, які мають назву «золоті». Іншими «золотими» є проєкти «Золоті мости» (кит. 金桥, для загальноекономічної інформації), «Золота митниця» (кит. 金关, для іноземних торгів), «Золота карта» (кит. 金卡, для електронних валют), «Золоті фінанси» (кит. 金财, для управління фінанси), «Золоте сільське господарство» (кит. 金农, для сільськогосподарської інформації), «Золоте оподаткування» (кит. 金税, для оподаткування), «Золота вода» (кит. 金水, для інформації про водні ресурси), «Золота якість» (кит. 金质, для контролю якості) і т. ін..

Низка західних компаній виконують вимоги китайської влади щодо обмеження доступу до інформації. Згідно з даними організації «Репортери без кордонів», китайська версія пошукової системи Yahoo! в результатах пошуку не надає доступ до певної інформації.[1]

Сайт Вікіпедія також неодноразово блокувався на території КНР.[2] На даний момент Вікіпедія частково доступна в Китаї, але китайська версія Вікіпедії заблокована повністю, як і деякі «чутливі» статті англійської Вікіпедії. Причина блокування зумовлена, зокрема, тим, як описано події травня-квітня 1989 року в Китаї.

Також системою блокуються сайти певних релігійних та філософських течій, зокрема, трансгуманістичних.[3]

Політичне та ідеологічне підґрунтя проєкту «Золотий щит» найкраще втілено у відомому вислові Ден Сяопіна на початку 1980-х: «Якщо ви відкриєте вікно для свіжого повітря, то ви очікуєте, що залетять також і мухи». Це висловлювання пов'язане з періодом економічних реформ у Китаї, який отримав назву «соціалістична ринкова економіка». Замінивши ідеологічні ідеї Культурної революції, економічна реформа стала ринкової економіки в Китаї та відкрила ринок для іноземних інвесторів. Але, незважаючи на економічну свободу, цінності та політичні ідеї Комуністичної партії Китаю мали бути захищені від «мух» інших небажаних ідеологій.[4]


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Михаил Дудов. (30 липня 2007). ОБСЕ не нашла интернет-цензуры в России. The Epoch Times. Архів оригіналу за 16 квітня 2012. Процитовано 10 липня 2009.
  2. Китай опять заблокировал «Википедию». Лента.ру. 20 листопада 2006. Архів оригіналу за 12 березня 2007. Процитовано 10 липня 2009.
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 13 липня 2012. Процитовано 23 березня 2010.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  4. R. MacKinnon «Flatter world and thicker walls? Blogs, censorship and civic discourse in China» Public Choice (2008) 134: p. 31–46, Springer

Посилання[ред. | ред. код]