Йокай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дух Оіва у вигляді ліхтаря-йокай

Йоқай (яп. 妖怪 букв. демон, дух або монстр) — клас надприродних істот в японському фольклорі від оні (чудовисько) до кіцуне (лисиця) або снігова жінка Юкі-онна. Деякі мають частково тваринні частково людські риси (наприклад Каппа чи Тенґу). Йокай в цілому має якусь духовну або надприродну силу. Йокай, що має можливість зміни вигляду називається обаке.

Японські фольклористи та історики використовують йокай як "надприродне або незрозуміле явище". В період Едо, багато художників, таких як Торіяма Секіен, створили багато йокаїв, натхненні фольклором або своїми особистими ідеями, і в сучасності чимало йокаїв створені їми (наприклад Камеоса та Амікірі (нижче)) помилково сприймаються як ті, що мають легендарне походження.

Починаючи з 1960х, манґовий художник Сігеру Мідзукі популяризував багато типів йокаїв у своїх роботах (наприклад титульний одноокий протагоніст з Ge Ge Ge no Kitaro). Колекція японських історій про привидів Хірна Лафкадіо, що озаглавлена Квайдан: Історії та Дослідження Дивних Речей, включає в себе істроії про юрей та йокай такі як Юкі-онна.

Типи йокаїв[ред. | ред. код]

Містичні тварини[ред. | ред. код]

В японській міфології часто пригадуються тварини, маючі чарівну силу. Згідно з легендами, більшість з них володіє антропоморфними рисами та вміє перетворюватися на людей (такі перевертні називаються хәңгә (яп. 変化). В японських міфах часто зустрічаються наступні типи таких істот:

Оні[ред. | ред. код]

Оні — це демони-людожери. Зазвичай вони відрізняються величезними розмірами, але зустрічаются й згадки про маленьких оні. Ці істоти вміють перетворюватися на людей і дуже полюбляють людське м'ясо.

Цукумогамі[ред. | ред. код]

Цукумогамі — це назва цілого класу істот, якими, за легендами, могли стати предмети побуту, яким більше ста років. Це Бакедзоурі (сандалі), Каракаса (старі парасольки), Камеоса (фляги для саке), Морідзі-но-Кама (чайники).

Йокаї, які були колись людьми[ред. | ред. код]

Юрей (яп. 幽霊 ю:рей, букв. "неясний дух") — термін японської міфології, який використовується в часності відносно духів померлих людей. Часто нешкідливі привиди, які не причиняють шкоди живим людям. За виключенням привидів, сповнених певних почуттів, котрі могли б натовкнути їх на перетворення в злого духа, мононоке.

Мононокә (яп. モノノ怪) — істоти, що набагато сильніші за звичайних йокай, так як це люди, рідше — тварини, які обернулися в йокай під дією обтяжуючих їх почуттів, таких як ненависть, злоба, заздрість, помста, ревнощі та інші. Мононоке пригадується в японській літературі, як цілий клас істот, маючих значну силу, перевершити яку може лише Аякасі, являючийся в теорії хазяїном або володарем мононоке. Ціллю мононоке, зазвичай, є банальне вбивство людей, які є об'єктом сильних негативних емоцій, пробудивших духа. Іноді мононоке грають з людьми, дурячи їх усіляким чином.

Аякасі (яп. アヤカシ) — найвищій клас йокай, маючих розумом. Являє собою величезний згусток зазвичай негативної енергії. Походження невідомо. Можна порівнювати з втіленним негативним інформаційним егрегором, що дає можливість припускати, що походження аякасі залежить від антропогенних факторів.

Зазвичай, Аякасі постає у вигляді величезної істоті без конкретної форми, але з деякими відмітними ознаками, у залежності від місця «прив'язки» їх появи. Іноді сильні аякасі постають перед людьми у вигляді тварин-антропоморфів, зхожих за зовнішніми ознаками зі слабким йокай. Ціллю аякасі є попередження людей про неминучість, в більшості випадків — о смерті. Аякасі, на відміну від мононоке, використовують в «грі» з людьми витонченіші прийоми навіювання та проникнення в свідомість. Аякасі настільки величні, що майже ніколи не вбивають людей безпосередньо. Непрямої взаємодії на психіку та підсвідомість людини в більшості випадків буває достатньо, що сподвигнути її до деструктивного божевілля або самогубства, знаходячися під владою чергового видіння. Аякасі, на відміну від мононоке, пропонують гру з вдалим для «жертви» результатом, тобто — людина, втянута в гру, може позбавитися від нападок «чесного» аякасі та піти відносно непошкодженою, виконав специфічні умови.

Інші[ред. | ред. код]

Класифікація йокаїв за місцем мешкання[ред. | ред. код]

Існує також класифікація йокаїв за місцем мешкання. Згідно з нею, усіх йокаїв можна поділити на 5 великих груп:

  • Живучі в горах — до них відносяться демони Тенґу та відьма ямауба;
  • Живучі на узбіччях доріг — наприклад, одноокий Ітіме кодзо, безликий нопперапон та величезне чудовисько мікосі нюдо;
  • Живучі в будинку — домовик — дзасікі-варасі та охоронець комору — кура бокко;
  • Живучі у водоймах — до цього типу відносяться як морські йокаї — корабель-привид — фунаюрей та з'являючася на морському березі у жіночому вигляді ісоонна — так і річкові — водяний каппа; йокай непротічних вод — нусі.
  • Серед пересуваючихся, постійно змінюючих своє місцезнаходження особливо виділяється кінь без голови кубікіреума.

Посилання[ред. | ред. код]