Йоганн-Баптист Гоманн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Йоганн-Баптист Гоманн
Homann, Johann Baptist (1664-1725).jpg
Народився 20 березня 1664(1664-03-20)[1] або 20 березня 1663(1663-03-20)[1]
Каммлах
Помер 1 липня 1724(1724-07-01)[1]
Нюрнберг[1]
Громадянство/підданство Німеччина[2]
Діяльність картограф[d] і географ

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Йоганн-Баптист Гоманн

Йоганн-Баптист Гоманн (нім. Johann Baptist Homann; 20 березня 1664, Оберкаммлах, Баварія — 1 липня 1724, Нюрнберг) — німецький географ і картограф, засновник картографічного видавництва у Нюрнберзі, що було провідним видавцем мап у Німеччині 18 століття.

Біографія[ред.ред. код]

«Україна — земля козацька…», мапа України, Йоганн-Баптист Гоманн, 1720

Майже усе життя прожив у Нюрнберзі. У 16931695 навчався гравіюванню на мідних пластинах у Відні. У 1702 році заснував картографічне видавництво «Ioh. Baptisto Homanno». Після публікації у 1707 році свого першого атласу став членом Берлінської академії наук. 1715 року цісар Карл VI Габсбург призначив його імперським географом Священної Римської Імперії. 1716 року Гоманн видав свій шедевр Grosser Atlas ueber die ganze Welt («Великий Атлас усього світу»).

Після смерті Гоманна його справу продовжив син — Йоганн-Христоф Гоманн (1703-1730), а згодом інші спадкоємці, які до 1848 видавали мапи під торговими марками Homann Erben, Homannianos Heredes, Heritiers de Homann.

Карти України[ред.ред. код]

З мап України найбільш відома його праця Vkrania que et terra Cosaccorvm cum vicinis Walachiae, Moldaviae, Minoris Tartariae Provinciis («Україна — земля козаків із сусідами — Волощиною, Молдавією та Малими Татарськими провінціями»).Після його смерті постійно доповнювались і виходили нові версії цієї мапи[3].

Перше видання — 1712 р. (Нюрнберг). Опублікована в атласі «Atlas von hundert Charten». Формат 46 x 57,5 см. Мапа видавалася протягом 1712—1740 рр. Була опублікована в декількох атласах, зокрема в «Grosser Atlas uber die Ganze Welt». Масштаб в німецьких і польських милях. Назва географічних об'єктів латинською мовою. Техніка виконання — гравюра на міді. Розмір відбитка 47х 56 см. Акварельне колорування. Карта Гоманна, складена на основі карти України Ґійома Боплана, карти Польщі К. Данкертса і карти Московії Г. Деліля. На карті картуш розміщено в верхньому лівому куті. На ньому зображено шість чоловічих постатей — в центрі сидячу фігуру гетьмана Івана Мазепи, ліворуч від нього — шведський емісар в військовому мундирі з шаблею в правиці, поряд з ним — три сидячі фігури козаків. Праворуч від Мазепи на задньому плані постать Петра І на тлі російського державного прапору, ближче до гетьмана — постать в шляхетському одязі — вірогідно, що це Станіслав Ліщинський — польський магнат, один з претендентів на польську корону і майбутній король Польщі, Пилип Орлик — генеральний писар за гетьманування Мазепи чи можливо Андрій Войнаровський — небіж гетьмана. На мапі позначене місце Полтавської битви 1709 року; землі Задунайської Січі, які у 1711 році були передані Туреччині, позначені у складі Кримського ханства; вказане будівництво Перекопського валу тощо. В картуші Україну названо на латинський манер «Vkraina», а вже на самій карті позначено «Ukraina».[4].

Територія України детально зображена також на мапі Гомана Tabula Geographica Qua Pars Russiae Magnae Pontus Euxinus seu Mare Nigrum et Tartaria Minor cum finitimus Bulgariae, Romaniae et Natoliae Provinciis exhibetur («Географічна мапа частини Великої Росії, Понта Евксінського, або Чорного моря, та Малої Татарії, разом з прикордонними провінціями Болгарії, Романії та Натолії»), вперше видана 1720 року з наступними перевиданнями у кольороподілі[5].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]