Зоря (заграва)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зоря в морі

Зоря́ — світлові явища в атмосфері, пов'язані з розсіюванням світла перед та під час сходу або під час та після заходу сонця.

На заході, коли Сонце перебуває зовсім близько до горизонту, набуваючи спочатку жовтуватого, потім оранжевого і, нарешті, червоного кольору, небо навколо нього також забарвлюється в золотисті тони. Ближче до горизонту золотисто-жовті фарби змінюються на рожево-оранжеві, а далі, до самого горизонту, на червоні. Найяскравіше зоря сяє одразу після заходу сонця. У міру занурення Сонця під горизонт зоря набуває вигляду сегменту, а небо над нею швидко темніє. Над центром зорі, на висоті близько 25˚, з'являється овальна пурпурово-рожева пляма — «пурпурове світло». Пурпурове світло швидко збільшується в розмірах, ніби спускаючись за золотисту зорю. Через деякий час воно перетворюється на вузьку смужку, що обмежує зверху жовтий сегмент зорі.

Проте зоря змінює кольори не тільки у західній частині неба. Одразу після того, як Сонце сховається за горизонтом, на східній, протисонячній стороні з'являється сегмент блакитно-попелястого кольору, схожий на серпанок. Це тінь Землі на атмосфері. Над цим сегментом тягнеться рожева смуга — пояс Венери. Разом із зануренням Сонця під горизонт попелястий сегмент збільшується, поки не зіллється з темніючим небом.

До кінця сутінок тінь Землі вкриває значну частину небосхилу. Пурпурове світло гасне, пояс Венери блідне і зникає. Зоря блідне, темно-червоні тони біля горизонту видно виразніше. На небі спалахують перші зірки.

На вранішній зорі зміна її барв відбувається у зворотному порядку.

У випадку, коли небо хмарне, зовнішній вигляд зорі проектується на хмари і тому може бути різним залежно від ступеня хмарності. За зовнішнім виглядом вечірньої зорі можна досить впевнено передбачити погоду наступного дня: якщо сонце сідає в спокійний рум'янець — назавтра слід чекати теплої невітряної погоди. У випадку, коли сонце сідає в хмари і яскраво червоним палає півнеба, наступного дня ймовірні хмарність, прохолодна погода, опади і вітер.

Джерела[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]