Зоряний десант (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зоряний десант
Starship Troopers
Зоряний десант обкладинка.jpg
Жанр Військова наукова фантастика
Філософський роман
Автор Роберт Гайнлайн
Мова англійська
Написаний 1958—1959
Видавництво G. P. Putnam's Sons[en]
Виданий Грудень 1959
ISBN-13: 978-0-450-02576-1
ISBN-10: 0-450-02576-4
Нагороди

«Зоряний десант» (англ. Starship Troopers, дослівно "Зоряні піхотинці", журнальний варіант називався Starship Soldier; українською не видавався) — науково-фантастичний роман Роберта Гайнлайна, опублікований 1959 року. На Заході зазвичай відноситься до жанру бойової фантастики. Публікувався у скороченому вигляді в журналі The Magazine of Fantasy & Science Fiction (жовтневий і листопадовий номери за 1959 рік) під назвою «Зоряний солдат». Один з найбільш суперечливих і неоднозначних творів Гайнлайна: попри захоплюючий сюжет, у романі обговорюється ряд серйозних політичних і соціальних питань[1]. Деякі критики звинувачували Гайнлайна у пропаганді фашизму і мілітаризму[2]. 1960 року роман удостоєний премії «Г'юго», а 1997 року в полемічній манері екранізовано режисером Полом Верховеном. Режисер радикально змістив акценти, залишивши незмінними лише імена героїв та деякі сюжетні ходи.

Задум[ред.ред. код]

У книзі «Розширений Всесвіт» Гайнлайн стверджував, що ідея роману спала йому на думку 5 квітня 1958 року після оприлюднення заклику до одностороннього ядерного роззброєння з ініціативи Національного комітету з питань ядерної політики[en]. У відповідь подружжя Гайнлайн створило проурядову «Лігу Патріка Генрі» та проголосили право США на продовження ядерних випробувань. В результаті Гайнлайн зазнав запеклої критики як з боку колег-фантастів, так і з боку американського суспільства. Тому роман може розглядатися як вираження тогочасних політичних і соціологічних поглядів Гайнлайна[3].

Зміст[ред.ред. код]

Дія роману відбувається в майбутньому, але без конкретної часової прив'язки. Оповідання ведеться від імені Хуана «Джонні» Ріко, представника середнього класу Земної Федерації, що веде космічну війну з комахоподібними мешканцями планети Клендату («жуками»). Лінійний сюжет переривається відступами, мало характерними для поетики Гайнлайна. Відступи містять політичні міркування, а також психологічний самоаналіз головного героя і опису політичних реалій світу, в якому живе Ріко[4].

Роман відкривається описом висадки десанту Мобільної Піхоти, в якій служить Ріко, з борту космічного корвета «Роджер Янг». Далі дія переноситься в минуле, з моменту закінчення Ріко середньої школи, після якої він приймає рішення поступити на федеральну службу замість вступу до університету. Це єдина глава, присвячена цивільним реаліям світу Гайнлайна. У Земної Федерації всю повноту цивільних прав мають тільки особи, що добровільно відслужили строкову Федеральної служби (два роки або скільки буде потрібно). Ця система, згідно з романом, виникла після краху американської моделі демократії у XX столітті. Докладно описано мотиви рішення Ріко та його спілкування зі шкільним учителем історії — полковником Дюбуа, і чиновником федеральної служби — сержантом Хо.

Ріко потрапляє до військового табору, докладно описується жорстока система відбору кандидатів, що включає тілесні покарання, виконувані публічно. В процесі тренувань Ріко не розуміє мотивів, якими керуються солдати і вже вирішує відмовитися від права на громадянство. Проте після одержання листа від полковника Дюбуа він усвідомлює всю важливість і необхідність військової служби в цілому і суворих тренувань зокрема. Під час навчання Ріко починається війна між Земною федерацією й інсектоїдною формою життя з планети Клендату, внаслідок якої піддаються бомбардуванню столиці й мегаполіси Землі та гине мати Ріко. Його батько залишається в живих, оскільки не встиг приєднатися до дружини в день бомбардування. Далі Ріко надходить до військового училища і стає офіцером. Детально описуються військові операції, в яких він бере участь. У фіналі Ріко разом зі своїм батьком, який після загибелі сім'ї теж вступив до лав армії, десантується на Клендату.

Екранізації[ред.ред. код]

Проблематика[ред.ред. код]

Значна частина роману є, по суті, політичним трактатом, поданим у вигляді опису шкільних занять Ріко і його міркувань. Основна тема роману: соціальна відповідальність передбачає готовність віддати своє життя за безпеку соціуму. Ця алегорія показує, що політичні права перетворилися на щось саме собою зрозуміле, а отже, втратили свою цінність. Політичні права — це не просто можливість поставити хрестик у бюлетені для голосування, це відповідальність, підтверджена справою[5].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Джеймс, Едвард; Мендельсон, Фарах (2003). The Cambridge Companion to Science Fiction. Cambridge University Press. с. 231. ISBN 9780511998805. doi:10.1017/CCOL0521816262. 
  2. Розенберг, Скотт (7 листопада 1997). Melrose vs. the monsters (англійською). Salon. Архів оригіналу за 8 лютого 2001. Процитовано 20 лютого 2017. 
  3. Ank (7 жовтня 2009). Фарватер. Неизвестный доклад Хайнлайна [Фарватер. Невідома доповідь Гайнлайна]. Фантлаб (російською). Процитовано 20 лютого 2017. 
  4. Паншин, Олексій (квітень 1968). Heinlein in Dimension (російською). Чикаго: Advent:Publishers, Inc. Архів оригіналу за 20 листопада 2013. Процитовано 20 лютого 2017. 
  5. Гайнлайн, Роберт (1959). Звёздный десант. Фантлаб (російською). Процитовано 20 лютого 2017. 


Література Це незавершена стаття про літературу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.