Йода

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зоряні війни, персонаж
Йода
Yoda.jpg

Йода з мультсеріалу «Зоряні війни. Війни клонів»


Посади Великий Магістр Ордену Джедаїв
Планета Невідомо
Раса Невідомо
Стать Чоловік
Організації Орден Джедаїв
Актор Френк Оз (ляльковод, Епізоди I, V-VI)
Ворік Девіс (костюм, Епізод І)
Діп Рой (костюм, Епізод V, незазначений у титрах)

Йода (англ. Yoda) — вигаданий персонаж всесвіту Зоряних війн, який вперше з’являється у фільмі Імперія завдає удару у відповідь.

Біографія Магістра Йоди[ред.ред. код]

Йода — гранд-майстер Ордена джедаїв, був одним із найсильніших і мудрих джедаїв свого часу. Місце в Раді отримав через приблизно сотню років після народження. Володіючи довголіттям, він досяг титулу гранд-майстри у віці приблизно 600 років. Йода зумів вижити під час наказу 66. Після невдалої дуелі з Дартом Сідіусом пішов у добровільне вигнання на планету Дагоба, де і помер природною смертю в 4 ПБЯ. Рідна планета і раса Йоди невідомі. Йоду, оволодівши усіма сімома формами атак світловим мечем, вважався одним з найкращих дуелянтів в Раді джедаїв свого часу; Майстер-джедай Мейс Вінду, був, можливо, єдиним джедаєм, який міг змагатися з Йодой в цьому відношенні. Його майстерність володіння IV формою боротьби світловим мечем «Атар» дозволяла йому долати гравітаційні обмеження і досягати неймовірних висот. Він є винятковим фехтувальником, що демонструє дивну спритність і швидкість, кружляючи і стрибаючи в повітрі і збиваючи з пантелику ошелешеного супротивника. Йода також активно брав участь у справах з управління Орденом джедаїв, і, як і Вінду, служив республіканським дипломатом. Сила Йоди була здатна розвіяти і відобразити спалахи блискавок, піднімати величезні предмети. Йода навіть був здатний використовувати бойову медитацію, щоб під час сутички піднімати моральний дух своїх воїнів і одночасно примушувати противників рятуватися втечею. Він міг відшукати самі приховані прояви темряви за допомогою сили Світла і відчувати смерті окремих людей і визначати їх. В цілому, ці здібності показували значно більше і глибоке знання Сили, ніж у інших майстрів-джедаїв і лордів ситов свого часу. Також Йода завжди переставляв слова в реченні, наділяючи останні не одним змістом. Одним учням магістр Йода міг здатися дуже строгим і сварливим старим, перевіряючим їх розумові та фізичні здібності і дуже теплим і добрим — іншим. (На початку свого навчання багато студентів зазвичай не бачили сутність вчення Йоди, і лише в кінці вони усвідомлювали важливість його настанов). У раді джедаїв Йода, перш за все, був відомий своїми несподіваними жартами. Але все ж, він був скромним і мудрим майстром, який був втіленням Ордена джедаїв і великим служителем цього святого вчення. Йода розмовляв на «Галактичні основному» в особливій манері вживаючи дієслова, перетворюючи свою промову на інверсію. Типовий приклад висловлювання Йоди: «Коли ж і тобі 900 років буде, не так бадьоро будеш виглядати ти».

Роки давали знати про себе. Йода був змушений при ходьбі спиратися про палицю. Є інформація, що одна з його поклажі — пам'ятний дарунок від вукі, а його тростина була зроблена з якогось рослини Гимере, що містить живильні речовини, так що під час довгого шляху Йода міг жувати тростину.

Інший, не менш дивний предмет, яким володів Йода — це Блісс, музичний інструмент на зразок малої флейти, яку він носив під час свого перебування на Дагоба.

