Зупайзавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зупайзавр
Час існування: Тріас
Zupaysaurus.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящіротазові (Saurischia)
Підряд: Тероподи (Theropoda)
Рід: Zupaysaurus
Arcucci & Coria, 2003
Вид: Z. rougieri
Arcucci & Coria, 2003
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Zupaysaurus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Zupaysaurus
EOL logo.svg EOL: 4658769
Fossilworks: 54098

Зупайзавр (лат. Zupaysaurus) — рід вимерлих ящеротазових динозаврів з підряду тероподів, що жили в пізньому тріасовому і ранньому юрському періодах (близько 216,5-203,6 млн років тому), на території нинішньої Південної Америки. Скам'янілості тероподів були знайдені в провінції Ла-Ріоха (формація Los Colorados) в Аргентині. Вперше описаний палеонтологами Аркуччі (Arcucci) і Родольфо Коріа (Coria) в 2003 році. Представлений одним видом — Z. rougieri[1]

Хоча повний скелет досі не виявлений, вчені вважають Zupaysaurus двоногим хижаком, довжина якого досягала до 4 м. Також вчені припускають можливу наявність двох паралельних гребенів на його видовженій морді.

Опис[ред.ред. код]

Zupaysaurus був динозавром середнього розміру. Череп дорослої особини досягав 45 см в довжину, що дає можливість вченим припустити його загальну довжину, яка оцінюється приблизно в 4 м від кінця морди до кінчика хвоста. Як і всі відомі тероподи, Zupaysaurus ймовірно ходив тільки на задніх кінцівках, залишаючи передні вільними для хватання здобичі. Мав невеликий зазор, що відокремлював зуби передверхньощелепних і верхньощелепних кісток верхньої щелепи, таранна кістка і кістки п'яткової щиколотки були з'єднані воєдино, що відзначається також і у ранніх тероподів[1].

У верхній частині черепа ймовірно мав два тонких паралельних гребеня, подібного до інших тероподів, таких як Dilophosaurus і Megapnosaurus (Syntarsus) kayentakatae. Ці гребені, імовірно, були сформовані виключно носовими кістками, на відміну від багатьох інших тероподів, у яких утворювалися також і слізними костями. Вчені припускають, що гребені, широко розповсюджені на черепах тероподів, можливо використовувалися ними в комунікативних цілях, таких як гендерне або видове розпізнавання[2]. Однак, більш свіжий аналіз черепа піддав сумніву присутність цих гребенів у Zupaysaurus. Неопубліковане резюме, представлене на конференції, вказало, що структури спочатку ідентифіковані як гребені, насправді були фактично слізними костями, зміщеними вгору під час процесу скам'яніння[3].

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Arcucci A.B., Coria R.A. A new Triassic carnivorous dinosaur from Argentina // Ameghiniana. — 2003. — 40 (2). — P.217-228
  2. Currie P.J. & Zhao X. 1993. A new carnosaur (Dinosauria, Theropoda) from the Jurassic of Xinjiang, Peoples Republic of China // Canadian Journal of Earth Sciences. — 1993. — 30. — Р. 2037–2081.
  3. Ezcurra M.D. & Novas F.E. 2005. Phylogenetic relationships of the Triassic theropod Zupaysaurus rougieri from NW Argentina // Presented in August 2005 during the II Latin American Congress of Vertebrate Paleontology in Rio de Janeiro, Brazil. This analysis will be published in peer-reviewed print form later in 2006. A summary of the talk can be seen here.

Ресурси Інтернета[ред.ред. код]

Зупайзавр
← 4,6 млрд 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2