Зубін Мета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зубін Мета

Зубін Мета (* 29 квітня 1936, Мумбай) — індійський диригент.

Життєпис[ред.ред. код]

Освіту отримав у Віденській консерваторії, після закінчення якої у 1958 році Мета був запрошений асистентом диригента в Ліверпульський філармонійний оркестр. У 19601967 рр. очолював Монреальський симфонічний оркестр, у 19621978 рр. був музичним керівником Лос-Анджелеського філармонійного оркестру, а в 19781991 рр. — Нью-Йоркського філармонійного оркестру. У 1969 році Мета був запрошений як музичний консультант в Ізраїльський філармонійний оркестр, в 1977 році призначений його музичним керівником, а в 1981 був оголошений його довічним керівником. Мета відіграє значну роль в ізраїльській культурі. В 1991 році за внесок в ізраїльську музичну культуру Меті була присуджена Державна премія Ізраїлю. Паралельно в 19982006 рр. Мета очолював Баварську державну оперу.

Творчі досягнення[ред.ред. код]

Зубін Мета — визнаний майстер великих симфонічних творів німецьких композиторів пізнього романтизму. Разом з тим він постійно бере участь у різного роду символічних акціях, у концертах, які мають більше суспільне, ніж властиво музичне значення. Так, у 1990 році Мета диригував першим спільним концертом трьох тенорів — Плачідо Домінго, Хосе Каррераса і Лучано Паваротті, — що відбувся у Римі і був присвячений фіналові Чемпіонату світу з футболу. У 1994 р. Мета диригував Реквіємом В.А. Моцарта у виконанні хору й оркестру Сараєво на руїнах Національної бібліотеки Сараєво, зруйнованої в ході Югославських війн. У 1999 році Мета диригував Другою симфонією Малера на концерті, проведеному поблизу колишнього нацистського концтабору Бухенвальд, причому симфонія виконувалася двома оркестрами, якими в цей час керував Мета: Ізраїльський філармонічний і Баварський державний оркестри розташувалися навпроти себе. Мета чотири рази — у 1990, 1995, 1998 і 2007 роках — диригував традиційним новорічним концертом у Відні.

Одна зі значних сторінок у творчій біографії Мети — постановка фільму-опери «Турандот» Джакомо Пуччіні разом з китайським режисером Чжаном Їмоу.

Посилання[ред.ред. код]