Зона 51

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 37°14′06″ пн. ш. 115°48′40″ зх. д. / 37.23500° пн. ш. 115.81111° зх. д. / 37.23500; -115.81111

Карта Зони 51 (жовта область)

Зона 51 (англ. Area 51) — військова авіабаза, віддалений підрозділ військово-повітряної бази Едвардс (англ. Edwards Air Force Base). Поточна мета її функціонування публічно невідома; однак, ґрунтуючись на історичних даних, вона, швидше за все, підтримує розробку і випробування експериментальних літаків і систем озброєння (чорні проекти).[1]

Інтенсивна секретність, яка оточує військову базу, зробила її поширеним об'єктом теорій змови і центральною складовою фольклору про неопізнані літаючі об'єкти (НЛО). Незважаючи на те, що база ніколи не була оголошена секретною, всі дослідження і події, які відбуваються в Зоні 51 є таємною або конфіденційною інформацією (TS/SCI). У липні 2013 року, після подання запиту про свободу інформації (FOIA), ЦРУ вперше публічно визнало існування бази, розсекретивши документи, які деталізують її історію та мету існування.[2]

Зона 51 розташована в південній частині Невади на заході Сполучених Штатів, на відстані 83 миль (134 км) на північний захід від Лас-Вегаса, на південному березі сухого сольового озера Грум-лейк. Місце було придбано ВВС США в 1955 році, в основному для льотних випробувань літака Lockheed U-2. Область навколо Зони 51, включаючи маленьке містечко Рейчел на «Позаземному шосе», є популярним туристичним напрямком.[3]

Географія[ред.ред. код]

Wfm area51 map en.png

Вихідна прямокутна база розміром 6 на 10 миль (9,7 на 16,1 км) на даний момент входить в так звану «Groom box», прямокутну область розміром 23 на 25 миль (37 на 40 км) з обмеженим повітряним простором. Зона з'єднана з внутрішньою мережею автомобільних доріг Невадського випробувального полігону (NTS) брукованими дорогами, що ведуть на південь до міста Меркьюрі і захід до Юкка Флет.

Широка і доглянута дорога Грім-Лейк-роуд проходить через перевал в Змішаних Пагорбах (англ. Jumbled Hills) і веде на північний схід від озера. Дорога раніше приводила до копалень в басейні Грум-лейк, але була покращена з моменту їх закриття. ЇЇ звивистий курс проходить повз контрольно-пропускний пункт, але обмежена зона навколо бази тягнеться далі на схід. Вийшовши із забороненої зони, Грум-Лейк-роуд спускається на схід до Долини Тікабу, простягається поблизу під'їзних шляхів до кількох невеликих ранчо, а потім сходиться по Державному маршруту 375, «Неземне шосе», на південь від містечка Рейчел.[4]

Зона 51 має кордон з районом Юкка Флет, розташованим на випробувальному полігоні в Неваді. Тут відбулось 739 з 928 ядерних випробувань, коли-небудь проведених Департаментом енергетики Сполучених Штатів в NTS. Сховище відпрацьованого ядерного палива «Yucca Mountain» знаходиться на відстані 44 миль (71 км) на північний захід від озера Грум.[5][6][7]

Загальні дані[ред.ред. код]

Згідно з офіційними даними, в Зоні 51 розробляються експериментальні літальні апарати і системи озброєння[8][9]. Назва «Зона 51» використовується в офіційних документах ЦРУ, також використовуються кодові назви Dreamland, Paradise Ranch[10][11], Home Base, Watertown Strip, Groom Lake[12] і, останнім часом - Homey Airport[13]. Зона 51 відноситься до зони військових операцій Нелліса (англ. Nellis), повітряний простір навколо неї обмежено для польотів (код R-4808N). Вражаюча секретність бази, саме існування якої уряд визнав з великим небажанням, зробила її предметом численних теорій змови, особливо про непізнані літаючі об'єкти. Часто використовується в масовій культурі як якийсь символ таємниці, приховуваних військовими та урядом Сполучених Штатів Америки; пов'язаний, як правило, з непізнаними літаючими об'єктами. Імовірно використовується для експериментальних тестів в області повітроплавання і систем озброєння. Повітряне сполучення над Зоною заборонено. Передбачається, що матеріальні останки катастрофи повітряного об'єкта в Розуеллі в 1947 також зберігаються в Зоні 51. На думку прихильників теорії місячного змови, зйомки астронавтів на «Місяці» насправді відбувалися в Зоні 51. У 90-х роках в пресі пройшов слух про те , що в Зоні-51 нелегально випробовують хімічну зброю і що в цьому районі спостерігається підвищення смертей і викиднів. Здобула популярність в квітні 2000 року, коли американські журналісти виявили серед розповсюджуваних "Совінформспутніком" знімків фотографії надсекретної військової бази США, також відомої під ім'ям «Бази 51». Частина інформації про Зону 51 була розсекречена влітку 2013 року[14]

Операції в Грум Лейк[ред.ред. код]

Озеро Грум Лейк — не обумовлена авіабаза, оскільки одиниці лінії фронту зазвичай не розгортаються там. Воно використовується заради розвитку та перевірок навчальних фаз для нової авіації. Одного разу ці навчальні фази були схвалені Повітряними Силами Сполучених Штатів Викликають та іншими агентства як наприклад ЦРУ, і дія цієї авіації нового типу загалом проводиться від нормальної основи Повітряних Сил.