Поява у фільмах[ред.ред. код]

Сходження Імперії[ред.ред. код]

У 32 ДБЯ Квай-Гон Джинн привів юного хлопчика-раба на ім'я Енакін Скайуокер до Ради джедаїв, стверджуючи, що хлопчик є Обраним, здатним встановити рівновагу у Силі, і попросив взяти його в падаван, як тільки Обі-Ван Кенобі пройде всі необхідні випробування для отримання звання лицаря-джедая (як відомо, джедай міг мати тільки одного падаван в період навчання). Йоду, як найдосвідченіший учитель в раді, і найповажніший і почесний майстер-джедай, зіграв ключову роль у початковому рішенні цієї проблеми і відхилив прохання. Йода вважав, що роки рабства не пройшли непомітно для юного хлопчика і його занадто тісна прихильність до матері заважатиме успішним занять та тренувань. Йода думав, що майбутнє цього хлопчика невизначено. Після смерті Куай-Гона від руки Дарта Мола, рада, проте, анулював своє попереднє рішення, хоча й невідомо з яких причин. Сам Йода, почасти, суперечив своїм рішенням. Існує лише одне можливе пояснення для цього спростування - довіра Йоди до Кенобі було куди більшим, ніж воно могло бути між простим учнем і вчителем. Інша причина полягала в тому, що після того, як Енакін показав таке вміння в застосуванні Сили при знищенні станції управління дроїдамі, рада відчув деяке збентеження і навіть сором (якщо не небезпека) в тому, щоб не зробити такого видатного носія Сили джедаєм. Попри те, що про навчання Енакіна просив ще Куай-Гон, після його смерті Обі-Ван попросив, щоб його підготовку довірили йому незалежно від минулих подій, і рада, нарешті, дав згоду, про себе зазначивши, що навчання цього молодика буде великим ризиком для Обі-Вана.

Війни клонів[ред.ред. код]

У 22 ДБЯ Йода виступив головним генералом Республіки в битві на Джеонозісе, коли армія республіканських солдатів-клонів вперше була випробувана в бою. Він очолив загін, якому було доручено врятувати Обі-Вана, Енакіна і Падме Амідалу Наберріе від страти, приготовленої їм Конфедерацією Незалежних Систем, відомих також під ім'ям "сепаратисти". У розпал битви Йода воював на світлових мечах з лідером сепаратистів і лордом ситов графом Дуку, який колись був його учнем. З вигляду неповороткий і старий, Йода демонструє небачене майстерність володіння світловим мечем (форма IV володіння світловим мечем, відмінними рисами якої є використання Сили для виконання неймовірних акробатичних прийомів). Це протиборство закінчилося, коли граф Дуку, вирішивши врятуватися втечею, підставив життя поранених Обі-Вана та Енакіна небезпеки. У 19 ДБЯ канцлер Палпатін, який в той момент був як ніколи близький до абсолютної влади над Галактичним Сенатом, призначив Енакіна до Ради джедаїв в якості свого власного представника. Після чого Рада, насторожений цим, неохоче погодився з цим рішенням. Однак Йода і Мейс Вінду, які все ще викликали повагу у юного джедая, не хотіли порушувати порядок розвитку джедаїв і не присвоїли йому звання майстра. Вони припускали, що звання магістра дало б йому можливість голосувати на всіх зборах Ради, і це б означало те саме, що якби цей голос був даний Палпатін, чого вони не хотіли б допустити.

Якраз в цей час Йода веде рада про таємниче лорді ситов Дарт Сідіус. Йоду, використовуючи свою неймовірну чутливість і володіння Силою, відчуває присутність лорда ситов і, нарешті, приходить до висновку, що Сідіус є хто-небудь з наближених Палпатіна. Але, навіть при всьому своєму майстерності, Йода проте не побачив падіння Енакіна на темну сторону сили.

Коли Палпатін, тепер вже самопроголошений Імператор Галактичної Імперії, наказував виконати наказ 66, Йоду в цей час перебував на Кашііке і спостерігав битву між силами сепаратистів і змішаним військом солдатів-клонів і вуки. Він відчував смерть кожного джедая, який загинув від рук своїх власних загонів. Відчуваючи в цьому якесь попередження, Йода блискавично вбиває підісланих до нього клонів, а потім, за допомогою лідера вуки Тарфулла і Чубакка, він відправився на Корусант, де він разом з Обі-Ваном пробився крізь ряди клонів до Храму джедаїв, щоб зупинити пастку для кожного джедая, який міг стати жертвою наказу 66. При виявленні голографічного запису, що показує Енакіна як жорстокого вбивцю, Йода доручив Кенобі вбити свого останнього учня. Кенобі відповів Йоді, що він не може битися з Енакін, і що він хотів би замість нього вбити Сідіус. Але Йода наполягав, кажучи при цьому, що «... для поєдинку з Сідіус сил твоїх не вистачить».

