Йоган Лісс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Йоган Лісс
Johann Liss
Johann Liss - The Sacrifice of Isaac - WGA13326.jpg
Худ. Йоган Лісс.« Жертвоприношення Авраама», Галерея академії, Венеція
Ім'я при народженні Johann Liss
Дата народження 1597
Місце народження Ольденбург, Німеччина, Гольштейн
Дата смерті 5 листопада 1631(1631-11-05)
Місце смерті Верона
Національність німець
Жанр побутова картина, релігійна та міфологічна композиція, вівтврний образ
Напрямок караваджизм, бароко
Роки творчості 1620 - 1630

Йоган Лісс (нім. Johann Liss, бл. 1597, Ольденбург, Гольштейн, Німеччина — †5 листопада 1631, Верона) — представник космополітичного напрямку європейського бароко 17 століття, що працював і помер в Італії. Німець за походженням.

Біографія коротко[ред.ред. код]

Драматичні історичні події середини 17 століття, лихоліття Тридцятирічної війни і спустошення земель Німеччини не сприяли збереженню свідоцтв про дату народження і ранні роки Йогана Лісса. Рік народження умовно беруть за 1597 чи близько того. Первісну художню освіту отримав у Німеччині. Але авторитетом у німецьких майстрів вже користувались не місцеві, а голландські майстри. Тому заради удосконалення майстерності Йоган Лісс перебрався у Голландію, де працював у містах Харлем та Амстердам. Шлях мандрівного майстра проляг на південь, чергова зупинка — мистецьке місто Антверпен, тепер вже у Фландрії. Про впливи нідерландської культури на митця свідчать картини « Сатир у гостях в селянській родині», Берлін та побутова композиція « Видалення зуба», (Кунстхалле, Бремен). Йоган Лісс прийняв рішення дістатися Італії, хоча його художня манера довго матиме присмак північних художніх впливів. Його шлях поляг через Францію.

Зафіксовані проживання і праця молодого художника у Венеції. Приблизно у 1622 році майстер побажав побачити Рим і перебрався туди. Рим того часу був могутнім західноєвропейським центром бароко. Йоган Лісс, що бажав не виділятися серед італійських майстрів, почав переробляти власну художню манеру на італійські смаки. Про це свідчать картини, близькі за стилістикою до караваджизму («Юдита з головою Олоферна») чи вівтарні композиції. В часи перебування в Римі був членом товариства «Перелітні птахи», де в папській столиці скупчились художники з протестантських країн.

Митець повернувся у Венецію, де процював на замовлення релігійних громад ("Св. Єронім ", Венеція, Сан-Нікколо да Толентіно). З початком чергової епідемії чуми в місті — утік до міста Верони, де і помер.

Вибрані твори[ред.ред. код]

«Юдита з головою Олоферна (Йоган Лісс)», Музей історії мистецтв, Відень.

Джерела[ред.ред. код]

  • ГМИИ, «Каталог картинной галереи», М, «Изобразительное искусство», 1986, с. 107
  • Rüdiger Klessmann, Johann Liss. Eine Monographie mit kritischem Oeuvrekatalog, Davaco Publishers, Doornspijk 1999, ISBN 90-70288-07-9.
  • Eckhard Leuschner: 'Cephalus gibt sich Procris zu erkennen: zu einer Radierung des Johann Liss', in: Ovid: Werk und Wirkung. Festgabe für Michael von Albrecht zum 65. Geburtstag, Bd. II, Frankfurt/Main 1999, S. 1123–1131.

Посилання[ред.ред. код]


Див. також[ред.ред. код]