Радянський супутник-шпигун отримав фотографії регіону Грум Лейк впродовж піку Холодної Війни, і пізніше цивільні супутники робили детальні зображення основи і оточень «Зони 51». Проте ці зображення підтримують тільки скромні уявлення, зображуючи тільки довгу льотну смугу, ангари і озеро.

Програма U-2[ред.ред. код]

Грум Лейк було використане для бомбардування і артилерійської практики впродовж Другої світової війни, але потім покинуте до квітня 1955, доки цей регіон не обрала компанія Локхід як ідеальне розташування, щоб перевірити можливості майбутнього літака-шпигуна U-2. Була побудована ідеальна смуга, з якої можна діяти разом із випробувальною авіацією, а гірські масиви Долини Емігранта і периметр NTS захистили випробування від втручання чужих очей. Локхід сконструювала тимчасову базу в точці, відомій як «Ранчо», що складалась трохи більше, ніж з декількох притулків, семінарів і будинків-трейлерів, щоб заселити там маленьку команду. Впродовж трьох місяців 5,000-футова (1,500 м) сконструювали злітно-посадкову смугу, яка стала придатною у липні 1955. Ранчо отримало свій перший U-2 24 липня 1955 року на вантажному літаку C-124, що супроводжувався фахівцями Локхід на Дугласі DC-3. Перший U-2 підняли 4 серпня 1955. U-2 під контролем ЦРУ почав перельоти над радянською територією в середині 1956.

Впродовж цього періоду, NTS продовжував виконувати серії атмосферних ядерних вибухів. U-2 впродовж 1957 року часто підключався до серії атомних випробувань, протягом яких було підірвано більше двох дюжин пристроїв в NTS. Вибух 5 липня розсипав радіоактивні опади в Грум Лейк і викликав тимчасову евакуацію.

Позиція американського уряду щодо Зони 51[ред.ред. код]

Федеральний Уряд визнавав у деяких директивах, що USAF має «операційне розташування» біля Грум Лейк, але не забезпечував подальшою інформацією.

На відміну від інших військових баз область, що оточує озеро, постійно заборонена як цивільному населенню, так і нормальному військовому авіаперевезенню. Радарні станції захищають регіон, і несанкціонований персонал швидко вивозиться. Виключень немає навіть для військових пілотів, якщо вони відхиляються в «коробці», що оточує повітряний простір Грум Лейк.

Периметр безпеки здійснюється у формі приватних охоронців, що працюють на EG&G субпідрядника безпеки Wackenhut, які патрулюють в пустелі в камуфляжі пікапів «Черокі» і «Хаммери», а зовсім недавно і кольору шампанського Ford F-150 та сірого Chevrolet 2500 з електронними 4X4 датчиками. Хоча охоронці озброєні M16, ніяких насильницьких зіткнень офіційно в районі 51 від спостерігачів не було зареєстровано. Сила застосовується правомірно, якщо порушники намагаються порушити кордони, проігнорувавши попередження. Штрафи в розмірі близько $ 600, здається, нормальний хід дій, хоча деякі особистості та журналісти повідомляють про отримання подальших відвідувань від агентів ФБР. Деякі спостерігачі були затримані на державній землі, на що вказує операторське обладнання на базі. Спостереження доповнюється використанням прихованих датчиків руху.

База не фігурує в публічних державних картах США: топографічні карти для району показують тільки давно закинуті території Грум Лейк; діаграма цивільної авіації, опублікована Департаментом Транспорту Невади, показує велику заборонену зону, але визначає її як частину Нелліс, обмежений повітряний простір. Офіційні навігаційні карти для області показують аеропорти, але пропускають Грум Лейк.

Хоча федеральне майно бази звільнене від державних і місцевих податків, об'єктів, що належать приватним підрядникам, немає. Проте дослідник Глен Кемпбел заявив, що в 1994 р. база декларує оподатковуване вартістю $ 2 млн, але інший експерт Лінкольн, не зміг увійти в цей район, щоб перевірити цю інформацію.

На «Об'єкт біля Грум-Лейк» згідно президентського указу[15] не поширюється дія будь-яких федеральних, регіональних, міжрегіональних або місцевих законів США, що регулюють порядок знищення відходів та вимагають надання секретної інформації стороннім особам.