Дуель з Палпатіном[ред.ред. код]

Згодом Йода набув титанічну сутичку з Палпатін, яка практично зруйнувала будівлю Сенату. Сили сторін здавалися рівними, адже в битву вступили два патріархи обох сторін Сили, і ні одна не могла перемогти іншу. Намагаючись завершити цей поєдинок, Палпатін перемістився на більш високе положення і використовував Силу, щоб метати важкими ложами Сенату в Йоду, який з легкістю став ухилятися від них і навіть відіслав назад одну Палпатін, змусивши його стрибнути на нижчий рівень. Опинившись знову на одному рівні з Палпатін, Йода застосував свої акробатичні здібності і активував свій світловий меч. Палпатін возвал до сплеску Сили і пустив в Йоду розряд блискавок, при цьому вибивши його світловий меч. Залишившись без своєї зброї, Йода почав використовувати свої долоні, щоб поглинати темну енергію, і навіть відправляв деякі згустки назад у немало здивованого (!!!) Палпатіна. Здавалося б, що Йода придбав якийсь перевагу в битві, але боротьба закінчилася нічиєю, оскільки був викликаний вибух зіткнення енергій, відкинувши Йоду і Палпатіна в різні боки. Обидва майстри вхопилися за край трибуни Сенату, і вдалося втриматися лише Палпатін. Йода, не в змозі втриматися, впав на підлогу залу Сенату. Після вбивств, влаштованих солдатами-клонами і майже повним знищенням ситами ордена джедаїв, ослаблений Йода усвідомив, що він не може перемогти Палпатіна. Потім Йода відправився у вигнання, щоб сховатися від Імперії, і чекати іншої можливості знищення ситов. Є трохи інша версія дуелі Йоди і Палпатіна. в ній говориться, що Йода витрачав занадто багато сил на дуель, і Палпатін, скориставшись цим, підстрибнув на більш високий рівень, а Йода - за ним, але трохи запізнився: Палпатін вразив його блискавками, і той впав вниз. Також, за цією версією, Йоду не міг перемогти Палпатіна, так як йому, за його словами, «не вистачає знань». Енакін, тим часом, втратив майже всі свої кінцівки і обгорів в полум'я після закінчення битви з Обі-Ваном — ці ушкодження коштували йому більшості його потенціалу до використання Сили, а кібернетичні імплантанти, встановлені за згодою Палпатіна щоб зберегти йому життя, зробили його мало чим схожим на людину. Його перетворення в страшну машину стало страшним уособленням фатальних слів, сказаних Йодой Обі-Вану, не вірить, що його учень перейшов на темну сторону сили: «Хлопчика, що вчив ти, вже немає, поглинув його Дарт Вейдер». Зрештою, стало ясно, що Йода перебував у контакті з духом Куай-Гона. Згодом він передав ці знання Обі-Вану.

Після битви над Явіном[ред.ред. код]

Через 22 роки після вигнання Йоди, в 3 ПБЯ, Люк Скайвокер відправився на Дагоба з метою знайти Йоду і пройти навчання джедая, як йому сказав дух Обі-Вана Кенобі, який загинув у сутичці з Дартом Вейдером на борту Зірки Смерті. Трохи поупрямившись, Йода, нарешті, погодився навчити його шляхах Сили. До закінчення свого навчання Люк, тим не менш, встав перед вибором залишити Дагоба і відправитися рятувати своїх друзів від Дарта Вейдера і Імперії. Давши обіцянку Йоді повернутися і завершити підготовку, він відправився в дорогу. Повернувшись на Дагоба в 4 ПБЯ, Люк застав Йоду хворим і сильно ослабленим старістю. Йода сказав Люку, що той завершив своє навчання, але не стане джедаєм до тих пір, поки «не зустрінеться зі своїм батьком», Дартом Вейдером. Потім Йода помер у віці 900 років і, нарешті, повністю злився з Силою.

Зрештою, Люк почув всім навчань Йоди, що і врятувало його від гніву і падіння на темну сторону: він контролював свої емоції навіть тоді, коли перебував за крок від вбивства Дарта Вейдера і становлення новим учнем Імператора. Коли Імператор спробував вбити Люка розрядами блискавок, Вейдер повернувся на світлу сторону і знову став Енакін Скайуокером, убивши свого вчителя, щоб врятувати сина. Енакін загинув від пошкоджень свого костюма в навколишньому його крах Імперії. Пізніше в цю ж ніч, Люк з гордістю і вдячністю поглядав на Енакіна в оточенні Обі-Вана та їх вічного наставника — Йоди.

Йода в інших сюжетах[ред.ред. код]

В серіалі «Зоряні війни: Війни клонів» з'являвся в Першому сезоні Епізоді 1 «Засідка». Майстер Йода та три клони-солдата мають зустрітися на нейтральному місяці в системі Тойдарія з поплічником графа Дуку Асажж Вінтрес і масивними підрозділами армії клонів під її командуванням для того, щоб довести королю Тойдарії (Toydaria) спроможність джедаїв захистити стратегічну для них планету, та укласти необхідний Республіці договір.

Особливості мови і перекладу[ред.ред. код]

В англійському оригіналі Йода розмовляє з порушенням правил англійської мови. Зважаючи на особливості української мови, в українському перекладі цього непомітно.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Йода не брав участі в «Новій надії», але його ім'я згадувалося в сценарії.
  • Йода бере участь у всіх епізодах саги за винятком Епізоду IV: Нова Надія. Подібно багатьом іменам з Зоряних Воєн, ім'я «Yoda» походить від давнішої мови — швидше за все від санскриту, і в перекладі означає yoddha «воїн», з єврейської ж yodea перекладається «той, хто відає».
  • На формування персонажа Йоди значний вплив зробив образ головного героя спільного радянсько-японського фільму «Дерсу Узала», знятого Акірою Куросавой за мотивами однойменного роману Володимира Клавдиевич Арсеньєва, — нанайці (гольда) Дерсу Узала, що став провідником і кращим другом російського мандрівника.
  • Створили цей персонаж два британські гримера: молодий тоді Нік Дадмен (Nick Dudman) і легендарний британський гример Стюарт Фріборн (Stuart Freeborn).
  • Згідно з задумом Лукаса, Йода повинен залишатися загадковою, нерозкритою повністю особистістю. Його походження і минуле забороняється описувати у всіх книгах, мультфільмах, ігри та інше творчості за мотивами «Зоряних війн».
  • Італійські фанати Зоряних Війн, особливо діти, часто називають Йоду «першим сардинцем» або «тим, хто говорить по-сардінські». Це є наслідком того, що при перекладі фільмів на італійський, манера розмови Йоди дуже сильно нагадувала сардинський акцент, який вважається в Італії забавним і навіть безглуздим.
  • Прообразами Йоди послужили двоє стародавніх японських бойових майстрів. Дослідження цього припущення вказують на Сокаку Токеда і Гозо Шіода. Такеда, перш за все, є представником найзнаменитішого сімейства самураїв у світі, які присвятили своє життя військовій справі. Їх бойове мистецтво, яка називається Даіто-рю, прийнято вважати основою Айкідо. Майстер-фехтувальник Такеда, позначений просто як номер «4'11», заробив собі прізвисько Айзо Не Котенгу, що в перекладі означає «карлик-недоросток». Аналогічним чином і Гозо, військовий майстер Йошинкан Айкідо, перебував під цим же числом — «4'11». Як і Йода, вони були надзвичайно малі, але, тим не менш, це не завадило їм володіти чудовими бойовими здібностями. Їхнє мистецтво ґрунтувалося на вченні Айкі, або ж просто Кі (Силі) і методах її застосування. Крім того, як і Йода, вони були природженими менторами.
  • За лічені хвилини перед тим, як знімати сцени з Йодою в п'ятому епізоді, Френк Оз випадково впустив і розбив голову Йоди. Тоді творець ляльки Стюарт Фріборн сказав лише одну фразу: "Мені треба випити"[Джерело?].

Посилання[ред.ред. код]