У липні 2013 року ЦРУ розсекретило офіційну історію проектів U-2 і А-12 , що має мапу озера Грум-Лейк (з написом «Зона 51») і його розташування поблизу полігону в Неваді.[16][17]

НЛО та інші конспірологічні теорії щодо Зони 51[ред.ред. код]

Прихований характер літака U-2 і безсумнівний зв'язок із секретними дослідженнями разом з повідомленнями про незвичайні явища перетворили Зону 51 в центр НЛО і теорій змови.

Деякі з видів діяльності, згаданих у таких теоріях, включають в себе:

• Зберігання, вивчення і зворотний інженіринг корабля прибульців (включаючи матеріал нібито відновленого в Розвелі), вивчення їхніх пасажирів (живих і мертвих), і виробництво літаків, що базуються на інопланетній технології.

• Зустрічі і спільні підприємства з інопланетянами.

• Розвиток екзотичної енергетичної зброї для стратегічної оборонної ініціативи (СОІ), або інших програм створення зброї.

• Розробка засобів контролю погоди.

• Розвиток подорожей в часі і технології телепортації .

• Розвиток незвичайних і екзотичних рухових систем, пов'язаних з програмою «Аврора».

• Діяльність, пов'язана з тіньовим світовим урядом або організацією «Маджестік-12»

Деякі люди стверджують, що знають про події в Зоні 51. До їх числа відносяться Боб Лазар, який стверджував, що в 1989 році він працював у Зоні 51 в S-4 (об'єкт у Папуз-Лейк), де з ним був укладений контракт на роботу з позаземним космічним кораблем, що знаходиться в розпорядженні американського уряду. Аналогічно висловився в 1996 році режисер-документаліст Брюс Берджесс, який опублікував інтерв'ю з 71-річним інженер-механіком, котрий стверджував, що він колишній співробітник Зони-51 де працював протягом 1950-х. Його претензії полягали в тому, що він працював на «літаючих дисках симуляторах» з розбитого позаземного корабля, які використовувались для навчання пілотів США. У 2004 році Ден Буриш (псевдонім Ден Крейн) стверджував, що працював над клонуванням чужорідних вірусів в Зоні 51 , а також разом з «J-Rod». Буриш є предметом численних дискусій, оскільки він, очевидно, був умовно-достроково звільненим співробітником в 1989 році але коли в той самий час отримав докторську ступінь у SUNY.

Керівник NASA Чарльз Болден спростував перебування на базі будь-яких інопланетних об'єктів[18].

Вигляд з космосу[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 1. Rich, Ben R; Janos, Leo (1994). Skunk Works: A personal memoir of my years at Lockheed. Boston: Little, Brown. с. 56. ISBN 978-0-316-74300-6. 
 2. Rich, Ben R; Janos, Leo (1994). Skunk Works: A personal memoir of my years at Lockheed. Boston: Little, Brown. с. 57. ISBN 978-0-316-74300-6. «... a sprawling facility, bigger than some municipal airports, a test range for sensitive aviation projects.» 
 3. Area 51 'declassified' in U-2 spy plane history. BBC News (BBC). 16 August 2013. Процитовано 25 September 2014. 
 4. Regenold, Stephen (13 April 2007). Lonesome Highway to Another World?. The New York Times. Процитовано 8 July 2007. 
 5. US Department of Energy. Nevada Operations Office. United States Nuclear Tests: July 1945 through September 1992 (December 2000) (PDF). Архів оригіналу за 15 June 2010. Процитовано 10 June 2010. 
 6. http://ndep.nv.gov/boff/nts-use.jpg
 7. https://fas.org/nuke/guide/usa/facility/nts_fig1.gif
 8. DREAMLAND: Fifty Years of Secret Flight Testing in Nevada. By Peter W. Merlin
 9. Rich, p. 57. Rich describes Groom in 1977 as being «... a sprawling facility, bigger than some municipal airports, a test range for sensitive aviation projects»
 10. Rich, p. 56. Rich writes «Kelly [Johnson, the U2's designer] had jokingly nicknamed this Godforsaken place Paradise Ranch, hoping to lure young and innocent flight crews»
 11. Annie Jacobsen (April 5, 2009 ). «The Road to Area 51». Los Angeles Times.
 12. Patton, p. 3, lists Paradise Ranch, Watertown, Groom Lake, and Home Base as nicknames
 13. «Homey Airport - KXTA», Daily Aviator(blog), January 11, 2008. [недоступне посилання — історія]
 14. Влада США офіційно визнала існування «Зони 51»
 15. Presidential Determination on Classified Information Concerning the Air Force's Operating Location Near Groom Lake, NV. Federal Register: December 24, 2002 (Volume 67, Number 247) Архівовано
 16. Pedlow, Gregory W.; Welzenbach, Donald E. (1992). The Central Intelligence Agency and Overhead Reconnaissance: The U-2 and OXCART Programs, 1954–1974. Washington DC: History Staff, Central Intelligence Agency.
 17. [1]
 18. Глава NASA Чарльз Болден підтвердив існування надсекретної військової бази Зона 51